Przejdź do treści

Profesor UKSW nagrodzony

poetry minProfesor Wojciech Kudyba z Wydziału Nauk Humanistycznych został laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego.

Kapituła Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego w 2021 roku przyznała nagrodę prof. dr. hab. Wojciechowi Kudybie, pracownikowi Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW, za zbiór opowiadań „I co dalej?”

Jury Nagrody – w składzie: Maciej Urbanowski (przewodniczący), Włodzimierz Bolecki, Wojciech Chmielewski, Janusz Drzewucki, Irena Makarewicz, Krzysztof Masłoń, Mateusz Matyszkowicz – doceniło „konsekwencję i oryginalność, z jaką pisarz portretuje współczesnych, zwykle przeciętnych bohaterów, których głos wybrzmiewa w nagrodzonym tomie doniośle i przejmująco”. W uzasadnieniu decyzji podkreślono osadzenie twórczości Laureata w codzienności oraz empatię i współczucie wobec kreowanych bohaterów, a także tematykę warszawską – obecną także u patrona nagrody.

Wojciech Kudyba by Anna JasielecWojciech Feliks Kudyba jest pisarzem, poetą, krytykiem i historykiem literatury. Ukończył filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Na jego twórczość prozatorską składają się książki: „Nazywam się Majdan” (2015), „Imigranci wracają do domu” (2018), „Kamienica” (2018), „Pułascy” (2020) oraz zbiór opowiadań „I co dalej?” (2020). Kudyba jest również autorem tomów poezji oraz autorem rozpraw o literaturze współczesnej i artykułów naukowych, publikowanych m.in. w „Studiach Norwidianach”, „Pamiętniku Literackim”, „Tekstach Drugich”, „Ethosie” czy „Ruchu Literackim”.

W latach 2009-2012 stał na czele Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Nauk Humanistycznych naszego Uniwersytetu, a od 2018 r. kieruje Katedrą Polskiej Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej w Instytucie Literaturoznawstwa WNH.

Prof. Kudyba jest laureatem wielu nagród: II nagrody w konkursie poetyckim im. R. M. Rilkego (2003), I nagrody w konkursie poetyckim im. K. I. Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach (2003), Nagrody Fundacji im. J. S. Pasierba (2005, 2007), wyróżnienia im. Józefa Mackiewicza (2008), Nagrody im. ks. Prof. Bolesława Kumora (2015) i finalistą Nagrody Poetyckiej Orfeusz (2012). Jego teksty przetłumaczono na języki: czeski, słowacki, niemiecki, angielski i francuski.

Biblioteka Narodowa ustanowiła Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego w roku 2017, trzy lata po śmierci pisarza. Mottem są słowa Marka Nowakowskiego „Nie jesteśmy znikąd”. Jest nadawana za opowiadanie lub cykl opowiadań charakteryzujących się niekonwencjonalnością sądów, odwagą i precyzją myśli oraz pięknem słowa.

Foto: Wikipedia

18 maja 2021