Przejdź do treści

Dr Kazimierz Szałata prezydentem unii Raoul Follereau

Raoul FollereauKierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW dr Kazimierz Szałata został wybrany prezydentem Międzynarodowej Unii Stowarzyszeń Raoula Follereau. Celem organizacji jest walka z trądem na świecie.

Podczas zorganizowanego w stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej Abijanie walnego zgromadzenia przedstawicieli działających w różnych częściach świata fundacji i stowarzyszeń skupionych w Union Internationale des Associations Raoul Follereau powołano na sześcioletnią kadencję nowy zarząd. Po raz pierwszy w dziejach UIARF na stanowisko prezydenta jednogłośnie wybrano kandydata spoza Francji. Został nim dr Kazimierz Szałata – kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW.

Raoul Follereau

Na zdjęciu: logo Międzynarodowej Unii Fundacji i Stowarzyszeń Raoul Follereau

Jak powiedział nowo wybrany prezydent podczas telekonferencji, jednym z głównych zadań nowych władz będzie ściślejsze zintegrowanie podmiotów skupionych w Międzynarodowej Unii Follereau wokół podstawowych pryncypiów nauki społecznej Kościoła Katolickiego, która stanowiła dla założyciela ruchu na rzecz najbiedniejszych z biednych główne źródło inspiracji. Pryncypia te zostały sformułowane sześć lat temu w przygotowanej przez dra Szałatę i przyjętej przez ówczesny zarząd UIARF „Karcie Ruchu Follereau”.

– Chcemy również zacieśnić współpracę z misjonarzami, by znajdowali wsparcie w lokalnych strukturach Follereau szczególnie w krajach afrykańskich i na Bliskim Wschodzie. Nowy zespół, który podejmuje odpowiedzialność za kontynuację i rozwój dzieła Follereau daje gwarancję dobrej współpracy. Wszyscy od lat się znamy, podzielamy wspólne wartości, na czele których sytuuje się godność człowieka wynikająca z faktu bycia obrazem samego Stwórcy oraz szacunek dla tych, którzy potrzebują naszej pomocy niezależnie od koloru skóry, wyznania, czy statusu społecznego – powiedział dr Szałata.

Raoul Follereau był francuskim myślicielem, podróżnikiem, autorem sztuk teatralnych zafascynowanym chrześcijańską kulturą oraz przykładem wielkich francuskich misjonarzy. Z jego inicjatywy powstała Fundacja Karola de Faucauld oraz Liga Łacińska dla odrodzenia chrześcijańskiej kultury Europy. W 1943 roku wraz z przełożoną zgromadzenia sióstr Matki Bożej od Apostołów s. Eugenią Ravasio zainicjował wielką światową akcję na rzecz pomocy ludziom chorym na trąd. Zbierając fundusze na opiekę nad tymi, którymi nikt, oprócz najodważniejszych misjonarzy, nie chciał się zajmować. Raoul Follereau 32 razy objechał kulę ziemską z jedną, głoszoną na uniwersytetach, w kościołach, w salach koncertowych i teatralnych konferencją „Bóg jest Miłością”. Raoul Follereau był również inicjatorem ustanowienia Światowego Dnia Trędowatych i Światowego Dnia Pokoju.

Fundacja Raoula Follereau jest największą międzynarodową instytucją niosąca pomoc trędowatym. Dzięki jej rozsianym po całym świecie placówkom i przedstawicielstwom pomoc dociera tam, gdzie są najpilniejsze potrzeby. W Międzynarodowej Unii Stowarzyszeń Raoula Follereau zrzeszona jest też Fundacja Polska Raoula Follereau. Niesie ona pomoc trędowatym, cierpiącym z powodu głodu, ubóstwa i analfabetyzmu. Oprócz wsparcia szpitali i ośrodków dla chorych fundacja buduje studnie, współfinansuje ośrodki dożywiania i edukacji dzieci. Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej, utrzymuje się wyłącznie z indywidualnych ofiar.

Źródło: KAI

szalata 1 1024x683

Na zdjęciu: dr Kazimierz Szałata, kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW

10 listopada 2021