Wydawnictwo UKSW przygotowuje publikację, która opisuje wyniki interdyscyplinarnego projektu naukowców z Wydziału Nauk Historycznych, dotyczącego dziedzictwa archeologicznego Puszczy Białowieskiej.
Książka „Dziedzictwo archeologiczne Puszczy Białowieskiej”, na którą złoży się trzy tomy, opisuje obiekty odkryte podczas kilkuletnich prac badawczych. Są to głównie kopce i nasypy, oznaczające miejsca pochowania zmarłych, pozostałości po nowożytnej produkcji węgla drzewnego oraz ślady działań militarnych (transzeje, półziemianki i groby) z I i II wojny światowej.
W swoich badaniach naukowcy z UKSW korzystali z metod archeologii nieinwazyjnej, m.in. analizy chmury punktów pochodzącej z lotniczego skaningu laserowego. Kolejnym etapem prac była weryfikacja terenowa pozyskanych danych oraz dodatkowe, specjalistyczne badania.
Kierownikiem projektu był prof. Przemysław Urbańczyk z Instytutu Archeologii UKSW, mediewista, archeolog, autor ponad 400 publikacji z zakresu historii i archeologii wczesnego średniowiecza Polski, Europy Środkowo-Wschodniej, Skandynawii i wysp północnego Atlantyku.
„Celem prac było stworzenie w systemie mapy archeologicznego pokrycia Puszczy Białowieskiej oraz szczegółowego katalogu danych pozwalających na ukazanie związku człowieka z puszczą od czasów prehistorycznych do czasów współczesnych. Informacje z badań posłużyły do wypracowania metod ochrony znajdujących się na terenie Puszczy Białowieskiej stanowisk archeologicznych, aby w pełni móc zaprezentować wielowymiarowe dziedzictwo Puszczy” – czytamy na stronie projektu.
Interdyscyplinarny projekt łączący w sobie nauki historyczne, archeologiczne, przyrodnicze oraz geograficzne został zrealizowany dzięki najwyższej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego dotacji. Na jego realizację Narodowe Centrum Nauki przyznało grant w wysokości ponad 2 milionów 600 tysięcy złotych.