Przejdź do treści

Nowy tom dziennika prymasa Wyszyńskiego

wyszynskiUkazał się kolejny tom zapisków kard. Wyszyńskiego Pro memoria w naukowym opracowaniu. Obejmuje on okres od uwolnienia prymasa w październiku 1956 do końca 1957 roku. Współwydawcą jest UKSW.

Tom IV zapisków prymasa Stefana Wyszyńskiego jest szczególny z uwagi na okres życia prymasa, jaki obejmuje. 

– Jest to czas od powrotu prymasa z uwięzienia, pod koniec października 1956 roku, aż do końca grudnia 1957 roku. Był to szczególny czas w historii Kościoła katolickiego w Polsce i w  życiu prymasa Wyszyńskiego – mówi redaktor naukowy wydania dr hab. Michał Białkowski, prof. UMK w Toruniu. – Ponowne objęcie przez kard. Stefana Wyszyńskiego przewodzenia Kościołowi katolickiemu w Polsce wiązało się z jego wyjątkową aktywnością duszpasterską, społeczną i polityczną. Do najciekawszych wątków opisanych na kartach tomu IV Pro memoria należą kontakty prymasa ze środowiskami katolików świeckich, początek realizacji Wielkiej Nowenny, wizyta prymasa w Watykanie i podróż po Włoszech. Tom zawiera także relacje ze spotkań prymasa z ludźmi władzy PRL. 

Edycja osobistych zapisków kard. Stefana Wyszyńskiego Pro memoria obejmować będzie 27 tomów z lat 1948-1981, czyli od nominacji na arcybiskupa gnieźnieńskiego i warszawskiego, prymasa Polski w październiku 1948 roku do śmierci w maju 1981 roku. Do tej pory ukazało się osiem tomów z lat 1948-1961.

Publikacja dziennika prymasa Wyszyńskiego jest jednym z największych przedsięwzięć edytorskich podjętych w ostatnich latach. Jest owocem współpracy konsorcjum tworzonego przez sześć podmiotów: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego,  Archidiecezję Gnieźnieńską, Archidiecezję Warszawską, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Prymasa Wyszyńskiego oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Zespół Redakcyjny zapisków tworzą: dr hab. Paweł Skibiński, ks. dr Andrzej Gałka, Anna Rastawicka oraz dr Ewa K.Czaczkowska.

Prymas jpg OKŁADKA PROMOCJA

30 listopada 2020