Głównym punktem obchodów Święta UKSW była uroczysta sesja Senatu Uczelni z wręczeniem nagród naukowych i państwowych oraz wykładem pt. Stefan Kardynał Wyszyński – święty czy prorok?
Posiedzenie Senatu rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu państwowego i powitaniem Księdza Rektora, następnie słowo do zgromadzonych skierował online kardynał Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW.
– Chciałbym pogratulować Patrona, którego wybraliście nie tak długo po jego śmierci i podziękować wszystkim, którzy dokonali przekształcenia Akademii Teologii Katolickiej w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wyrażam również podziękowanie za to, co czynicie dla pamięci jego imienia i znajomości jego świętości – mówił kard. Nycz, zwracając uwagę na znaczenie książki pt. „Droga życia i posługi pasterskiej kardynała Stefana Wyszyńskiego”, którą wydało w ostatnich dniach Wydawnictwo Naukowe UKSW. Monumentalne dzieło, pod redakcją Rektora UKSW ks. prof. Ryszarda Czekalskiego, zawiera zbiór artykułów naukowych kilkudziesięciu autorów z naszego Uniwersytetu oraz przedstawicieli krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych. Wielki Kanclerz UKSW zwrócił się z prośbą do całej wspólnoty akademickiej, aby wszyscy troszczyli się zawsze o poziom naukowy, dydaktyczny i społeczny w pracy i studiach na Uniwersytecie, bo „taki Patron zobowiązuje szczególnie”.
Drogowskaz
Do tych słów-apelu odniósł się Ksiądz Rektor, który w swoim przemówieniu postawił wspólnocie akademickiej pytanie: czy idziemy drogą naszego Patrona i czy dalej chcemy iść tą drogą? Jaką mamy tożsamość? Gdzie jest nasz drogowskaz? Podejmując próbę odpowiedzi Rektor przywołał słowa prymasa Stefana Wyszyńskiego: „Nauka to wielka Pani i trzeba jej służyć na kolanach, cierpliwie i całym życiem! Łatwizna, ułatwienie, protekcja, poparcie, przejście przez ucho igielne niech będą Wam obce”. – Pragnę, aby to wezwanie kardynała Wyszyńskiego stało się dla nas wyzwaniem na najbliższe lata. Lata odkrywania w działalności akademickiej etosu Prymasa Tysiąclecia, jesteśmy bowiem nie tylko depozytariuszami jego testamentu, ale również jego uczniami – podkreślił ks. prof. Czekalski.
W dalszej części przemówienia Rektor mówił o misji i strategii rozwoju naszego Uniwersytetu, wspominając o uruchomieniu nowych kierunków kształcenia, w tym studiów angielskojęzycznych oraz czekającej uczelnię ewaluacji działalności naukowej. Ksiądz Rektor poinformował również o powstaniu Towarzystwa Naukowego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które stanie się ważnym centrum debaty akademickiej. To będzie „miejsce rozwijania i kreowania nowego świata, w którym pluralizm przemyśleń nad człowiekiem i jego rolą we współczesności ma być podstawowym i jednocześnie najważniejszym zadaniem” – mówił.
Nagrody i odznaczenia
Podczas tegorocznego Święta powrócono do tradycji wręczania Nagród Naukowych Rektora UKSW. Otrzymali je: ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski z Wydziału Teologicznego – za całokształt pracy naukowej oraz za działalność naukową: ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz z Wydziału Społeczno-Ekonomicznego – Nagrodę I Stopnia; prof. dr hab. Piotr Mitzner z Wydziału Nauk Humanistycznych – Nagrodę II stopnia oraz prof. dr hab. Marek Wolf z Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Szkoły Nauk Ścisłych – Nagrodę III stopnia.
Odznaczenia państwowe – złote, srebrne i brązowe krzyże zasługi otrzymało grono pracowników naukowych i administracyjnych. Odznaczenia, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczył prof. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Rektor UKSW wręczył dyplomy gratulacyjne 11 nowo mianowanym profesorom, Prorektor ds. finansowych prof. Marek Michalski poinformował o uzyskanych na uczelni stopniach naukowych doktora habilitowanego (45 osób), a prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. ucz. Anna Fidelus przekazała informację o 126 absolwentach, którzy uzyskali stopień naukowy doktora.
Podczas uroczystej sesji głos zabrały: przewodnicząca Samorządu Studentów UKSW Ewa Staruch oraz przewodnicząca Samorządu Doktorantów UKSW Anna Sobierajska, które podsumowały swoje samorządowe kadencje.
Ze słowem do wspólnoty akademickiej zwrócił się także prof. Włodzimierz Bernacki z MEiN, który powiedział m.in.: „Dziękuję Panu Bogu i wszystkim tym, którzy decydowali o powstaniu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego jako tego miejsca, w którym jest wolność, która ma o wiele większy sens niż tylko wspomniana tu „wolność” niewolników. Dziękuję, że można w sposób swobodny, w zgodzie z własnym sumieniem, i ja jako sekretarz stanu, profesor i katolik, mogę odnajdywać na mapie Polski takie właśnie miejsca”.
Święty prorok
Ostatnim punktem uroczystości był wykład o. prof. Zdzisława Kijasa, postulatora generalnego zgromadzenia franciszkanów konwentualnych, który przedstawił sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego jako proroka i świętego. Choć te dwa wymiary osobowości nie zawsze ujawniają się w jednym człowieku, to akurat w przypadku Prymasa Tysiąclecia znakomicie się uzupełniały. W swoim referacie o. Kijas przedstawił obrazowo sylwetkę Patrona UKSW, mówiąc, że pracował przez całe życie z cierpliwością i siłą konia oraz uporem osła, a sam siebie nazywał Domini canis (psem Pana), do obowiązków którego należy „poszczekiwać w Ojczyźnie”. Ojciec profesor uważa, że kard. Wyszyński miał wiele z Jana Chrzciciela, ponieważ „w jego postawie ascetycznej, w jego słowie, nie zawsze i nie dla wszystkich przyjemnym, często zaś gorzkim i bolesnym, kiedy piętnował niesprawiedliwość społeczną, wysuwanie Boga poza margines dziejów, było wiele ze św. Jana Chrzciciela, ostatniego z proroków i największego narodzonego z niewiast”. Także „więzienie upodobniło Stefana Wyszyńskiego do św. Jana, aresztowanego przez króla Heroda, którego skarcił za cudzołóstwo. Wyszyński miał odwagę – w imię obrony Bożego prawa – powiedzieć non possumus, płacąc za to najwyższą cenę”. Swoje życie uczynił służbą, osiągając heroiczność cnót. O. Kijas przypomniał słowa, o których prawdziwości zaświadczyli świadkowie jego świętości: „Władzy nie szukałem i do niej nie dążyłem. Zostałem po prostu zmuszony do spełniania w Kościele obowiązków, które chciałem zamienić na służbę i służenie. Chociaż łatwe to nie jest, w jakimś wymiarze było realizowane. (…) usiłowałem mniej rozkazywać, a więcej prosić. Ratowało mnie to od wyniosłości, która z konieczności wiąże się z pełnieniem władzy i z poczuciem, że się władzę posiada. Nadto doświadczenie pouczyło mnie również, że rozkazując, zyskuję ludzi posłusznych, prosząc zaś, zyskuję przyjaciół, a posiadać władzę i mieć przyjaciół to jest rzecz bardzo trudna. Coś człowiek zawsze traci – albo traci władzę, albo traci przyjaciół”.
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki, odznaczeni zostali:
Złotym Krzyżem Zasługi
Ks. Zbigniew Łepko
Srebrnym Krzyżem Zasługi
Ks. Dariusz Henryk Pater
p. Anna Sylwia Czyż
Ks. Janusz Maciej Nowiński
p. Jerzy Adam Romanowski
Ks. Jan Sochoń
p. Kordula Dorota Świętorzecka
p. Rafał Wiśniewski
Brązowym Krzyżem Zasługi
p. Anna Zofia Augustyniuk-Kram
p. Katarzyna Teresa Chrudzimska-Uhera
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, odznaczeni zostali:
Złotym Medalem Za Długoletnią Służbę
p. Janina Lidia Buczkowska
p. Ewa Kicińska
p. Henryk Gasiul
p. Joanna Edyta Jackowska
Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę
p. Wanda Naumiuk
p. Tomasz Białkowski
Ks. Józef Marek Młyński
p. Małgorzata Honorata Pawlus
Brązowym Medalem Za Długoletnią Służbę
ks. Krzysztof Andrzej Kietliński
p. Agnieszka Regulska
p. Monika Maria Brzezińska
p. Dominika Joanna Dzwonkowska
p. Anita Kaliszewicz
p. Izabela Teresa Mieszkowska
p. Justyna Małgorzata Świątek
p. Marcin Zarzecki
Dyplomy gratulacyjne w związku ze zdobyciem tytułu profesora (od 1 października 2019 roku) otrzymali:
prof. Katarzyna Kucharska, profesor nauk medycznych i nauk o zdrowiu
prof. Andrzej Kulczycki, profesor nauk inżynieryjno-technicznych
prof. Irena Lipowicz, profesor nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne
prof. Krzysztof Marycz, profesor nauk ścisłych i przyrodniczych
ks. prof. Andrzej Najda, profesor nauk teologicznych
prof. Jadwiga Pazdan, profesor nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne
ks. prof. Tomasz Stępień, profesor nauk humanistycznych
prof. Grażyna Szpor, profesor nauk społecznych
prof. Anna Tarwacka, profesor nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne
ks. prof. Marek Tatar, profesor nauk teologicznych
ks. prof. Janusz Węgrzecki, profesor nauk społecznych