Cyberpandemia i cyberbezpieczeństwo to główne tematy monografii pod redakcją naukową prof. dr hab. Grażyny Szpor oraz dr hab. inż. Agnieszki Gryszczyńskiej z WPiA UKSW.
Monografia „Internet. Cyberpandemia. Cyberpandemic” składa się 45 analiz wybitnych ekspertów, teoretyków i praktyków, którzy zajmują się problemami cyberbezpieczeństwa w wymiarze międzynarodowym i militarnym, w sektorze publicznym i prywatnym, w medycynie, a także kwestii edukacji dla cyberbezpieczeństwa i innowacyjności w czasie pandemii.
– Terminem „cyberpandemia” określamy podobieństwa między cyberatakami a pandemią COVID – 19, destrukcyjne dla ludzi i gospodarki skutki ich globalnego, błyskawicznego rozpowszechniania – wyjaśnia prof. Grażyna Szpor z WPiA, która jest współredaktorem naukowym publikacji.
Rozwój społeczeństwa informacyjnego przyniósł wzrost przestępstw w sieci, co spowodowało konieczność wprowadzenia przeciwdziałającym im regulacji prawnych. Rzeczywistość światowej pandemii przyniosła jednak kolejne wyzwania w tym zakresie.
„Masowe i nagłe przechodzenie z zawirusowanej przestrzeni realnej do cyberprzestrzeni upowszechniło świadomość szans związanych z transformacją cyfrową – zwłaszcza w ochronie zdrowia. Ujawniło też niedostateczne przygotowanie do bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni, zaktywizowało cyberprzestępców i uczyniło zadaniem priorytetowym dla władz publicznych, zwiększanie cyberbezpieczeństwa” – napisała we wstępie do monografii prof. Grażyna Szpor.
Monografia „Internet. Cyberpandemia. Cyberpademic”, opublikowana przez Wydawnictwo C.H. Beck, jest efektem konferencji naukowej „Bezpieczeństwo w internecie” zorganizowanej m.in. przez UKSW w październiku ubiegłego roku.
Problemy rozwoju społeczeństwa informacyjnego badane są przez Naukowe Centrum Prawno – Informatyczne (NCPI), które funkcjonuje już od dziesięciu lat. Zespół ekspertów Centrum stanowią naukowcy z wielu polskich uczelni. Członkiem wspierającym NCPI jest także UKSW. Projekty badawcze i rozwojowe stowarzyszenia są współfinansowane m.in. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.