Już 15 maja Warszawie odbędzie się 17. Noc Muzeów. W tym roku, z powodu pandemii, nie spotkamy się na muzealnej trasie. Mamy jednak propozycję dla zainteresowanych tematyką muzeów, kultury i dziedzictwa narodowego.
Warszawska Noc Muzeów jest jednym z największych wydarzeń tego typu w Polsce. Muzea, galerie, uczelnie oraz inne instytucje od kilkunastu lat otwierają swoje drzwi dla zwiedzających. To także święto dla pracowników instytucji kultury.
Przy okazji Nocy Muzeów warto przypomnieć, że szanse na rozwój muzealnych zainteresowań i pasji oraz znalezienie pracy w licznych muzeach i instytucjach kultury dają absolwentom dwa kierunki studiów prowadzonych na UKSW: muzeologia i zarządzanie dziedzictwem kulturowym.
Muzeologia to trzyletnie stacjonarne studia licencjackie (I stopnia). Kierunek powstał w 2016 roku, obecnie jest prowadzony przez Wydział Nauk Humanistycznych UKSW.
Studia na tym kierunku pozwalają na interdyscyplinarne i wszechstronne spojrzenie na dziedzictwo kulturowe, będące efektem dorobku człowieka.
– To są studia szeroko humanistyczne – podkreśla dr hab. Małgorzata Wrześniak prof. ucz., dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze i Religii oraz Kierownik Katedry Historii Kultury i Muzeologii.
Program studiów obejmuje zajęcia z historii muzealnictwa i kolekcjonerstwa oraz metodologii: historii, historii sztuki, archeologii, etnologii, socjologii i nauk przyrodniczych i technicznych, a także praktyczną naukę pracy w muzeum, w tym szczególnie organizację wystaw, edukację muzealną, przygotowanie publikacji i promocję muzeum.
Studenci zapoznają się z zasadami organizacji zbiorów (inwentaryzacji i digitalizacji) oraz konserwacji i zasadami etyki zawodowej. Poznają także prawo ochrony własności intelektualnej.
– Inicjatorka tego kierunku, prof. Dorota Folga-Januszewska kładła duży nacisk na to, aby nie był to kierunek typowo praktyczny – podkreśla prof. Wrześniak. – Muzeologia to nie muzealnictwo. Tworzymy zatem, wyjątkowy w skali kraju ośrodek badawczy, który szeroko podejmuje zagadnienia dotyczące muzeów. Studia praktyczne są tu kompatybilne z badaniami.
Praktyki, podczas których studenci m.in. samodzielnie sporządzają dokumentację muzealną oraz uczestniczą w projektowaniu wystaw są prowadzone w wielu instytucjach kultury, muzeach i galeriach w całej Polsce.
– Założenia efektów kształcenia są takie aby wykształcić muzealnika o szerokich horyzontach a dzięki małym grupom studenckim i osobistym kontaktom naszych profesorów, podczas zajęć praktycznych mamy możliwość wejścia na zaplecze i poznania wielu polskich muzeów „od środka” – podkreśla prof. Wrześniak.
Muzeologia na UKSW przygotowuje do pracy nie tylko w muzeach sztuki, ale także muzeach archeologicznych, etnograficznych, muzeach przyrodniczych.
– Studia odpowiadają zapotrzebowaniem rynku pracy. Nasi absolwenci znajdują zatrudnienie w instytucjach publicznych, ośrodkach kultury, parkach tematycznych, muzach różnego typu – mówi dr Beata Skrzydlewska, kierownik kierunku.
Pracownicy naukowi kierunku wraz ze studentami prowadzą wiele ciekawych działań z pogranicza kultury, sztuki i nauki.
W roku akademickim z inicjatywy prof. Małgorzaty Binieckiej-Popoli została zaproszona pochodząca z Włoch Chiara Vigo, która wręczyła Uczelni wyjątkowe, własnoręcznie wyhaftowane bisiorem godło UKSW. Przez fakt, że bisior jest najdroższym materiałem świata, dar ten jest wyjątkowo cenny. Nasza Uczelnia jest jednym z dwóch miejsc w Polsce, które posiadają ten niezwykły materiał.
Więcej o kierunku Muzeologia:
https://wnh.uksw.edu.pl/aktualnosci-muzeologia
Drugi kierunek dla pasjonatów kultury i sztuki to zarządzanie dziedzictwem kulturowym. Studia licencjackie na Wydziale Nauk Historycznych prowadzone są od 2015 roku, magisterskie od 2019 roku.
To unikatowy w skali kraju kierunek, który dotyczy zachowania, objaśniania i wykorzystywania dziedzictwa kulturowego dla dobra publicznego. Dziedzictwo kulturowe jest tu rozumiane jako pozostałości materialne oraz wspomnienia zawarte w krajobrazie, sztuce, języku i tradycjach.
Studia mają charakter interdyscyplinarny, kierunek prowadzony jest przez Instytut Archeologii we współpracy z Instytutem Historii Sztuki.
Studenci uczestniczą w zajęciach z zakresu archeologii, historii sztuki, historii, socjologii, czy marketingu. Poznają także podstawy zabytkoznawstwa i konserwatorstwa, historii sztuki, archeologii, antropologii kultury czy socjologii. Zdobywają wiedzę i umiejętności, które pozwalają tworzyć programy ochrony, promocji turystycznej, a także prezentacji i wykorzystywania dziedzictwa.
– Nasi wykładowcy to zarówno naukowcy, specjaliści w swoich dziedzinach, jak i praktycy, z doświadczeniem pochodzącym z pracy w muzeach, instytucjach rządowych i samorządowych, w kraju i zagranicą. Gwarantuje to wszechstronne i kompleksowe podejście do zagadnień związanych z różnymi aspektami dziedzictwa kulturowego – materialnego i niematerialnego, jego historią, znaczeniami, ochroną i promocją – mówi dr Katarzyna Zeman-Wiśniewska , kierownik kierunku.
Bardzo duży nacisk położony jest na praktyczny aspekt zajęć, dlatego często odbywają się one w muzeach i instytucjach kultury. Nieodzowną częścią studiów są także objazdy naukowe (łącznie trzy w czasie toku studiów I i II stopnia), podczas których studenci poznają zabytki Wielkopolski, Małopolski oraz Warmii i Mazur, w ubiegłych latach odbywały się również wyjazdy zagraniczne, min. do Rzymu.
– Ważnym elementem są także praktyki studenckie w instytucjach kultury, muzeach i urzędach, współpracujemy min. z Narodowym Instytutem Dziedzictwa – zaznacza dr Zeman-Wiśniewska.
Studenci ZDK mają również możliwość uczestnictwa w badaniach prowadzonych w Instytucie Archeologii UKSW oraz wydarzeniach naukowych, takich jak cykliczna, ogólnopolska „Konferencja zapobiegawcza środowiska”. Od niedawna odbywają się również wykłady gościnne skierowane do studentów ZDK, w ramach serii „Zagrożenia dla dziedzictwa kulturowego”.
Na absolwentów tego kierunku czeka praca w muzeach i innych instytucjach kultury, fundacjach, urzędach ochrony dziedzictwa, polskich ministerstwach i światowych instytucjach zajmujących się dziedzictwem kulturowym (np. UNESCO), a także w marketingu, PR i turystyce. Pracę mogą znaleźć także w służbach i instytucjach zajmujących się ochroną i konserwacją dziedzictwa kulturowego czy też planowaniem przestrzennym oraz rewitalizacją obszarów zdegradowanych.
Więcej o kierunku Zarządzanie Dziedzictwem Kulturowym:
https://archeologia.wnhs.uksw.edu.pl/slider-glowny/zarzadzanie-dziedzictwem-kulturowym/
https://pl-pl.facebook.com/dziedzictwo.kulturowe.uksw/
Na zdjęciu Muzeum UKSW