Dwie publikacje pod redakcją dr hab. Anny Czyż, prof. ucz. i dr. Bartłomieja Gutowskiego zdobyły nagrody Targów Książki Akademickiej i Naukowej.
Nagrodę Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla Najlepszej Publikacji Akademickiej w Dziedzinie Nauk Społecznych i Humanistycznych otrzymała książka „Cmentarz Na Rossie w Wilnie – historia, sztuka, przyroda”.
Książka powstała na podstawie prac dokumentacyjnych prowadzonych w latach 2013-2016 przez Instytut Historii Sztuki UKSW w Warszawie we współpracy z Litewskim Uniwersytetem Edukologicznym (obecnie Akademią Edukacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego). W monografii została uwzględniona zarówno historia miejsca, ocena wartości artystycznej nagrobków, grobowców i kaplic, jak i kompozycja przestrzenna cmentarza z analizą szaty roślinnej. Teksty ilustrują fotografie przedstawiające współczesny obraz cmentarza oraz nieznane dotąd archiwalia. Publikacja jest dostępna w dwóch wersjach językowych – polskiej i litewskiej.
zdj. Instytut Polonika
Wyróżnienie dla Publikacji Akademickiej w Dziedzinie Nauk Społecznych i Humanistycznych otrzymała książka „Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju”.
Publikacja zawiera usystematyzowaną wiedzę z zakresu historii sztuki i materiałoznawstwa. Prezentuje też narzędzia przydatne w pracach inwentaryzacyjnych i dokumentacyjnych na cmentarzach. Dodatkowo wiele specjalnie przygotowanych fotografii i rysunków ilustruje wybrane przykłady obiektów. Książka jest kompendium podstawowej wiedzy dla wolontariuszy, studentów i wszystkich zainteresowanych pracami przy ochronie polskich nekropolii, które po 1945 r. znalazły się poza granicami Polski.
zdj. Instytut Polonika
Wydawcą obu pozycji jest Instytut Polonika.
Autorzy publikacji są pracownikami Instytutu Historii Sztuki UKSW.
Dr hab. Anna Czyż, prof. ucz. jest kierowniczką Katedry Sztuki Nowożytnej. Specjalizuje się w sztuce Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przedmiotem jej zainteresowań badawczych są m.in. fundacje artystyczne, ideowa i propagandowa funkcja sztuki, w tym kościelna i rezydencjonalna. Zajmuje się także sztuką sepulkralną.
Dr Bartłomiej Gutowski jest kierownikiem kierunku Ochrona Dziedzictwa Kulturowego i Środowiska. Jego zainteresowania naukowe to: architektura, kształtowanie przestrzeni miejskiej, sztuka sepulkralna XIX i XX wieku – nekropolie na terenie dawnej Rzeczypospolitej (Ukraina, Litwa), a także zagadnienia związane ze współczesną kulturą wizualną z uwzględnieniem statusu obrazu artystycznego oraz z polską krytyką artystyczną po 1945 roku.