O inflacji na Giełdzie Papierów Wartościowych

PSX 20220309 144642Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych odbyła się pierwsza debata ekspercka organizowana przez Centrum Gospodarki Światowej UKSW przy współpracy z Fundacją GPW.

Uczestnicy spotkania rozmawiali o globalnych i lokalnych kontekstach inflacji. – Pojęcie inflacji to ważne i kluczowe zagadnienie we współczesnej gospodarce. Jest to także jeden ze szczególnych obszarów badań i analiz działającego na UKSW Centrum Gospodarki Światowej – podkreślił prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UKSW ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz., który zainaugurował debatę.

PSX 20220309 144642

Na zdjęciu: Debata „Inflacja: wyzwania globalne – rozwiązania lokalne?” zorganizowana w Sali Notowań GPW

O wpływie wojny w Ukrainie na rynki finansowe mówił prof. dr hab. Krzysztof Borowski ze Szkoły Głównej Handlowej, natomiast dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW prof. dr hab. Konrad Raczkowski omówił czynniki wpływające na wzrost inflacji w gospodarki światowej.

– Wzrost cen surowców, zwłaszcza surowców energetycznych oraz duże zmiany na rynku walut decydują o dynamicznym wzroście inflacji na większości rynków światowych. Zachodzące zjawiska, nie tylko związane z konfliktem na Ukrainie, od dłuższego czasu wskazują spowolnienie gospodarcze na świecie – mówił prof. Raczkowski. Przypomniał, że inflacja w gospodarce światowej jest najwyższa od 20 lat.

Najlepszej metody walki z inflacją szukali w panelu dyskusyjnym eksperci: członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Jerzy Żyżyński, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz oraz wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner.

Debata ekspercka „Inflacja: wyzwania globalne – rozwiązania lokalne?” była pierwszym wydarzeniem działającego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego od listopada ub.r. Centrum Gospodarki Światowej.

10 marca 2022