Przejdź do treści

Czwartek na… Wydziale Społeczno-Ekonomicznym

wse mini 002Pracownicy tego wydziału to m.in. często zapraszani do mediów eksperci, ale także decydenci z instytucji publicznych. Losy wielu absolwentów związane są również ze sferą społeczno-polityczną.

Wydział Społeczno-Ekonomiczny to jedna z najmłodszych jednostek UKSW (2019 r.), ale jego korzenie tkwią w latach 80. ubiegłego wieku, kiedy to władza komunistyczna zezwoliła na powstanie wydziału z niemarksistowskimi naukami społecznymi, nazwanymi wówczas kościelnymi. Po zmianie ustroju politycznego w Polsce został Wydziałem Nauk Historycznych i Społecznych.

– Brak obciążenia przesądami materializmu i przywiązanie do idei nauki ukierunkowanej na poszukiwanie prawdy jest istotnym czynnikiem wyróżniającym nasze podejście do nauk społecznych – podkreśla dziekan Wydziału Społeczno-Ekonomicznego, dr hab. Michał Gierycz, prof. ucz. – Przekłada się to, z jednej strony, na kultywowanie etosu uniwersyteckiego, w tym pojmowania sensu edukacji nie tylko w perspektywie umiejętności i wiedzy, ale również mądrości, a z drugiej na rzeczywiste znaczenie i międzynarodową rozpoznawalność prowadzonych na Wydziale badań, publikowanych w czołowych światowych wydawnictwach, takich jak Brill, Routledge czy Springer – dodaje.  

Główne kierunki badawcze to ekonomia i finanse, nauki o bezpieczeństwie, nauk o polityce i administracji, praca socjalna, socjologia, studia europejskie i zarządzanie. Pozwala to na realizację innowacyjnych interdyscyplinarnych projektów naukowych oraz tworzenie szerokiej palety kierunków kształcenia.

WSE tworzą trzy instytuty naukowe: ekonomii i finansów, nauk o polityce i administracji, nauk socjologicznych oraz Międzynarodowe Centrum Badawczo-Dydaktyczne Katolickiej Nauki Społecznej.

Przeszło 80-osobową kadrę dydaktyków wspiera kilkudziesięciu ekspertów i specjalistów-praktyków z otoczenia społecznego i gospodarczego. Ścieżki kształcenia opiniuje Wydziałowa Rada Biznesu oraz Wydziałowa Rada Studentów. Na siedmiu kierunkach studiów (pierwszego i drugiego stopnia, prowadzonych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym) studiuje blisko 1300 studentów.

– Studiowanie na naszym wydziale ma wszystkie zalety studiów w Warszawie, która należy dziś do grona najszybciej rozwijających się metropolii Europy, gdzie łatwiej o praktyki, staże zawodowe i znalezienie interesującej pracy, ale zarazem nauka u nas ma wszystkie zalety studiowania na uczelni mniejszej, w której łatwiej o bezpośredni kontakt, budowanie relacji uczeń – nauczyciel – podkreśla politolog dr hab. Sławomir Sowiński, prof. uczelni.

Pracownicy WSE są członkami oraz zasiadają we władzach renomowanych towarzystw naukowych krajowych (m.in. Polskie Towarzystwo Socjologiczne, Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych, Polskie Towarzystwo Studiów Europejskich) i zagranicznych (m.in. Papieska Akademia Nauk Społecznych, European Society for Research in Ethics, International Association of Critical Realism) oraz akademickich ciał nadzorczych (m.in. Polskiej Komisji Akredytacyjnej). Wydział współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi, przede wszystkim w Europie i Stanach Zjednoczonych. Studenci mają możliwość studiowania w ramach programów Erasmus+ oraz CEEPUS, m.in. na Katolickim Uniwersytecie w Louvain (Belgia), Uniwersytecie w Trewirze (Niemcy), Uniwersytecie Karola (Republika Czeska), Universidade Nova de Lisboa (Portugalia).

38 2
 

Otwarci na świat

– W trakcie nauki realizowanych jest wiele ciekawych przedmiotów, takich jak podstawy rachunkowości, podstawy logistyki czy też podstawy prawa. Studiowanie ekonomii daje wiele możliwości, wpływa na rozwój osobisty i zawodowy – mówi Olga Ickiewicz, studentka ekonomii. Na tym kierunku studenci mają do wyboru ścieżkę w obszarze rachunkowości i zarządzania finansami, gdzie nabywają wiedzę z różnych działów rachunkowości, bankowości i administracji skarbowej, bądź ścieżkę w obszarze gospodarowania zasobami organizacji, gdzie zapoznają się z zasadami efektywnej alokacji czynników wytwórczych oraz zarządzania różnymi dziedzinami działalności przedsiębiorstwa (np. finansami, kapitałem ludzkim).

Kontynuacją licencjackich studiów ekonomicznych może być ekonomia menedżerska. Na tym kierunku studenci pogłębiają wiedzę o funkcjonowaniu organizacji i procesie podejmowania decyzji gospodarczych. Poznają sposób funkcjonowania złożonych systemów społeczno-gospodarczych oraz zależności i relacje zachodzące między elementami tego systemu.

Na WSE można studiować również na kierunkach:

bezpieczeństwo wewnętrzne (studia licencjackie i magisterskie). Przed absolwentami tego kierunku otwiera się szeroki wybór pracy przede wszystkim w służbach mundurowych i w administracji publicznej – ze szczególnym uwzględnieniem struktur odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, ale także, ze względu na wszechstronne przygotowanie analityczne, również w podmiotach gospodarczych. Studenci mogą rozwijać swoje zainteresowanie problematyką bezpieczeństwa państwa w Kole Naukowym Bezpieczeństwa „Justycjariusze”.

europeistyka – (studia licencjackie) tu zdobywa się interdyscyplinarną wiedzę z nauk społecznych i humanistycznych, bazując na dorobku takich dyscyplin naukowych jak: prawo, stosunki międzynarodowe, politologia, filozofia, socjologia, ekonomia, historia, kulturoznawstwo. Studenci poznają zasady funkcjonowania Unii Europejskiej, szczególnie jej wymiaru instytucjonalno-decyzyjnego. Nie mniej ważną nabytą w czasie studiów kompetencją jest umiejętność poruszania się w charakterystycznych dla Europy zagadnieniach społeczno-kulturowych (m.in. bezpieczeństwo kulturowe, europejskie tradycje ideowe, islam w Europie). Swoje zainteresowania studenci mogą rozwijać w Kole Naukowym Badań nad Europą.

politologia –  (studia licencjackie i magisterskie) specyfiką politologii na UKSW jest szerokie uwzględnienie wpływu czynnika kulturowego i religijnego (filozofii greckiej, chrześcijaństwa, islamu, sekularyzmu, etniczności i specyfiki narodów Europy) zarówno na naukę o polityce, jak i samą politykę. Zanim absolwenci rzucą się w wir życia publicznego mogą realizować swoje pasje w Kole Naukowym Studentów Politologii UKSW.

– Jako wykładowca związany z naszym środowiskiem już prawie od 30 lat, mam ogromną satysfakcję, kiedy obserwuję jak nasi studenci, a potem absolwenci z powodzeniem odnajdują się w różnych obszarach życia społecznego wolnej Polski – mówi z dumą dr Sowiński.

praca socjalna (studia licencjackie) – to profesja i powołanie. Studia przygotowują do pracy z osobami potrzebującym wsparcia na wielu poziomach: materialnym, organizacyjnym, relacyjnym, rodzinnym i społeczno-emocjonalnym. Studenci tego kierunku zdobywają wiedzę pozwalającą diagnozować sytuacje i zjawiska, prowadzące do stanu zagrożenia, ryzyka lub trudnego położenia osoby potrzebującej wsparcia i pomocy. Będzie to zarówno wiedza teoretyczna, jak i umiejętność praktycznego stosowania technik, metod i środków interwencji socjalnej oraz ewaluacji podejmowanych działań. Studenci mogą zaangażować się w działania w ramach Koła Naukowego Studentów Pracy Socjalnej UKSW.W samym tylko 2020/2021 roku Koło podjęło się organizacji lub współorganizacji blisko 15 inicjatyw, zarówno dobroczynnych, naukowych, jak i promocyjnych.

– Pomimo pandemii udało nam się zorganizować kilka akcji charytatywnych, seminaria naukowe, ogólnopolską konferencję naukową i różne wydarzenia z okazji m.in. Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, Światowego Dnia Krwiodawcy czy Światowego Dnia Uchodźcy. Przyświeca nam cel: lepsze jest najmniejsze działanie od bezczynności – mówi Dominika Gleń, sekretarz Koła Naukowego Studentów Pracy Socjalnej UKSW.

socjologia (studia licencjackie i magisterskie) – tutaj można zdobyć cenne umiejętności, np. poznać oprogramowanie statystyczne SPSS/PASW. Program studiów pomaga w kompleksowym przygotowaniu do pracy w wielu ośrodkach badawczych i innych instytucjach. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w firmach, zajmujących się badaniami i analizą rynku, monitoringiem mediów, w agencjach reklamowych, ośrodkach badania opinii publicznej, instytucjach bezpieczeństwa wewnętrznego, samorządach lokalnych czy administracji państwowej. Potrafią diagnozować i rozwiązywać problemy społeczne czy zarządzać zasobami ludzkimi. Posiadają umiejętności efektywnego komunikowania się, negocjowania i współdziałania w zakresie realizacji projektów zespołowych. Pracują także w poradniach rodzinnych, instytucjach wsparcia społecznego lub jako animatorzy kultury. Na kierunku działa Koło Naukowe Studentów Socjologii.

zarządzanie publiczne (studia licencjackie) – to innowacyjny kierunek, który można studiować od nowego roku akademickiego, interdyscyplinarne kształcenie obejmuje nauki o polityce i administracji, nauki o zarządzaniu i jakości, ekonomii i finansów oraz nauki socjologiczne. W programie studiów jest m.in. zarządzanie zasobami, instytucjami i problemami publicznymi, sztuka negocjacji i komunikacji w biznesie, gry decyzyjne czy public relations. Dzięki nabytym kompetencjom absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie m.in. w administracji centralnej i samorządowej, instytucjach zarządzających środkami publicznymi, spółkach skarbu państwa czy instytucjach europejskich.

Wydział Społeczno-Ekonomiczny prowadzi również studia podyplomowe pn. Ekologiczny transport przyszłości oraz Nauczanie Społeczne Kościoła Katolickiego oraz studia doktoranckie w dyscyplinach nauki o polityce i administracji i socjologia.

strona WSE:  https://wse.uksw.edu.pl 

FB: https://www.facebook.com/wse.uksw

01 lipca 2021