Przejdź do treści

Nowy rok akademicki otwarty

min2 ukswŚwiat nauki nie zderza się ze światem wiary, one się wzajemnie ubogacają, zmierzają w tym samym, ostatecznym kierunku – mówił rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski podczas inauguracji roku akademickiego.

Maseczki na twarzach, dystans społeczny, redukcja liczby uczestników, wykład inauguracyjny online – tak zapamiętamy tegoroczną inaugurację roku akademickiego. Mimo tych ograniczeń, uroczystość nie straciła nic ze swej wagi i podniosłości.

Zgodnie z tradycją inaugurację rozpoczęliśmy Mszą świętą w kościele akademickim św. Józefa, sprawowaną pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, Wielkiego Kanclerza UKSW. Wśród koncelebransów byli bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej oraz kilkunastu księży – studentów i pracowników naukowych Uniwersytetu. Kard. Nycz w homilii nawiązał do Ewangelii dnia i mówił o roli znaków, także w życiu Uniwersytetu. Podkreślił, że to nie reformy czy zdobywanie punktów są sednem działania, ale poszukiwanie prawdy i sensu. – Macie świecić blaskiem prawdy, do której prowadzicie młodych ludzi, którą odkrywacie, którą oświecacie to wszystko, co jest do oświecenia we współczesności, żeby każdy, kto szuka znaku w uczelni, mógł go znaleźć i być pewnym, że nie zostanie nigdy zaprowadzony na manowce – apelował. Życzył również nowym władzom uniwersyteckim „kreatywnej kontynuacji” , tak by spełniać oczekiwania i nadzieje młodych ludzi, którzy dzięki studiom na UKSW powinni stawać się bardziej mądrzy, wrażliwi i dobrzy.

DSC 3198

W przemówieniu inauguracyjnym rektor ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski również odwołał się do znaków czasu – przede wszystkim pandemii, ale także „niebywałych zmian w technologii, nauce, społeczeństwie, gospodarce, i wszystkich możliwych aktywnościach człowieka”. – Znane, szczególnie teologom powiedzenie, odnoszące się do Kościoła, można zastosować również i do Uniwersytetu, i powiedzieć, że universitas semper reformanda est – uniwersytet musi się ciągle reformować i zmieniać, aby mógł sprostać coraz to nowym wyzwaniom, jakie stawia przed nim wciąż ewoluująca, a czasem zaskakująca, rzeczywistość – mówił. Zapewnił jednak, że „Uniwersytet jest i powinien być miejscem kształtowania postaw, poszukiwania prawdy, zadawania pytań, odkrywania tego, co nie odkryte, głębszego poznania tego, co już poznane. To miejsce pluralizmu, debaty, różnic poglądów, ale zawsze z poszanowaniem godności każdego człowieka, wzajemnego zrozumienia, otwarcia się na drugiego człowieka, także z innego kręgu kulturowego i etnicznego. (…) Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest i będzie takim miejscem, opartym na duchu chrześcijańskim, katolickim. (…) Świat nauki nie zderza się ze światem wiary, one się wzajemnie ubogacają, zmierzają w tym samym ostatecznym kierunku, biegną tą samą drogą, jednocześnie nie rywalizując”.

Jako motto przyświecające działaniom nowych władz UKSW ks. prof. Czekalski przywołał słowa patrona uczelni kard. Wyszyńskiego, który powiedział, że „zanim wytnie się drzewa, które owocują, trzeba się dobrze upewnić, czy te, które sadzimy, albo dopiero będziemy sadzić, w ogóle przyniosą owoce”.

DSXT1323

Ksiądz Rektor odniósł się również do podpisania aktu powołującego fundację Pro Polonia, która „ma odpowiadać na potrzeby Polonii, ma ją nie tylko integrować, ale również wspierać poprzez umożliwianie odbywania kształcenia w naszym Uniwersytecie oraz udział w specjalnych kursach i szkoleniach”. – Ufam, że podnoszenie poziomu naukowego tej szczególnej grupy pozwoli im powrócić do kraju i znaleźć pracę pozwalającą na dobre utrzymanie się w Ojczyźnie. Miło jest mi poinformować, że Patronem Honorowym tego przedsięwzięcia został kardynał Kazimierz Nycz, któremu w imieniu Fundatorów i jak sądzę nas wszystkich, bardzo serdecznie dziękujemy – podkreślił.

DSXT1462

Uroczyste podpisanie aktu powołania Fundacji nastąpiło podczas inauguracji roku akademickiego. Swoje podpisy złożyli fundatorzy dzieła: rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski, prezes Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Piotr Bonisławski oraz prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

Podczas uroczystej inauguracji głos zabrali przedstawiciele najważniejszych urzędów i instytucji państwowych i samorządowych, którzy w imieniu własnym lub swoich przełożonych złożyli okolicznościowe listy i życzenia. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska poinformowała o stanie prac nad wnioskiem Rektora UKSW w sprawie ustanowienia Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uchwała została przyjęta jednogłośnie przez Prezydium Sejmu i będzie wkrótce poddana pod obrady całej izby.

DSXP1379

Po wystąpieniach zaproszonych gości nastąpiła najważniejsza część inauguracji, czyli immatrykulacja nowo przyjętych studentów i doktorantów, którą przeprowadziła prof. uczelni dr hab. Anna Fidelus, prorektor do spraw studenckich i kształcenia. Nowym studentom przekazano także sztandar Uniwersytetu. Specjalne przesłanie do pierwszych studenckich i doktoranckich roczników skierowały Ewa Staruch, przewodnicząca Samorządu Studenckiego i Anna Sobierajska, przewodnicząca Samorządu Doktorantów.

DSXT1649

Zgodnie z tradycją ostatnim punktem inauguracji był pierwszy wykład w nowym roku akademickim, który wygłosił online prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który mówił o tym, ile lat może żyć człowiek – z perspektywy biblijnej oraz medycyny.

Wszystko wskazuje na to, że Biblia nie stoi w tej dziedzinie w sprzeczności z medycyną, ponieważ udokumentowany wiek najdłużej żyjącego człowieka na świecie, którym była Francuzka p. Calment, to 122 lata, a więc w przybliżeniu tyle, ile podaje Biblia.

– Genu długowieczności nie znaleziono – powiedział prof. Gaciong i zachęcił wszystkich do wzięcia odpowiedzialności za swój styl życia. To właśnie on, a nie geny, jest czynnikiem decydującym o liczbie lat, które dane nam jest spędzić na tym świecie. W Polsce, mimo ogromnego postępu medycyny i wydłużeniu średniej życia, wciąż mamy problem „starszego wieku serca niż wskazują cyferki z PESEL-u”. Jak można wydłużyć życie? Profesor polecił pierwsze zalecenie dietetyczne z Biblii, czyli ograniczenie konsumpcji. Ważne jest nie tylko to, jak długo żyjemy, ale czy żyjemy mądrze. – Bez tego żadne ubezpieczenie medyczne nie zapewni nikomu długiego życia – podkreślił profesor.

LISTY NADESŁANE Z OKAZJI INAUGURACJI 

List Prezydenta RP

List Marszałka Sejmu RP

List Marszałka Senatu RP

List Premiera Rządu RP

List Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

List Głównego Inspektora Sanitarnego

List Prezesa ZUS

List Marszałka Województwa Mazowieckiego

List Metropolity krakowskiego 

List Biskupa Polowego

List Prorektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

 

 

DSC 3157DSC 3178

DSXT1675

DSXP1122DSXT1157

DSXP1433DSXP1383

DSXT1512

DSXT1351

DSXT1702DSXT1461aDSXP1346DSXT1462aDSXT1462bDSXT1462dDSXP1541DSXT1462e

DSXT1734DSXP1072DSXT1370

12 października 2020