Wydział Prawa i Administracji jest największym wydziałem naszego Uniwersytetu, ale także jednym z najlepszych w Polsce.
Wydział Prawa i Administracji został utworzony w 1999 roku, a jego potencjał szybko został dostrzeżony w ogólnopolskich rankingach najlepszych studiów prawniczych.
Według ostatniego zestawienia Perspektyw (2019) kierunek administracja zajął miejsce trzecie, w przypadku kierunku prawo była to pozycja szósta, zaś stosunki międzynarodowe znalazły się na pozycji siódmej. Wydział jako całość w rankingu Rzeczpospolitej w 2020 r. zajął natomiast ósme miejsce. Doceniono jego potencjał naukowy, jakość kształcenia oraz współpracę z zagranicą. Takie wyniki przekładają się na popularność studiów wśród kandydatów – o jedno miejsce na kierunku prawo ubiegało się w ubiegłym roku 6,06 osoby, co dawało trzecie miejsce wśród uniwersytetów w całej Polsce.
Na Wydziale zatrudnionych jest ponad 100 pracowników prowadzących zajęcia dydaktyczne i badania naukowe. Wśród nich są: sędziowie sądów powszechnych, Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, członkowie Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów, eksperci Sejmu, Senatu oraz Prezydenta RP, adwokaci, radcy prawni i prokuratorzy, ambasadorzy, pracownicy urzędów centralnych w tym Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Sprawiedliwości. Warto wspomnieć dwa ostatnie sukcesy kadry Wydziału – mianowicie ponowne wyznaczenie przez Radę Europy dr hab. Marka Świerczyńskiego, prof. uczelni na stanowisko konsultanta w kwestii wytycznych dotyczących wideokonferencji w postępowaniach sądowych oraz powołanie prof. dr. hab. Marka Michalskiego oraz prof. dr hab. Jadwigę Pazdan do Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kadencję 2021 – 2024.
Badawczo i zawodowo
Na Wydziale prowadzone są badania nad istotą i działaniem prawa w różnych jego dziedzinach, nad rolą i zadaniami współczesnej administracji zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym oraz nad stosunkami międzynarodowymi, ze szczególnym uwzględnieniem Europy i USA. Studia – licencjackie i magisterskie – prowadzone są na kierunkach: administracja, człowiek w cyberprzestrzeni, bezpieczeństwo w gospodarce cyfrowej, prawo, stosunki międzynarodowe.
Studia prawnicze są jednolitymi, pięcioletnimi studiami magisterskimi. Administracja oraz stosunki międzynarodowe prowadzone są w formie studiów pierwszego oraz drugiego stopnia. Studia na kierunku człowiek w cyberprzestrzeni prowadzone są w formie studiów pierwszego stopnia, a bezpieczeństwo w gospodarce cyfrowej w formie studiów II stopnia.
Studiowanie na kierunku administracja przygotowuje przyszłych urzędników do prawidłowego, sprawnego zarządzania i wykonywania zadań związanych z pracą w instytucjach państwowych, samorządowych oraz w firmach prywatnych. Ponadto absolwent jest przygotowany do pracy w urzędach zajmującymi się stosunkami międzynarodowymi i integracją europejską.
Uzyskanie licencjatu z administracji otwiera drogę nie tylko do dalszego kształcenia się na tym kierunku, ale też do dostępnych na UKSW kierunków pokrewnych, takich jak ekonomia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, politologia, stosunki międzynarodowe, pedagogika, europeistyka, finanse i rachunkowość, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, polityka społeczna czy praca socjalna.
W ramach projektu Nauka i Rozwój na WPiA prowadzone są interdyscyplinarne studia człowiek w cyberprzestrzeni (I stopień), które przygotowują zarówno do podjęcia studiów II stopnia na kierunku bezpieczeństwo w gospodarce cyfrowej, jak i do pracy na stanowiskach specjalisty średniego szczebla w administracji państwowej i samorządowej oraz w organizacjach i podmiotach prywatnych z branży high-tech. W roku akademickim 2019/20 kierunek Człowiek w cyberprzestrzeni został wyróżniony w V. edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacji Kierunków Studiów „Studia z przyszłością”, uzyskując Certyfikat Nadzwyczajny: „Lider Jakości Kształcenia”.
– To szansa na studiowanie na unikalnym w skali kraju kierunku. Jego jakość pochodzi z różnych elementów, ale jednym z kluczowych jest interdyscyplinarność. Student zdobywa kwalifikacje z zakresu prawa, informatyki, nauk socjologicznych i biznesu, potrzebne do funkcjonowania w wieloaspektowej gospodarce cyfrowej – podkreśla dr Maciej Hulicki, kierownik kierunku człowiek w cyberprzestrzeni. Warto też zaznaczyć, że absolwenci kończąc wymienione kierunki uzyskują certyfikat IBM SPSS Expert.
Z kolei studia prawnicze, mające charakter jednolity są studiami uniwersalnymi przygotowującymi do wszystkich zawodów prawniczych. Absolwenci stacjonarnych i niestacjonarnych studiów mogą ubiegać się o przyjęcie na wszystkie aplikacje: adwokacką, radcowską, sędziowską, prokuratorską, notarialną czy też legislacyjną. Są również przygotowani do podjęcia pracy w organach władzy publicznej (policji i innych służbach mundurowych; organach administracji skarbowej; agendach państwowych; instytucjach Unii Europejskiej), jak również w instytucjach i organizacjach niepublicznych wymagających posiadania wiedzy prawniczej.
Program studiów kierunku stosunki międzynarodowe obejmuje wszystkie główne wymiary współczesnych stosunków międzynarodowych w Europie i na świecie: politykę, społeczeństwo, gospodarkę, kulturę, prawo, bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe. Celem kształcenia na kierunku jest przygotowanie wysoko wykwalifikowanej kadry do pracy w służbie zagranicznej, służbie cywilnej administracji państwowej, administracji unijnej oraz administracji organizacji międzynarodowych, a także w ramach korporacji transnarodowych. Na skutek połączenia nauk prawnych i politologicznych, z przewagą nauk o prawie, na WPiA istnieje szczególny, specyficzny i unikalny kierunek. Inspiracją dla takiego połączenia były programy wiodących zagranicznych uczelni oraz instytutów naukowych.
Wiedzę i doświadczenie studenci WPiA mogą zdobywać na wielu zagranicznych uczelniach, dzięki umowom w ramach programu Erasmus. Dr hab. Natalia Kohtamäki zachęca studentów do korzystania z wyjazdów zagranicznych: – To jest jak z grą na fortepianie, łączenie czarnych i białych klawiszy wydobywa z instrumentu najpiękniejsze frazy. Studia to najwspanialszy czas, żeby zdobywać nowe doświadczenia, poznawać różne rozwiązania i systemy. Nasza uczelnia podpisała wiele umów, ostatnio z Turcją, Słowacją, Czechami, a także wiele nowych umów z uczelniami niemieckimi – mówi dr hab. Natalia Kohtamäki.
Umiędzynarodowienie kształcenia na WPiA wpisuje się w szeroko rozumianą politykę internacjonalizacji aktywności uczelni wyższych w Polsce. Umiędzynarodowienie tworzy część strategii rozwoju Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i tym samym jest jednym z najważniejszych kierunków aktywności Wydziału. Stanowi istotny komponent procesu podwyższania jakości kształcenia studentów na wszystkich oferowanych kierunkach. Dodatkowo wykładowcy WPiA czynnie uczestniczą w wielu międzynarodowych inicjatywach z czołowymi ośrodkami europejskimi (m.in. projekt NCN Harmonia z London School of Economics and Political Science i Uniwersytetem Humboldtów w Berlinie, nr 2018/30/M/HS5/00296). Dynamicznie rozwija się współpraca z badaczami z uczelni niemieckich, włoskich, hiszpańskich, norweskich, fińskich, chorwackich i litewskich, a także z ośrodkami amerykańskimi (np. USA i Brazylia).
Aktywni i profesjonalni
Na Wydziale Prawa i Administracji prowadzonych jest szereg projektów poszerzających ofertę dydaktyczną, głównie z zakresu wiedzy o prawie państw obcych. To między innymi Szkoła Prawa Niemieckiego i Polityki Zagranicznej Niemiec, która przeprowadziła już cztery edycje zajęć. Działają też studia podyplomowe, które są propozycją dla osób chcących doskonalić się zawodowo czy planujących zmianę profilu zawodowego.
Wydział prowadzi również studia doktoranckie w zakresie nauk prawnych. Warto dodać, że dyrektorem Szkoły doktorskiej na UKSW jest dr hab. Elżbieta Karska, prof. uczelni, kierownik Katedry Ochrony Praw Człowieka i Prawa Międzynarodowego Humanitarnego na WPiA.
Na Wydziale prężnie działają studenckie koła naukowe, Samorząd Studentów UKSW oraz Wydziałowa Rada Studentów. Członkowie wielokrotnie nagradzanej w ogólnopolskich konkursach Poradni Prawnej wykazują wysoką aktywność w zakresie udzielanej pomocy prawnej. Należy również zwrócić uwagę na ciekawe merytorycznie debaty oksfordzkie, w których uczestniczą również studenci Wydziału. Niedawno odbyło się spotkanie pt. „Cenzura w sieciach społecznościowych i fake news w sieciach społecznościowych”, zorganizowane przez Koło Naukowe Prawa Karnego Procesowego.
Studenci WPiA należą do najczęściej nagradzanych w konkursach krajowych, są także doskonale oceniani po stażach w urzędach publicznych i instytucjach prywatnych.