Naukowcy i studenci Wydziału Nauk Humanistycznych podnoszą kompetencje dydaktyczne nauczycieli, którzy uczą Ukraińców języka polskiego.
Na Wydziale Nauk Humanistycznych od ponad dekady działa Zakład Szkoła Języka i Kultury Polskiej dla Obcokrajowców oraz specjalizacja „Nauczanie języka polskiego jako obcego”. Kiedy wybuchła wojna na Ukrainie i setki tysięcy osób zaczęło szukać schronienia w Polsce, pracownicy WNH podjęli decyzję, aby jak najszybciej rozpocząć działania na rzecz uchodźców i wykorzystać swe kompetencje dla ich dobra.
– Widząc, jak wielu uczniów przybyło do polskich szkół, zrozumieliśmy, iż najefektywniej będzie skoncentrować się na działaniach skierowanych do nauczycieli, którzy swoje umiejętności – nabyte dzięki naszej ofercie – będą mogli wykorzystać w pracy z dziesiątkami uczniów i uczennic. Wśród wielu kursów dla uchodźców, nasza oferta dla nauczycieli wyróżnia się jako odpowiedź na naglące potrzeby polskiej edukacji – mówi dr Karolina Zioło-Pużuk, kierownik Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej.
W pomoc zaangażowali się, jako wolontariusze, nie tylko pracownicy WNH, ale również studenci, przede wszystkim specjalizacji nauczycielskiej oraz „Nauczanie języka polskiego jak obcego”. Studenci uczą języka polskiego w szkołach oraz ośrodkach kultury. Pracę tę koordynuje dr Małgorzata Furgała, emerytowany pracownik WNH.
Natomiast pracownicy Centrum Badań nad Dydaktyką Języka i Literatury zorganizowali w ramach wolontariatu dwie edycje kursu online „Jak uczyć języka polskiego jako obcego ukraińskich uchodźców?” Kurs, skierowany do nauczycieli i pracowników NGO, trwał 10 godzin dydaktycznych. W obu edycjach udział wzięło 96 osób z całej Polski. Te osoby, dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom, będą mogły skutecznie uczyć języka polskiego dzieci oraz dorosłych.
Niebawem ruszy kolejny kurs podnoszący kompetencje językowe uchodźców.
– Z prośbą o wsparcie, w związku z dużą liczbą ukraińskich uczniów w szkołach, zgłosił się do nas także Związek Nauczycielstwa Polskiego. W oparciu o nasze wieloletnie doświadczanie, powstał siedemdziesięciogodzinny kurs „Nauczanie języka polskiego jako obcego i praca z uczniem obcojęzycznym w szkole”. Kurs rozpocznie się w połowie kwietnia i wstępnie planowane są trzy edycje dla prawie 100 uczestników – zapowiada dr Zioło-Pużuk.
Działania Wydziału Nauk Humanistycznych skierowane są również do ukraińskich naukowców.
Już 2 kwietnia odbędzie się międzynarodowa konferencja online współorganizowana przez WNH i Katedrę Języków Słowiańskich Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku pod tytułem „Edukacja językowa i literacka online. Od wyzwań do rozwiązań”. Dzięki temu wydarzeniu możlwe będzie zainicjowanie dialogu polsko – ukraińskiego i dyskusja o tym jak najlepiej pomagać uczniom ukraińskim w Polsce i wspierać ich adaptację.
Na początku 2023 roku ukaże się tom pokonferencyjny, który będzie nie tylko opracowaniem naukowym, ale również zbiorem dobrych praktyk skierowanym do nauczycieli polskich szkół.