W kolejnym odcinku cyklu „Odkryj przyszłość z nami…” przedstawiamy kierunki związane z polityką i ekonomią.
Dla osób zainteresowanych polityką i ekonomią nasza Uczelnia oferuje pięć kierunków studiów: politologię, europeistykę, ekonomię, ekonomię menedżerską oraz zarządzanie publiczne. Wszystkie są prowadzone na Wydziale Społeczno – Ekonomicznym UKSW.
POLITOLOGIA
Studenci kierunku politologia otrzymują rzetelną wiedzę z zakresu teorii nauk o polityce (m.in. filozofia polityczna, klasyczna i nowożytna myśl polityczna, ideologie polityczne), systemów politycznych, polityk publicznych jak i stosunków międzynarodowych. Studia są prowadzone w formie stacjonarnej na pierwszym i drugim stopniu kształcenia.
Specyfiką kierunku jest szerokie uwzględnienie wpływu czynnika kulturowego i religijnego (filozofii greckiej, chrześcijaństwa, islamu, sekularyzmu, etniczności i specyfiki narodów Europy) zarówno na naukę o polityce, jak i samą politykę. Dzięki temu absolwenci tego kierunku nie tylko potrafią opisać rzeczywistość polityczną, ale także rozumieją jej uwarunkowania.
Politologię na UKSW wyróżnia kompleksowe podejście do nauk o polityce, dzięki czemu oprócz aspektów związanych z systemami politycznymi, instytucjami, prawem czy stosunkami międzynarodowymi, szeroko uwzględnia się także czynniki kulturowo-religijne wpływające na obecną sytuację polityczną Europy.
– Przywołując analogię góry lodowej, której widoczny dla oka wierzchołek stanowi zaledwie 1/8 całej bryły lodowej, mogę z całym przekonaniem stwierdzić, że studiowanie politologii na UKSW pozwala na uzyskanie wykształcenia, który pozwala na całościowe zrozumienie polityki. Nie tylko tego, co widać gołym okiem, w tych czy innych mediach, ale także na dostrzeżenie kontekstu kulturowego, historycznego i gospodarczego, który pozwala na uchwycenie całości. Dostrzec całość, to wstępny warunek dla zrozumienia tego, co dzieje się we współczesnej Polsce, Europie i świecie – mówi kierownik kierunku dr Mariusz Sulkowski.
Studia prowadzone na poziomie licencjackim umożliwiają elastyczne podejście zarówno do rozwoju kariery zawodowej, jak i naukowej. Dużą zaletą jest także to, że na I stopniu student ma do wyboru dwie ścieżki rozwoju naukowego (tzw. moduły): polityka społeczna i gospodarcza lub polityka międzynarodowa i integracja europejska. Do atutów politologii na UKSW należy także zindywidualizowane podejście nauczycieli akademickich do studentów i otwartość na prowadzenie dialogu.
Na studiach magisterskich student ma do wyboru trzy ścieżki rozwoju naukowego (tzw. moduły): polityka w cyberprzestrzeni, Europa Środkowo-Wschodnia oraz dyplomacja publiczna i analityka polityczna.
Kadrę dydaktyczną kierunku tworzą pracownicy badawczo-dydaktyczni Instytutu Nauk o Polityce i Administracji, kilkunastu współpracowników z innych jednostek UKSW, jak również praktycy reprezentujący instytucje publiczne. Tak złożony i wyspecjalizowany zespół gwarantuje uniwersytecką jakość studiów i spersonalizowany kontakt.
Absolwenci politologii znajdują zatrudnienie w administracji państwowej, samorządowej, instytucjach politycznych, ale także w think-tankach, ośrodkach analitycznych, mediach i innych zawodach, które wymagają zdolności komunikacyjnych i myślenia abstrakcyjnego niezbędnego w skomplikowanych relacjach społecznych i politycznych.
EUROPEISTYKA
Studia na europeistyce umożliwiają zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu nauk społecznych i humanistycznych. Przede wszystkim z takich dyscyplin naukowych jak: prawo, stosunki międzynarodowe, politologia, filozofia, socjologia, ekonomia, historia, kulturoznawstwo.
Studenci mają możliwość uzyskania pogłębionej znajomości zasad funkcjonowania Unii Europejskiej, szczególnie jego wymiaru instytucjonalno-decyzyjnego. Podczas studiów nabywają także umiejętność poruszania się w charakterystycznych dla Europy zagadnieniach społeczno-kulturowych (m.in. bezpieczeństwo kulturowe, europejskie tradycje ideowe, islam w Europie). Rezultatem tak skonstruowanych studiów są wyjątkowe umiejętności analityczne i rozumienie treści unijnych przepisów, dróg i sposobów ich przyjmowania, jak również narodowej implementacji, kulturowych wymiarów procesów społeczno-politycznych.
– Studiowanie europeistyki może być wyjątkową przygodą intelektualną. Studenci, poza dokładną analizą funkcjonowania Unii Europejskiej, co jest powszechną praktyką na tego rodzaju kierunkach, mogą spojrzeć na stary kontynent z szerszej perspektywy. Europeistyka na UKSW oferuje bowiem także pogłębione studia o roli Europy w świecie, o jej korzeniach ideowych czy też o roli Polski w regionie i na naszym kontynencie – mówi kierownik kierunku, dr hab. Piotr Bajda, prof. ucz.
Studia prowadzone są w systemie stacjonarnym na pierwszym stopniu kształcenia.
Wysoką jakość nauczania gwarantuje wykwalifikowany zespół, w tym praktycy zarządzający ogólnopolskimi i międzynarodowymi instytucjami.
Europeistyka oferuje różnorodność zajęć od wykładów po tutoring – realizację projektów pod bezpośrednią opieką profesorską, dostęp do wykładów ogólnouczelnianych, rozszerzających horyzonty, a także możliwość udziału w projektach badawczych i pomoc w realizacji praktyk zawodowych. Studiowanie na tym kierunku daje także możliwość gościnnego udziału w wykładach wybitnych wykładowców z kraju i zagranicy, konferencjach naukowych, skorzystania z programów wymiany międzynarodowej czy sprawdzenia się w działalności w samorządzie studenckim lub kole naukowym.
Uzyskane wiedza, umiejętności i kompetencje pozwalają absolwentom na samodzielne wykonywanie pracy w administracji rządowej i samorządowej, instytucjach i organizacjach krajowych i międzynarodowych, think-tankach, organach Unii Europejskiej, organizacjach biznesowych współpracujących z krajami Unii Europejskiej, placówkach kulturalnych, oświatowych, wydawnictwach i środkach masowego przekazu oraz w szkolnictwie (po uzupełnieniu wykształcenia o odpowiedni blok przedmiotów).
EKONOMIA
Na kierunku ekonomia studenci zdobywają gruntowną wiedzę z zakresu teoretycznych podstaw mikro- i makroekonomii oraz międzynarodowych stosunków gospodarczych. Zapoznają się z podstawami logistyki i nabywają kompetencje menedżerskie. Poznają narzędzia warsztatu ekonomisty i finansisty, głównie dzięki przedmiotom takim jak zastosowanie matematyki w ekonomii, analiza finansowa, ekonometria, finanse publiczne czy rynki finansowe. Nabywają jednocześnie wiedzę, niezbędną w pracy ekonomisty ,z obszaru prawa i zarządzania.
Studia I stopnia są prowadzone w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym.
W ramach zajęć specjalistycznych studenci mogą wybrać ścieżkę w obszarze rachunkowości i zarządzania finansami, która daje możliwość poznania różnych działów rachunkowości, bankowości i administracji skarbowej, bądź ścieżkę w obszarze gospodarowania zasobami organizacji, dająca wiedzę o zasadach efektywnej alokacji czynników wytwórczych oraz zarządzania różnymi dziedzinami działalności przedsiębiorstwa (np. finansami, kapitałem ludzkim).
Kadrę dydaktyczną na kierunku ekonomia tworzą pracownicy badawczo-dydaktyczni Instytutu Ekonomii i Finansów oraz inni pracownicy dydaktyczni Wydziału Społeczno-Ekonomicznego. Wykładowcami są także pracownicy różnych ministerstw, unijni eksperci finansowo-ekonomiczni oraz kierownicy jednostek administracji publicznej.
Absolwenci kierunku są przygotowani do podjęcia pracy w sektorze finansowym (bankach i innych instytucjach finansowych oraz ubezpieczeniowych), w administracji centralnej i lokalnej, w organizacjach non-profit o charakterze ekonomicznym bądź finansowym, a także w ośrodkach badawczych zajmujących się analizami i prognozami ekonomicznymi. Są także przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
EKONOMIA MENEDŻERSKA
Studia ekonomiczne można kontynuować na UKSW na kierunku ekonomia menedżerska. Studia drugiego stopnia prowadzone są w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Na kierunku ekonomia menedżerska studenci pogłębiają wiedzę teoretyczną o funkcjonowaniu organizacji i procesie podejmowania decyzji gospodarczych. Poznają sposób funkcjonowania złożonych systemów społeczno-gospodarczych oraz zależności i relacje zachodzące między elementami tego systemu.
Studenci zgłębiają m.in. tzw. ekonomiki szczegółowe i bardziej zaawansowane narzędzia badawcze oraz pogłębiają wiedzę z zakresu zarządzania. Poszerzają wiedzę z zakresu prawa i bezpieczeństwa gospodarczego, logistyki oraz instrumentów finansowych, a także rozwijają kompetencje menedżerskie dzięki takim przedmiotom jak metody i techniki negocjacji, analiza projektów inwestycyjnych, zarządzanie jakością oraz zarządzanie strategiczne. Ponadto poznają aspekty społeczne, środowiskowe i instytucjonalne ekonomii.
— Nowoczesny, duży kampus uniwersytecki, a jednocześnie studiowanie w kameralnej atmosferze, z możliwością nawiązania bliskich relacji student-mentor, to nie jedyne atuty studiowania ekonomii menedżerskiej na UKSW – mówi dr Adrian Sadłowski, kierownik kierunku.
Studenci uczą się metodycznego gromadzenia i przetwarzania informacji na potrzeby wspierania procesu podejmowania decyzji dotyczących bieżącego funkcjonowania i rozwoju organizacji. Podczas studiów na kierunku ekonomia menedżerska są także przygotowywani do aktywnego uczestnictwa w zarządzaniu organizacjami oraz w tworzeniu planów strategicznych. Dzięki biegłości w posługiwaniu się warsztatem ekonomisty, posiadają umiejętność rzetelnej analizy zjawisk społeczno-gospodarczych, a wszechstronna wiedza z zakresu teorii ekonomii pozwala im na prawidłową interpretację tych zjawisk.
— Stosunkowo niewielki Instytut Ekonomii i Finansów skupia badaczy o różnorodnych zainteresowaniach naukowych, co stwarza bardzo szerokie możliwości wyboru tematyki pracy magisterskiej – podkreśla dr Sadłowski.
Absolwenci kierunku ekonomia menedżerska są przygotowani do podjęcia pracy na stanowiskach kierowniczych lub prowadzenia działalności naukowej, znają bowiem i potrafią stosować metody badawcze właściwe dla nauk społecznych, w tym posiadają umiejętność przeprowadzania eksperymentów w ramach badań ekonomicznych. Dzięki temu mogą także aplikować na stanowiska w administracji centralnej lub lokalnej, jak też prowadzić własną działalność gospodarczą.
ZARZĄDZANIE PUBLICZNE
Studia na kierunku zarządzanie publiczne mają charakter interdyscyplinarny i obejmują różne dyscypliny z obszaru nauk społecznych: nauki o polityce i administracji, nauki o zarządzaniu i jakości, ekonomię i finanse oraz nauki socjologiczne. Program wzbogacają przedmioty z obszaru prawa, psychologii oraz humanistyki.
Kierunek prowadzony jest w systemie stacjonarnym na pierwszym stopniu kształcenia.
Program studiów obejmuje szeroki wachlarz zagadnień związanych z najnowszymi ujęciami zarządzania procesami, instytucjami i środkami publicznymi w wymiarach krajowym i europejskim. Studenci tego kierunku uczą się m.in. zarządzania zasobami ludzkimi, zarządzania wiedzą, zarządzania strategicznego, zarządzania projektowego, zarządzania innowacjami, sztuki negocjacji i komunikacji w biznesie, public oraz media relations w odniesieniu do działań i instytucji publicznych.
Studenci zdobywają także wiedzę dotyczącą różnych aspektów rządzenia państwem, w tym zwłaszcza procesów tworzenia, realizacji, kontroli i ewaluacji polityk publicznych oraz zasad i praktyki funkcjonowania administracji publicznej na poziomie lokalnym, krajowym i europejskim.
Nacisk położony jest także na kwestie ekonomiczne, obejmujące makro i mikroekonomię, ekonomię instytucjonalną i społeczną, finanse publiczne, wraz z pulą zagadnień społecznych jak sprawy socjalne, rynek pracy, funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego czy rola i znaczenie instytucji pozarządowych.
W trakcie procesu kształcenia studenci zdobywają kompetencje, które pozwalają m.in.: swobodnie poruszać się w środowisku administracji publicznej oraz otoczeniu podmiotów i instytucji ekonomicznych, w tym społecznych, sprawnie podejmować decyzje w warunkach ryzyka i w zmiennym otoczeniu społeczno-gospodarczym, skutecznie działać w środowisku gospodarczo-społecznym, prowadzić negocjacje z interesariuszami publicznymi i prywatnymi, dobierać właściwe strategie negocjacyjne, monitorować zmieniające się prawo w zakresie funkcjonowania administracji publicznej, w tym jednostek samorządu terytorialnego, prawa zamówień publicznych etc., pozyskiwać i dysponować funduszami strukturalnymi.
Tak gruntowane przygotowanie pozwala absolwentom kierunku zarządzanie publiczne aplikować do różnorodnych instytucji administracji centralnej i samorządowej, instytucji zarządzających środkami publicznymi, spółek skarbu państwa, spółek komunalnych, instytucji konsultingowych czy agencji lobbystycznych, a także instytucji europejskich.
Absolwencie tego kierunku mogą pracować także w organizacjach pozarządowych, instytucjach sektora publicznego, w tym: kultury, zdrowia, opieki społecznej, a także pełnić funkcje doradców politycznych, konsultantów w przedsiębiorstwach.