Metody sztucznej inteligencji do badania ludzkiej osobowości pod kątem podatności na cyberataki to temat przewodni kursu dla studentów UKSW.
W trakcie zajęć, dzięki innowacyjnej aplikacji, która wykorzystuje sztuczną inteligencję, studenci dowiedzą się m.in. jak rozpoznać i przekuć swoje słabe strony w mocne, tak, aby przestępcy nie mogli ich wykorzystać. Eksperci przekażą także wiedzę jak pomagać najbliższym, by nie stali się oni ofiarami cyberataków.
Podczas kursu będzie można poznać sposób myślenia przestępców i przygotować się na potencjalny atak. Omawiane będą m.in.:
- ataki w celu wyłudzenia pieniędzy lub przejęcia konta bankowego,
- ataki na systemy teleinformatyczne (prywatne i firmowe),
- ataki poprzez wiadomości sms, email itp.
– Zapisałem się na kurs przede wszystkim po to, aby dowiedzieć się, co skłania ludzi do ,,klikania” w podejrzane linki oraz poznać to, co powoduje, że pomimo licznych kampanii informacyjnych, ludzie nadal padają ofiarom cyberprzestępstw – mówi student psychologii Mariusz Celmer, uczestnik poprzedniej edycji kursu. – Zajęcia w formie warsztatowej pomogły mi poznać lepiej siebie oraz cechy, które determinują mnie do bycia potencjalną ofiarą ataków w sieci. Dowiedziałem się jakie techniki stosują cyberprzestępcy oraz jak można się chronić przed utratą danych i oszczędności. Zdecydowanie były to jedne z najciekawszych zajęć, w jakich dotychczas brałem udział – dodaje.
Kurs odbędzie się w formie interaktywnej (teoria + praktyka). Poprowadzą go specjaliści zajmujący się zarówno nauką, jak i praktyką. Kurs trwa 15 godzin lekcyjnych. Zapisy są prowadzone w systemie USOS aż do wyczerpania limitu miejsc. Terminy zajęć są do ustalenia. Jest to przedmiot ogólnouczelniany humanistyczny i społeczny. Za zaliczenie (Pretest i Posttest) student otrzymuje 2 pkt ECTS. Studenci otrzymają dostęp do wykorzystywanej podczas zajęć aplikacji z omówieniem profilu osobowego wraz z 6-miesięczną licencją.
– Kurs poszerzył i uzupełnił moją wiedzę z dziedziny psychologii i socjologii zwłaszcza tej związanej z Internetem. Przekazana wiedza przyda mi się do moich badań naukowych nad społecznościami wirtualnymi czy zachowaniami jednostek w sieci. Na zajęciach przy pomocy interaktywnej aplikacji wykonywaliśmy ciekawe zadania w oparciu o nasze plany, cele i umiejętności – mówi Angelika Nadworna, studentka bezpieczeństwa w gospodarce cyfrowej.
Szczegółowe informacje o tym, a także innych kursach w ramach projektu Power, które podnoszących umiejętności humanistyczne, społeczne i zawodowe można przeczytać na stronie WMP.SNŚ: https://wmp.uksw.edu.pl/pl/node/784
Kurs jest realizowany w ramach projektu „Uniwersytet 2.0. Innowacyjna edukacja. Efektywne zarządzanie”, nr POWR.03.05.00-00-Z230/17 finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.