Duży wybór specjalności, wybitni eksperci oraz praktyczne zajęcia w studiu technik radiowo-telewizyjnych – to atuty najstarszego Wydziału na UKSW.
Wydział Teologiczny UKSW prowadzi kształcenie na kierunkach teologia, specjalistyczne studia teologiczne oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Na Wydziale działają dwa instytuty: Nauk Teologicznych oraz Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa. Za sprawą wielu wybitnych pracowników Wydział może poszczycić się ważnymi osiągnięciami badawczymi i dydaktycznymi.
– Wydział Teologiczny od początku istnienia, czyli od 1954 roku współtworzył Akademię Teologii Katolickiej, przekształconą w Uniwersytet. Musimy pamiętać, że teologia jest istotnym źródłem wiedzy o świecie, jest dziedziną wiedzy o sensie świata – mówi ks. prof. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW.
Studia teologiczne na Wydziale Teologicznym UKSW są jednymi z najbardziej docenianych w Polsce. Świadczy o tym wysokie 4. miejsce spośród wszystkich Wydziałów Teologicznych w Rankingu Perspektywy 2021.
Wydział kształci obecnie 770 studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych na specjalnościach: teologia ogólna, teologia ze specjalizacją nauczycielsko-katechetyczną, specjalistyczne studia teologiczne, komunikacja medialno-kulturowa oraz dziennikarstwo ogólne. Oferta studiów podyplomowych na Wydziale Teologicznym UKSW obejmuje kursy m.in. z teologii praktycznej, studiów biblijno-pastoralnych i kierownictwa duchowego.
Duży wybór specjalizacji
W toku studiów na Wydziale Teologicznym UKSW studenci mają możliwość wyboru spośród kilkunastu specjalizacji.
– Dziennikarstwo ogólne to studia o profilu praktycznym. Tym, co nas wyróżnia jest aż dziesięć specjalizacji do wyboru. Są to m.in. prasa, radio, telewizja, reklama, marketing, public relations, ale także technologie mobilne czy edukacja medialna. Na Wydziale w praktyce uczymy zawodu dziennikarza, aby studenci jak najszybciej mogli trafić do pracy w redakcjach – mówi dr hab. Piotr Drzewiecki, prof. uczelni z Katedry Środków Społecznego Przekazu i Edukacji Medialnej.
– Studiowanie teologii to przede wszystkim wykłady i ćwiczenia. Przez dwa pierwsze lata studenci uczą się teologii i filozofii, aby zdobyć fundamentalną wiedzę. Zgłębiają tajniki Pisma Świętego, liturgiki, duchowości czy katechetyki – zaznacza dr Aneta Rayzacher-Majewska z Katedry Katechetyki Fundamentalnej i Materialnej.
Na Wydziale działają także liczne koła naukowe, w których studenci realizują swoje pasje. Wśród nich wyróżnić można: Koło Naukowe Studentów Teologii, Koła Naukowe Teologii Pastoralnej, Koło Naukowe Medioznawców Podróżników czy Koło Naukowe „Public Relations w Social Media”.
Doświadczona kadra akademicka
Na Wydziale pracuje wielu ekspertów ze wszystkich dziedzin nauk teologicznych, a także medioznawstwa. Otrzymują prestiżowe wyróżnienia, np. podczas tegorocznego Święta UKSW Nagrodę Rektora za całokształt działalności naukowej otrzymał ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski z Instytutu Nauk Teologicznych UKSW.
Prowadzący zajęcia to uznani w środowisku naukowym teologowie, specjaliści z zakresu filozofii i nauk społecznych, a także ludzie mediów. Doświadczona kadra naukowa przygotowuje absolwentów do pełnienia wielu funkcji w kluczowych obszarach m.in. dziennikarstwie, komunikacji kulturowej, turystyce krajów biblijnych, edukacji religijnej czy coachingu.
Na kierunkach dziennikarskich studenci uczestniczą w wykładach, podczas których poruszane są bieżące tematy z życia społecznego. Odpowiedzią na aktualne wydarzenia jest wprowadzony w tym roku akademickim fakultet „Media a pandemia”. Studenci Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa oprócz wiedzy teoretycznej zdobywają liczne umiejętności praktyczne potrzebne w pracy dziennikarskiej.
Student podczas zajęć w pracowni technik radiowo-telewizyjnych
Wiedza wykorzystana w praktyce
Studenci dziennikarstwa mogą doskonalić swoje umiejętności w nowoczesnym studio. Pracownia Podstawowych Technik Radiowo-Telewizyjnych im. ks. prof. Antoniego Lewka powstała w 2013 roku. Została stworzona z myślą o przygotowaniu do realizacji materiałów filmowych i radiowych. Można w nim również prowadzić działania promocyjne i komercyjne, a także szkolenia medialne dla dziennikarzy, polityków, rzeczników prasowych, pracowników public relations, trenerów czy wykładowców.
W studio realizowane są programy Radia UKSW – akademickiej rozgłośni internetowej, która powstała w 2016 roku z inicjatywy mgr Anny Gawrońskiej-Piotrowskiej. Tworzy ją grupa studentów z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa oraz innych Wydziałów. W ramach działalności pięciu redakcji: muzycznej, kultury, społecznej, wiary i sportu powstają audycje, podczas których studenci komentują bieżące wydarzenia.
W studio technik radiowo-telewizyjnych realizowane są także projekty Studencko-Doktoranckiej Telewizji PandaTV.
Czasopisma i publikacje naukowe
Na Wydziale wydawanych jest wiele publikacji i czasopism naukowych. Wśród nich wyróżnić można „Collectanea Theologica”, „Studia Theologica Varsaviensia”, „Warszawskie Studia Pastoralne”, „Studia Katechetyczne”, a także kwartalnik naukowy „Kultura-Media-Teologia”.
Czasopisma te zawierają artykuły z zakresu subdyscyplin teologii, upowszechniają także wiedzę religijną. Znajdują się na prestiżowych listach periodyków o międzynarodowej renomie. Kwartalnik „Kultura-Media-Teologia”, wydawany w formie elektronicznej jest miejscem dyskusji medioznawców, kulturoznawców i teologów.
Perspektywy zawodowe
Studenci Wydziału Teologicznego już od pierwszych lat studiów stawiają na rozwój umiejętności praktycznych oraz swoich zainteresowań.
– Wybierając kierunek studiów szukałam miejsca, w którym komunikacja z drugim człowiekiem będzie pierwszorzędna. Podczas zajęć na kierunku komunikacji medialno-kulturowej poznajemy szeroko pojętą kulturę i rozwijamy się artystycznie – mówi Justyna Deoniziak, absolwentka komunikacji medialno-kulturowej.
– Zdecydowałam się na studia na UKSW ze względu na świetnych wykładowców i ciekawy program zajęć. Dzięki nim mogę się doskonalić w sztuce komunikacji, marketingu i public relations – dodaje Aleksandra Stankiewicz, studentka komunikacji medialno-marketingowej.
Absolwenci Wydziału Teologicznego UKSW znajdują zatrudnienie w ogólnopolskich i lokalnych stacjach telewizyjnych, radiowych, czy redakcjach prasowych. Są nauczycielami, pracownikami instytucji kościelnych czy dziennikarzami w mediach katolickich.
– Co robić po teologii? Takie pytanie zadaje sobie niejeden student. Ale możliwości są ogromne – w pierwszej kolejności przychodzi na myśl nauczanie religii. Jest to kierunek dla osób, które chcą być wszechstronnie wykształcone. Pracę po teologii można znaleźć w różnych instytucjach katolickich, mediach katolickich, ale także w sektorze turystycznym czy pielgrzymkowym – podkreśla dr Aneta Rayzacher-Majewska.
Uroczystość promocji doktorskich na Wydziale Teologicznym UKSW
Profil Wydziału Teologicznego na Facebooku: https://www.facebook.com/WydzialTeologicznyUksw/
Profil Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa: https://www.facebook.com/iemid