Muzeum UKSW zostało zauważone przez Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych. Fragment naszej kolekcji znajdzie się w katalogu Stowarzyszenia, który zostanie wydany drukiem i przetłumaczony na angielski.
To duże wyróżnienie dla naszego młodego muzeum, które otwarto w sierpniu bieżącego roku – z okazji 20-lecia przekształcenia Akademii Teologii Katolickiej w szerokoprofilowy Uniwersytet.
Nasze zbiory udostępniamy w formie ekspozycji stacjonarnej oraz muzeum cyfrowego. Dla zwiedzających przygotowano salę pamięci i tradycji, którą wydzielono z uniwersyteckiej kaplicy. To tutaj w grudniu 1961 roku swoje pierwsze kroki skierował kardynał Stefan Wyszyński, gdy przybył z pierwszą oficjalną wizytą na ATK. Ukazanie związków Prymasa Wyszyńskiego z uczelnią jest ważną częścią ekspozycji.
Zbiory, w niewielkim wycinku zaprezentowane stacjonarnie, uzupełnia muzeum cyfrowe, dostępne nie tylko poprzez stronę internetową, ale także dzięki zainstalowanemu w sali pamięci panelowi multimedialnemu. W muzeum cyfrowym udostępniono tylko część archiwalnych zbiorów UKSW, liczących ponad 17 tysięcy fotografii i setki tomów dokumentów. Kilka cennych artefaktów udostępniła Biblioteka Główna UKSW. Ta spuścizna będzie coraz szerzej opracowywana i udostępniana.
Nasze muzeum zostało przedstawione na stronie internetowej Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych. Prezentacja muzeum UKSW jest pod linkiem:
https://muzeauczelniane.pl/muzeum-uniwersytetu-kardynala-stefana-wyszynskiego/
Znaleźliśmy się w gronie ponad 100 zaprezentowanych uczelnianych jednostek muzealnych. Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych powstało w 2014 roku. Jego celem jest działalność na rzecz rozwoju muzeów uczelnianych oraz zachowania dziedzictwa akademickiego poprzez jego ochronę, upowszechnianie, promocję, a także wspieranie gromadzenia, dokumentowania i konserwacji zabytków, inicjowanie i prowadzenie badań naukowych.
Stowarzyszenie współpracuje z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w celu popularyzacji idei kolekcji uczelnianych oraz stałego podnoszenia poziomu merytorycznego muzeów uczelnianych i ich pracowników. Stowarzyszenie nawiązało współpracę z muzeami uniwersyteckimi w północnych Włoszech. Ponadto zaprezentowało swoją działalność na forum UMAC (University Museums and Collections) i na ich stronach internetowych.
Stowarzyszenie organizuje liczne konferencje naukowe i wyjazdy szkoleniowe. Wydaje katalog zbiorów muzeów uczelnianych Muzea Uczelniane – Katalog, które jest pierwszym wydawnictwem w Polsce, prezentującym dziedzictwo zachowane w instytucjach bardzo różnych, ale o wspólnym akademickim mianowniku. Ten swoisty przewodnik po akademickich muzeach jest dostępny również w wersji angielskojęzycznej.