O modelu interwencji społecznej, który pomoże samorządom w realizacji zadań na rzecz osób 60+ w czasie sytuacji kryzysowych dyskutowano podczas panelu eksperckiego na UKSW.
Model jest efektem projektu badawczego „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+” , który nasza Uczelnia realizuje wspólnie z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych.
Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW podkreślił znaczenie i wagę tego typu projektów. Zwrócił uwagę także na fakt wielkiego zaangażowania naszej Uczelni w działania prospołeczne.
– UKSW rozwija się w różnych przestrzeniach. Od wielu lat służy nie tylko Kościołowi, ale także państwu i społeczeństwu. Każdy projekt naukowy wspierający obszary społeczne bardzo nas cieszy. Zawsze chętnie wpisujemy się w tego typu działania i wiele projektów służących dobru społecznemu realizujemy. Do tej pory skupialiśmy się na dzieciach i młodzieży, ale nie możemy zapominać o osobach starszych – powiedział rektor UKSW.
Jak wyjaśnia dr Elżbieta Bojanowska, kierownik Projektu, dyrektor IPiSS oraz pracownik naukowy UKSW, celem projektu jest „stworzenie innowacyjnych rozwiązań na rzecz osób 60+ w czasie sytuacji kryzysowych, nadzwyczajnych, szczególnie w czasie pandemii”.
– Rozwiązania kierowane do seniorów będą realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego. Innowacyjna w tym projekcie jest m.in. współpraca różnych instytucji działających na poziomie samorządu takich, jak ośrodki pomocy społecznej, domy kultury, biblioteki, muzea. Tworzymy model interwencji społecznej, który będzie pomocny samorządom w realizacji zadań na rzecz osób 60+ – mówi dr Bojanowska.
Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że realizowany projekt doskonale wpisuje się w kontekst polityki społecznej.
– Zapewnia on bezpieczeństwo funkcjonowania systemów emerytalnych, polityki zdrowotnej, finansów publicznych. To projekt międzyinstytucjonalny, który kreuje postawy jak najdłuższej aktywności ekonomicznej i zawodowej osób starszych. A taka aktywność przekłada się na aktywność w rodzinie, w gminie, w państwie. Takie projekty powinny być realizowane dla dobra polityki publicznej – dodała.
Na zdjęciu uczestnicy panelu eksperckiego
W panelu eksperckim wzięli udział naukowcy zaangażowani w projekt oraz przedstawiciele trzech gmin na Mazowszu, które uczestniczą w pilotażowym wprowadzeniu modelu. Byli obecni m.in. wójt gminy Boguty-Pianki Jędrzej Michał Drewnowski, burmistrz miasta Przasnysz Łukasz Chrostowski oraz burmistrz gminy i miasta Wyszogród Iwona Gortat.
Na zdjęciu od lewej: burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski, burmistrz gminy i miasta Wyszogród Iwona Gortat, rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, kierownik Projektu dr Elżbieta Bojanowska, wójt gminy Boguty-Pianki Jędrzej Michał Drewnowski
Podczas spotkania przedstawiciel firmy ProVision Solutions, Jakub Wróblewski zaprezentował wyniki badań przeprowadzonych wśród seniorów trzech gmin. Ich celem było ustalenie jak pandemia wpłynęła na sytuację osób 60+ w każdej sferze życia oraz jakie działania powinny być podejmowane, aby pomóc wrócić tym osobom do stanu sprzed pandemii. Największym problemem na jaki zwracali uwagę respondenci był ograniczony kontakt z bliskimi, pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.
W drugiej części panelu omówiono sposoby wdrażania modelu pomocy osobom 60 + w trzech pilotażowych gminach.
Na zdjęciu uczestnicy panelu eksperckiego
Osoby starsze stanowią w Polsce 25,6 proc. populacji, a w województwie mazowieckim 25 proc., zaś w trzech pilotażowych gminach na Mazowszu, gdzie model będzie testowany stanowią 27 proc. Jest to grupa szczególnie narażona na ryzyko wykluczenia ekonomicznego oraz wykluczenia społecznego. Okres pandemii wzmógł wykluczenie osób starszych w aspekcie zarówno psychologicznym jak i społecznym.
Model interwencji jako efekt projektu badawczego „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+” powstał w ramach Referencyjnego Ośrodka Badawczego, który utworzony został na naszej Uczelni.