– Misją naszego Uniwersytetu jest poszukiwanie prawdy, ale w oparciu o mocne ponadczasowe fundamenty – mówił w kazaniu podczas Mszy św. w kościele Świętego Krzyża ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.
W niedzielę, po 40. rocznicy śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, w warszawskim kościele Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu sprawowana była Msza św., tzw. radiowa, w intencji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przewodniczył jej ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW. W koncelebrze uczestniczyli księża profesorowie naszej Uczelni, w stallach zasiedli prorektorzy prof. Anna Fidelus i prof. Dariusz Kosior, a w nawach świątyni przedstawiciele akademickiej społeczności.
W kazaniu Rektor UKSW, nawiązując do przypadającej w niedzielę uroczystości Najświętszej Trójcy, mówił o skutkach odrzucenia przez człowieka wiary w tajemnicę Trójjedynego Boga, odrzucenia religii. I to zarówno w przeszłości, szczególnie w XX wieku, naznaczonym zbrodniczymi ideologiami, jak dzisiaj. – W momencie odrzucenia religii i Trójjedynego Boga, rodzi się najczęściej wojna, przemoc, terror, nienawiść, śmierć – mówił ks. prof. Ryszard Czekalski, apelując, aby odważniej, każdy z nas, wyraził swoją przynależność do religii i do Boga.
– Jest to tym bardziej konieczne, ponieważ niestety i dzisiaj nie brakuje nowych reformatorów, którzy może bardziej w wyrafinowany sposób proponują życie bez Boga i Ewangelii. Nie brak ludzi, którzy są podatni na tzw. standardy nowoczesnego świata i przyjmują propozycję życia, w którym nie ma miejsca dla Pana Boga i świętości – mówił Rektor UKSW.
Podkreślił, że na te hasła często podatni są ludzie młodzi, wobec których szczególne zadania ma Kościół, szkoła, a także uczelnie wyższe. – Misją naszego Uniwersytetu jest poszukiwanie prawdy, ale w oparciu o mocne ponadczasowe fundamenty Są nimi wartości chrześcijańskie, na których opieramy naszą działalność naukowo-dydaktyczną – powiedział ks. prof. Ryszard Czekalski.
O tych wartościach przypomina nam Patron. Jego nauczanie, postawa, działalność i głęboka wiara, nadzieja i miłość „są naszym drogowskazem”. – Etos chrześcijański przenika całą naszą działalność, której celem jest kształcenie kadr dla społeczeństwa, państwa i Kościoła – mówił Rektor, przybliżając radiosłuchaczom naszą Uczelnię. Podkreślał, że na UKSW nauka uprawiana jest po to, aby służyła człowiekowi i pomagała mu we wszystkich obszarach jego funkcjonowania, zaś kształcenie i formacja młodych ludzi odbywa się całościowo, zarówno intelektualnie jak i duchowo.
W czasie modlitwy wiernych zanoszono wezwania w intencji Uniwersytetu: studentów, doktorantów i pracowników UKSW – żyjących i zmarłych, a także o owoce beatyfikacji Patrona.
O oprawę muzyczną liturgii zadbał Chór UKSW pod dyrekcją dr hab. Michał Sławeckiego, prof. ucz.
Po Mszy św. władze UKSW oraz przedstawiciele społeczności akademickiej na czele z pocztem sztandarowym przeszli pod pomnik prymasa Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu. Złożenie kwiatów zakończyło, trwające od 28 maja, obchody Święta UKSW Anno Domini 2021.