Minister edukacji i nauki dr hab. Przemysław Czarnek, prof. ucz. przyjął trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 w punkcie szczepień zorganizowanym przez Samorząd Studentów UKSW.
Szczepienie ministra edukacji i nauki wykonał prorektor ds. medycznych naszej Uczelni, prof. dr hab. n. med. Dariusz Kosior.
Na zdjęciu: minister edukacji i nauki dr hab. Przemysław Czarnek, prof. ucz., prorektor ds. medycznych, prof. dr hab. n. med. Dariusz Kosior oraz kanclerz UKSW Tomasz Mankiewicz
– Cieszę się, że nasz Uniwersytet organizuje wiele różnych inicjatyw. Działania, jakie podjęli studenci Samorządu Studentów oraz Wydziału Medycznego są godne pochwały i służą nie tylko naszej wspólnocie akademickiej, ale i każdemu, kto chciałby skorzystać z możliwości zaszczepienia – powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.
Akcja szczepień na naszej Uczelni trwa do soboty, 11 grudnia. Studenci, pracownicy UKSW, a także wszyscy inni, którzy mają wystawioną e-receptę mogą zaszczepić się pierwszą, drugą lub trzecią dawką preparatu Pfizer.
Szczepienia na UKSW wykonywane są w ramach akcji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów #SzczepimySię. W ich organizację włączył się Samorząd Studentów UKSW, Wydział Medyczny. Collegium Medicum oraz Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.
– Przyjmując szczepionkę przyczyniamy się nie tylko do zadbania o swoje zdrowie, ale także znacząco odciążamy system, którego pomocy może potrzebować ktoś inny i to nie tylko z powodu COVID-19. Otwarcie przez Samorząd Studentów UKSW punktu szczepień na terenie Uniwersytetu było oddolną inicjatywą Zarządu, który odpowiadał na ww. opisane potrzeby w pandemii: zdrowie studentów, pracowników i mieszkańców Bielan oraz potrzebę odciążenia systemu ochrony zdrowia. Mamy nadzieję, że w ten sposób przyczynimy się do większego procentu wszczepialności w grupach wiekowych składających się na społeczność UKSW – powiedział Wojciech Górski, koordynator akcji szczepień z ramienia Samorządu Studentów UKSW.
W punkcie szczepień przeciwko COVID-19 na kampusie UKSW przy ul. Wóycickiego można również bezpłatnie zmierzyć ciśnienie oraz dokonać pomiaru poziomu glukozy we krwi. Osoby, które odwiedzą punkt, mają także możliwość uzyskania porady m.in. na temat diety w chorobie cukrzycowej.
Rektor UKSW, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski podczas pomiaru ciśnienia, wykonanego przez studenta kierunku lekarskiego
Na obu kampusach Uczelni działają także punkty Fundacji DKMS, w których, z pomocą wolontariuszy, można zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Proces rejestracji polega na krótkiej rozmowie o stanie zdrowia, wypełnieniu formularza oraz pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka.
– Chciałbym podziękować wszystkim wolontariuszom Fundacji, którzy włączyli się w tę szlachetną inicjatywę – powiedział rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski. – Świadczy to o ogromnej otwartości i chęci niesienia pomocy innym przez studentów naszej Uczelni.
Studenci UKSW – wolontariusze Fundacji DKMS