Perspektywy polsko-gruzińskich badań naukowych były tematem spotkania władz Uniwersytetu Kardynała Stefan Wyszyńskiego z delegacją Gruzińskiego Uniwersytetu Technicznego w Tbilisi.
Na czele delegacji stali prof. dr Mamuka Beriashvili, doradca rektora Gruzińskiego Uniwersytetu Technicznego, profesor filozofii i kierownik klastra badawczego „Państwo – Prawo – Kultura” na Gruzińskim Uniwersytecie Technicznym oraz prof. dr Tamar Lominadze, profesor i dziekan Wydziału Informatyki i Systemów Sterowania Gruzińskiego Uniwersytetu Technicznego.
Na zdjęciu uczestnicy spotkania delegacji Gruzińskiego Uniwersytetu Technicznego z ks. dr. hab. Markiem Stokłosą prof. ucz. i ks. dr Zenonem Hanasem
Z gośćmi spotkali się prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz. oraz pełnomocnik rektora UKSW ds. koordynacji współpracy międzynarodowej ks. dr Zenon Hanas. Podczas wizyty rozmawiali o zacieśnieniu współpracy zarówno w obszarze badań technologicznych, technicznych oraz społecznych.
– Rozmawialiśmy o prowadzonych przez Gruzinów badaniach nad sztuczną inteligencją i jej wykorzystaniem m.in. w archeologii czy naukach społecznych. Zapoznaliśmy się też z wnioskami nowatorskich badań z zakresu etyki w obszarze klastra badawczego „Państwo – Prawo – Kultura” oraz propozycją badań porównawczych, których celem będzie określenie wpływu pandemii na życie religijne – mówi ks. dr Zenon Hanas.
Kooperacja z uniwersytetem w Tbilisi jest ważna ze względu na prowadzaną przez UKSW, przy współpracy z Fundacją Rozwoju UKSW i Polską Fundacją Narodową całoroczną stację archeologiczną w Kutaisi. Pierwsza europejska stała stacja badawcza na Kaukazie wspiera badania oraz prace konserwatorskie i dokumentacyjne archeologów. Ma ona ogromne znaczenie dla rozwoju stosunków polsko – gruzińskich i wzmocnienia obecności Polski w regionie.
Gruziński Uniwersytet Techniczny w Tbilisi to największa uczelnia techniczna nie tylko w Gruzji, ale i na całym Kaukazie. Choć jednostka działa formalnie od 1990 roku, to jako Wydział Politechniczny – funkcjonowała już od 1922 roku na Tbiliskim Uniwersytecie Państwowym. Uczelnia składa się z 11 wydziałów.