W auli Schumana na UKSW uhonorowano laureatów Ogólnopolskiego Konkursu „Otwarte Drzwi”, organizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Konkurs „Otwarte Drzwi” skierowany jest do autorów prac naukowych, którzy w swoich badaniach poruszają tematykę niepełnosprawności. O tym, jak ważne jest wsparcie osób niepełnosprawnych, które decydują się na studia na uczelniach wyższych mówił prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Krzysztof Michałkiewicz.
– Zależy nam, żeby studenci byli zainteresowani pisaniem na temat niepełnosprawności i żeby prace, które powstały mogły znaleźć zastosowanie i ułatwić osobom niepełnosprawnym funkcjonowanie w ich codziennym życiu -powiedział prezes PFRON. – W ostatnich kilkunastu latach coraz więcej osób z niepełnosprawnościami rozpoczyna studia na polskich uczelniach, a warunki, w których mogą kształcić się, stają się lepsze. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest uczelnią, w które studenci z niepełnosprawnościami zawsze czuli się dobrze – podkreślił.
W gali Konkursu uczestniczyła dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. prorektor ds. studenckich i kształcenia, która wyraziła wdzięczność za organizację konkursu, poruszającego tematykę niepełnosprawności.
– Konkurs jest dobrze odbierany zarówno wśród kadry akademickiej, jak i wśród studentów przygotowujących prace magisterskie i doktorskie. Z roku na rok cieszy się większym zainteresowaniem. Szczególnie zależy nam na tym, żeby promotorzy prac byli doceniani poprzez sukcesy swoich studentów. Przygotowane prace poświęcone są różnym zagadnieniom – studentom z niepełnosprawnościami oraz innowacyjnym rozwiązaniom, pomagającym osobom z niepełnosprawnościami żyć w społeczeństwie – mówiła prorektor ds. studenckich i kształcenia.
Dla najlepszych autorów prac magisterskich i doktorskich przewidziano nagrody pieniężne w wysokości od 3 do 12 tysięcy złotych. Laureatami tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Otwarte Drzwi” wśród prac doktorskich zostali:
– I miejsce – Mateusz Płatos za pracę „Rozumienie przyjaźni oraz doświadczenia z nią związane u młodzieży i dorosłych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz rozwijających się typowo”.
– II miejsce – Natalia Ratajczak-Szpanik za pracę „Dostosowanie polskich szkół z początku XXI wieku do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Wybrane zagadnienia architektoniczno-urbanistyczne”.
– III miejsce – Klaudia Głozowska, autorka pracy pt. „Niepełnosprawność w polskim prawi podatkowym”.
Jury doceniło także autorów prac magisterskich. W kategorii „rehabilitacja medyczna” nagrodę główną otrzymała Małgorzata Mielnik za pracę „System sterowania i interpretacja ruchów egzoszkieletu dłoni”. W kategorii „rehabilitacja społeczna i zawodowa” pierwsze miejsce zajęła Kinga Nycek, autorka pracy „Rozwój mowy słyszącego dziecka niesłyszącego rodzica. Znaczenie specyficznego środowiska lingwistycznego dla kształtowania i rozwoju języka”. Z kolei pracę w kategorii „rozwiązania technologiczne, służące osobom niepełnosprawnym”, uhonorowaną pierwszą nagrodą napisała Olga Zedel pt. „Projektowanie planów budynków w sposób dostępny dla osób niepełnosprawnych”.
Przewodniczącą kapituły Komisji Konkursowej była prof. dr hab. n. med. Anna Wilmowska-Pietruszyńska z Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie.
Tegoroczna edycja Konkursu została objęta Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Patronatem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.