Przejdź do treści

Wybór przewodniczącego Rady Uczelni

AM minSenat Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wybrał przewodniczącego Rady Uczelni. Został nim profesor nauk medycznych Henryk Skarżyński.

Nowa Rada Uczelni działa od 1 stycznia 2021 roku. Na posiedzeniu Senatu UKSW 28 stycznia wybrano przewodniczącego Rady, którym został prof. Henryk Skarżyński. 

 

Rada Uczelni:

prof. Henryk Skarżyński – światowej sławy otolaryngolog, audiolog i foniatra, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, doktor honoris causa wielu polskich i zagranicznych ośrodków naukowych. Profesor prowadzi działalność kliniczną, naukową, dydaktyczną, organizatorską oraz społeczną. Wdrożył do praktyki klinicznej ponad 150 rozwiązań naukowych, przeprowadził najwięcej na świecie operacji poprawiających słuch. Jest autorem i współautorem wielu patentów, nowych technologii i narzędzi oraz programów, m.in. telemedycznych, wspierających powszechne badania przesiewowe, prowadzone pod kątem wczesnego wykrywania zaburzeń słuchu, wzroku i mowy. Jest również organizatorem Międzynarodowych Festiwali Muzycznych „Ślimakowe Rytmy”, napisał libretto do musicalu „Przerwana cisza” oraz scenariusz do powstającego pełnometrażowego filmu. W grudniu 2020 r. został wybrany na przewodniczącego Rady Fundacji Pro Polonia – powołanej przez UKSW, Wspólnotę Polską i Polski Komitet Olimpijski.

dr hab. Jan Cieciuch, prof. ucz. – jest dyrektorem Instytutu Psychologii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej UKSW, kierownikiem ścieżki Psychologia w Szkole Doktorskiej UKSW oraz Katedry Metodologii Badań Psychologicznych, jest również kierownikiem w Centrum Badań nad Rozwojem i Osobowością Personalitas. Jego zainteresowania naukowo-badawcze koncentrują się wokół psychologii osobowości i rozwoju, zaburzeń osobowości oraz uwarunkowań biologicznych. W wymienionych dziedzinach jest jednym z ekspertów najczęściej cytowanych w czasopismach naukowych na świecie.

ks. prof. dr hab. Waldemar Cisło – wykładowca teologii fundamentalnej na Wydziale Teologicznym UKSW, związany z uczelnią od 2002 r. Pełnomocnik rektora ds. rozwoju UKSW. Ekspert w zakresie dialogu międzyreligijnego, zwłaszcza relacji chrześcijaństwo – islam, częsty gość mediów. Organizator i przewodniczący polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Autor m.in. książki o kryzysie uchodźczym i męczeństwie chrześcijan pt. Imigranci u bram. Inicjator i dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej na UKSW.

dr Piotr Jednaszewski – mediator sądowy, były doradca Univeristy of St Andrews, ekspert w zakresie negocjacji międzynarodowych, pedagogiki  i lingwistyki. Autor i współautor książek z negocjacji i mediacji. Fellow of the Royal Society of Art. Członek Rady Fundacji Pro Polonia, powołanej na UKSW.

Tomasz Mankiewicz – kanclerz UKSW. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie, zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego oraz  MBA. Ma długoletnie doświadczenie w zarządzaniu w dużych firmach i korporacjach międzynarodowych. 

bp dr Witold Mroziewski – biskup pomocniczy diecezji Brooklyn w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej,  w 2003 r. uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na KUL. Od 2001 roku jest kapłanem diecezji Brooklyn. Był m.in. proboszczem parafii Świętego Krzyża w Maspeth, przy której działa Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. Jana Pawła II, jedna z największych polskich placówek dokształcających na Wschodnim Wybrzeżu USA. Jest członkiem Rady Fundacji Pro Polonia, powołanej na UKSW.

Ewa Staruch – studentka pedagogiki i dziennikarstwa na UKSW, od 2019 r. przewodnicząca Samorządu Studentów UKSW, od 2021 r. przewodnicząca Forum Uniwersytetów Polskich FUniP – autonomicznego porozumienia samorządów studenckich uczelni zrzeszonych w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.

 

Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85, z późn. zm.) do zadań Rady Uczelni należy:

  • opiniowanie projektu strategii uczelni,
  • opiniowanie projektu statutu,
  • monitorowanie gospodarki finansowej uczelni (w tym opiniowanie planu rzeczowo-finansowego, zatwierdzanie sprawozdania z wykonania planu rzeczowo-finansowego, zatwierdzanie sprawozdania finansowego),
  • monitorowanie zarządzania uczelnią,
  • wskazywanie kandydatów na rektora, po zaopiniowaniu przez Senat,
  • opiniowanie sprawozdania z realizacji strategii uczelni,
  • wykonywanie innych zadań określonych w statucie.
28 stycznia 2021