W ostatnim czasie dr hab. Tomasz Korpysz, prof. ucz. z WNH otrzymał wysokie odznaczenie państwowe, a dr hab. Witold Płotka, prof. ucz. z WFCh został przewodniczącym prestiżowego towarzystwa naukowego.
Dr hab. Tomasz Korpysz, prof. ucz. z Wydziału Nauk Humanistycznych został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości za zasługi w promowaniu idei, dziedzictwa i pamięci oraz interpretacji dzieł Norwida.
Medale wręczono podczas uroczystej gali z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. Była ona podsumowaniem roku Cypriana Kamila Norwida, który Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił w 200-lecie urodzin poety.
Dr hab. Tomasz Korpysz, prof. ucz., – językoznawca i norwidolog. Kierownik Katedry Językoznawstwa Współczesnego i Ogólnego oraz Zakładu Językoznawstwa Normatywnego Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w latach 2008-2019 kierownik Pracowni Słownika Języka Cypriana Norwida Uniwersytetu Warszawskiego. Autor m.in. monografii Definicje poetyckie Norwida, tomów słownikowych Wolność i niewola w pismach Cypriana Norwida (wraz z Jadwigą Puzyniną) i Chrześcijaństwo w pismach Cypriana Norwida (wraz z Anną Kadyjewską i Jadwigą Puzyniną) oraz (wraz z Jadwigą Puzyniną) pierwszego w Polsce elektronicznego słownika języka autora, czyli powstającego Internetowego słownika języka Cypriana Norwida, a także licznych artykułów poświęconych głównie Norwidowi. Redaktor naukowy ok. 20 monografii zbiorowych dotyczących przede wszystkim twórczości Cypriana Norwida, języka pisarzy i komizmu językowego. Członek redakcji rocznika Studia Norwidiana oraz serii wydawniczych Bielańskie Prace Językoznawcze i Pewne Norwidiana, a w latach 2006-2020 także członek redakcji półrocznika Colloquia Litteraria. W latach 2007-2021 członek Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Współzałożyciel i wieloletni Przewodniczący Rady, a obecnie wiceprezes Fundacji „Museion Norwid”, która doprowadziła do powołania jesienią 2021 r. pierwszego w Polsce Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach.
Muzeum będzie współprowadzone przez Fundację, gminę Zabrodzie, Powiat Wyszków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Popularyzator wiedzy o Norwidzie i polszczyźnie: m.in. od 2009 r. autor stałej rubryki popularnonaukowej w tygodniku „Idziemy”, od 2003 r. juror Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. C. K. Norwida, gość licznych audycji radiowych (zwłaszcza w cyklu Słowoteka Programu Pierwszego Polskiego Radia), stale współpracuje ze szkołami, domami kultury, stowarzyszeniami i fundacjami – prowadzi wykłady, warsztaty, uczestniczy w pracach jury konkursów poświęconych Cyprianowi Norwidowi.
Dr hab. Witold Płotka, prof. ucz. z Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej został wybrany na przewodniczącego międzynarodowego towarzystwa naukowego – Central and East European Society for Phenomenology.
CEESP łączy badaczy z ponad 20 krajów. Podstawowym zadaniem Towarzystwa jest koordynacja serii konferencji naukowych, które do tej pory odbyły się w Budapeszcie (Węgry, 2015), Gdańsku (2016), Rydze (Łotwa, 2017), Kownie (Litwa, 2018) oraz w Bukareszcie (Rumunia, 2019) i Lublanie (Słowenia, w formule zdalnej w 2021). Podczas tych konferencji zaprezentowano łącznie 331 referatów, które przedstawili badacze i badaczki z 39 krajów. Dalszym celem CEESP-u jest rozwój i promocja fenomenologii jako istotnego elementu współczesnej filozofii, która kształtuje się w dyskusji z innymi kierunkami filozofii i nauki oraz podejmuje refleksję nad problemami, z którymi mierzy się dzisiaj człowiek. Dzięki szerokiej współpracy międzynarodowej CEESP ułatwia weryfikację i dyskusję otrzymanych wyników oraz tworzy podstawy pod dalsze badania zespołowe.
– Wybór na przewodniczącego Central and East European Society for Phenomenology postrzegam jako wyraz uznania międzynarodowej wspólnoty badaczy dla moich dotychczasowych działań organizacyjnych. Wyróżnienie to, które bez wątpienia wiąże się z dużą odpowiedzialnością, przyszło w trudnym czasie dla filozofów i filozofek na świecie. Bez wątpienia organizacja życia naukowego w kontekście trwającej pandemii jest wyzwaniem. Celem każdego towarzystwa naukowego jest pomoc w nawiązywaniu kontaktów naukowych, a przez to podwyższaniu jakości prowadzonych badań. Ufam, że pomimo obecnych trudności uda się dalej z sukcesami realizować misję animacji ruchu fenomenologicznego – mówi nowy przewodniczący CEESP.
Dr hab. Witold Płotka, prof. ucz. pracuje w Katedrze Historii Filozofii w Instytucie Filozofii WFCh. Specjalizuje się w zakresie fenomenologii oraz historii filozofii, przede wszystkim bada współczesne zastosowania fenomenologii i jej przeformułowania oraz historię ruchu fenomenologicznego w Polsce w kontekście filozofii europejskiej. Jest laureatem „The 2011 CARP Directors’ Memorial Prize in Honor of José Huertas-Jourda”. Obecnie kieruje badaniami w ramach grantu OPUS finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN). W latach 2015-2019 pełnił funkcję Sekretarza Zarządu Polskiego Towarzystwa Fenomenologicznego. Jest także członkiem międzynarodowego towarzystwa naukowego „Husserl Circle”. Dr hab. Płotka jest autorem wielu publikacji naukowych. Jego prace ukazały się m.in. w wydawnictwach Routledge, Walter de Gruyter i Springer. Redagował i współredagował numery tematyczne polskich i międzynarodowych czasopism naukowych. Jest również redaktorem dwutomowego Wprowadzenia do fenomenologii. Interpretacje, zastosowania, problemy (IFiS PAN, Warszawa 2014) oraz współredaktorem pracy zbiorowej pt. Early Phenomenology in Central and Eastern Europe: Main Figures, Ideas, and Problems (Springer, Cham 2020). Dr hab. Płotka jest także autorem trzech monografii, z których ostatnia – Leopold Blaustein i jego fenomenologia: Źródła i konteksty – ukazała się w 2021 r. nakładem Wydawnictwa IFiS PAN.