Przejdź do treści

UKSW uczelnią bez barier

niepenosprawni min2Architektura i sprzęt dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dedykowana jednostka administracyjna, stypendia i szkolenia – to przykłady działań UKSW, który rzeczywiście jest Uczelnią bez barier.

Na naszym Uniwersytecie kształci się wielu studentów z różnym stopniem niepełnosprawności. Od początku istnienia Uczelnia była otwarta na różnorodne potrzeby studentów i systematycznie prowadziła działania, które miały na celu podniesienie komfortu ich studiowania.

– Kiedy rozpoczynałem studia na UKSW na kierunku teologia (specjalność edukacja medialna i dziennikarstwo) w 2003 roku, polskie prawo o szkolnictwie wyższym nie obligowało jeszcze uczelni do tego, aby w regulaminach studiów miały jakiekolwiek regulacje dotyczące osób z niepełnosprawnościami. Mimo to uważam, że zarówno podejście wykładowców do mnie jako osoby niewidomej, jak i pomoc ze strony koleżanek i kolegów z roku sprawiły, że nie mogłem narzekać na warunki studiowania – mówi Radosław Patelak, absolwent naszej Uczelni, a jednocześnie wieloletni pracownik Biura Rekrutacji UKSW, który współtworzył uczelniane przepisy wspomagające osoby z niepełnosprawnościami.

Akty prawa wewnętrznego były formułowane tak, aby uregulować sytuację studentów z niepełnosprawnościami. Jednocześnie podnoszono wśród pracowników Uczelni świadomość problemów tych osób, organizując szkolenia, sympozja i konferencje.

– W czasie rekrutacji na studia obowiązywały egzaminy pisemne, ale ja miałem zamienioną formę egzaminów na ustną. Podobnie było z egzaminami pisemnymi w trakcie całego toku studiów. Większość wykładowców zgadzała się także na to, abym nagrywał zajęcia, choć niektórzy zastrzegali, aby nagrania wykorzystywać tylko dla siebie. Inni wykładowcy wysyłali e-mailem skrypty z prowadzonych zajęć. Niektóre koleżanki i koledzy z roku udostępniali mi swoje notatki, nagrywając je. Później miałem już własny notatnik, tzw. kajetek z syntezatorem mowy i klawiaturą brajlowską, na którym robiłem notatki – mówi Radosław Patelak.

Radek strona
Na zdjęciu: Radosław Patelak, pracownik Biura Rekrutacji UKSW

Największym problemem na początku lat 2000 był brak sprzętu, w tym np. stanowiska komputerowego przystosowanego do potrzeb osób niewidomych. Stanowisko takie pojawiło się na UKSW w 2008 roku. Od tego czasu Uczelnia systematycznie inwestuje w sprzęty i programy, które ułatwiają funkcjonowanie i zdobywanie wiedzy studentom ze specjalnymi potrzebami. Likwidowane są także bariery architektoniczne na obu kampusach UKSW.

Uczelnia dla każdego

Od 2020 roku realizowany jest projekt „UKSW bez barier – uczelnia dla każdego”. Jednym z wymiernych jego efektów jest powstanie Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością. Nadzór merytoryczny nad jednostką sprawuje prorektor ds. studenckich i kształcenia dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. Celem działania BON jest stwarzanie studentom z niepełnosprawnościami warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia i w badaniach naukowych.

Zakres pomocy świadczonej przez BON jest szeroki. To m.in.: wsparcie w zdobyciu stypendium przez osobę niepełnosprawną, organizacja indywidualnego toku studiów, bezpłatne poradnictwo psychologiczne i pedagogiczne, pomoc prawna, pomoc tłumacza języka migowego, organizacja miejsc parkingowych dla studentów z dysfunkcją ruchu, a także liczne warsztaty i szkolenia.

Biuro organizuje także coroczną konferencję  na temat niepełnosprawności. Co roku podejmowane jest inne zagadnienie, ale zawsze celem jest wieloaspektowe i interdyscyplinarne spojrzenie na niepełnosprawność tak, aby wypracować wspólne stanowisko dla dalszych działań teoretycznych i praktycznych. 

konf BON
Konf BON2
Konferencja organizowana przez BON UKSW

Sieć rówieśniczego wsparcia

Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnością wraz z Samorządem Studentów UKSW zainicjowało powstanie nieformalnej sieci rówieśniczego wsparcia oraz telefonu wsparcia dla studentów z niepełnosprawnościami. Wspólnie stworzono bazę osób, które chcą nieść pomoc innym.

– Chodziło przede wszystkim o działania wspierające typu: korepetycje on-line, zrobienie zakupów, rozmowa telefoniczna, wspólne, wirtualne zwiedzanie muzeów. Takie działanie było szczególnie potrzebne w okresie izolacji wywołanej pandemią. Uruchomiliśmy  telefon wsparcia dostępny dla osób z niepełnosprawnościami przez siedem dni w tygodniu w godzinach 8:00 – 20:00 – mówi Michał Stańczuk, pracownik BON. – Z tej formy pomocy mogli skorzystać studenci  i doktoranci  z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, osoby przewlekle chore,  studenci  i doktoranci z kryzysami  zdrowia psychicznego – dodaje.

Aby zarejestrować się w BON UKSW należy pobrać ankietę ze strony http://bon.uksw.edu.pl/rejestracja-w-bon/, wypełnić ją i podpisaną złożyć w Biurze ds. Osób z Niepełnosprawnością wraz z kopią orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (oryginał dokumentu do okazania do wglądu).

Centrum mobilności

Poza działaniami prowadzonymi na rzecz studentów i pracowników, UKSW realizuje wiele projektów i badań, których celem jest poprawa jakości życia w społeczeństwie osób z niepełnosprawnościami. Najnowszym projektem realizowanym przez UKSW wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną oraz Instytutem Transportu Samochodowego jest powołanie Centrum Wiedzy o Dostępności do Transportu i Mobilności Osób o Specjalnych Potrzebach. W Centrum wypracowywane będą innowacyjne rozwiązania oraz produkty, które przyczynią się do zwiększenia mobilności i poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym osób wymagających szczególnych potrzeb w przemieszczaniu się.

01 lipca 2022