Przejdź do treści

Wonderverse. Nauka w blogosferze

blog.jpgWonderverse to blog prowadzony przez naukowców z całego świata, których celami są współpraca i dzielenie się wiedzą. Jednym z autorów i współtwórców platformy jest prof. Wiesław Macek z WMP UKSW.

Profesor Wiesław Macek, fizyk z Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Szkoły Nauk Ścisłych UKSW udowadnia, że wzajemna wymiana doświadczeń z naukowcami z całego świata może odbywać nie tylko w uniwersyteckich aulach, ale także w blogosferze. Temu ma właśnie służyć blog Wonderverse.

– Celem powstania bloga była współpraca, pomoc i dzielenie się darem, w tym naukowym – mówi prof. Wiesław Macek. – Skupiając się na podstawowym relacyjnym charakterze świata przyrody, chcemy poszukiwać przykładów tych relacji oraz rozważać związki między przeciwstawnymi aspektami rzeczywistości – dodaje.

Międzynarodowa grupa badaczy nauk przyrodniczych składa się z naukowców z różnych dziedzin, m.in., astronomii, fizyki, chemii, paleontologii, biologii, a nawet inżynierii. Dialog między dziedzinami wiedzy staje się coraz ważniejszy i pomaga w budowaniu dobra dla całej ludzkości. Dlatego na blogu znaleźć można informacje na temat podstawowych relacji zachodzących w organizmach żywych czy o dopaminie, która pozwala przetrwać osobom dotkniętym chorobą Parkinsona.

Wybitni blogerzy podejmują też działania społeczne w duchu międzynarodowej solidarności. – Kiedy cały świat dotknęła epidemia wirusa SARS-CoV-2, należąca do naszej grupy neurobiolog prof. Catherine Belzung zaapelowała, by szczepionka przeciw COVID-19 stała się dobrem wspólnym, dostępnym dla całej ludzkości. Sygnatariuszem tego apelu, który dotarł do mediów światowych był najpierw Muhammad Yunus, noblista z Bangladeszu, a potem poparło go 17 innych noblistów. Można więc powiedzieć, że badania interdyscyplinarne dają nadzieję na lepszy świat po pandemii – podkreśla prof. Macek.

Na blogu Wonderverse ukazała się informacja o najnowszej książce prof. Wiesława Macka „The Origin of the World: Cosmos or Chaos?”. Badacz wyjaśnia w niej istotę teorii fraktalnej struktury Wszechświata, która ukazuje, w jaki sposób złożone struktury wynikają z prostych matematycznych reguł i zwięzłego przeglądu podstawowych teorii nauki.

– Można zastanawiać się nad problemem czy biblijny opis stworzenia świata i współczesna nauka wykluczają się nawzajem, czy też mogą być źródłem wzajemnych inspiracji i poszukiwań? Nauka i religia nie są przeciwstawne. Prowadzi to nas to zatem do wniosku, że ich wzajemnie oddziaływanie może przyczynić się do głębszego zrozumienia sensu Wszechświata, a nawet sensu ludzkiego życia – mówi prof. Wiesław Macek.

Blog dostępny jest pod adresem: https://wonderverse.home.blog/

23 marca 2021