Odkryj przyszłość z nami… Prawo

modul prawoW cyklu „Odkryj przyszłość z nami…” prezentujemy prawo, administrację, stosunki i prawo międzynarodowe oraz prawo kanoniczne.

Studia prawnicze na UKSW od lat cieszą się dużą popularnością wśród maturzystów. Absolwenci kierunków związanych z prawem lub administracją są chętnie zatrudniani w wielu firmach czy instytucjach. Mogą oni także rozpocząć samodzielną działalność na stanowisku m.in. radcy prawnego czy adwokata.

Na UKSW kształcimy na kierunkach: prawo, prawo kanoniczne, administracja oraz stosunki i prawo międzynarodowe. Trzy z nich prowadzone są na Wydziale Prawa i Administracji, jeden na Wydziale Prawa Kanonicznego.

modul prawo

Administracja

W programie studiów na kierunku administracja na UKSW znajdują się przedmioty m.in. z zakresu prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego, czy aksjologii administracji publicznej. Studenci poznają szczegółowe regulacje m.in. w obszarze służby zdrowia, ochrony danych osobowych, zarządzania zasobami ludzkimi, technologii informacyjnych oraz cyberbezpieczeństwa. W toku studiów dostępnych jest pięć modułów: prawno-informatyczny, finansowo-gospodarczy, socjologiczno-ekonomiczny, filozoficzny oraz informacja publiczna.

Od kilku lat kierunek administracja na UKSW zajmuje wysokie pozycje w rankingu „Perspektyw”. W 2019 r. było to trzecie miejsce w zestawieniu ogólnopolskim. Zajęcia na tym kierunku prowadzą wybitni specjaliści z zakresu prawa administracyjnego, ochrony danych osobowych, regulacji w zakresie ochrony zdrowia, prawa pracy czy prawa nowych technologii. Są to czołowi eksperci gremiów naukowych, którzy mają wpływ na kształtowanie regulacji i rozwiązań ogólnokrajowych związanych z prawem administracyjnym i legislacyjnym.

Prawo

Realizowany na kierunku prawo program studiów uwzględnia różne obszary wiedzy prawniczej. Studia prawnicze na UKSW charakteryzują się indywidualnym  podejściem do studentów oraz kształceniem, które uwzględnia ich predyspozycje i zainteresowania. Studenci ostatnich lat studiów mają możliwość uczestniczenia w pracach badawczych czy warsztatach z tworzenia projektów naukowych. Współpraca z wieloma ośrodkami i instytucjami publicznymi pozwala zdobyć praktyczną wiedzę, dzięki której absolwenci prawa stają się konkurencyjni na rynku pracy.

Kierunek prawo na UKSW jest doceniany w ogólnopolskich rankingach wydziałów prawa, które ukazują się m.in. na łamach „Rzeczpospolitej”, a także w rankingu „Perspektyw”.

W skład kadry dydaktycznej na kierunku prawo na UKSW wchodzą sędziowie sądów i trybunałów, członkowie Rady Legislacyjnej przy prezesie Rady Ministrów, eksperci Sejmu, Senatu, Kancelarii Prezydenta RP, adwokaci, radcy prawni, notariusze, prokuratorzy czy przedstawiciele administracji publicznej.

Stosunki i prawo międzynarodowe

Jest unikalny kierunek studiów. Inspiracją do jego powstania były programy wiodących zagranicznych uczelni oraz instytutów badawczych.  W toku studiów na kierunku stosunki i prawo międzynarodowe dostępne są dwa moduły: służba zagraniczna i organizacje międzynarodowe oraz korporacje transnarodowe.  Podczas zajęć studenci zdobywają szeroką wiedzę o prawie międzynarodowym oraz politycznych i gospodarczych aspektach kształtowania się stosunków międzynarodowych.

Absolwenci kierunku będą należeć do grona wysoko wykwalifikowanej kadry przygotowanej do pracy w różnego rodzaju instytucjach państwowych czy prywatnych, międzynarodowych przedsiębiorstwach. Znajdą także zatrudnienie w służbie zagranicznej, globalnych korporacjach czy urzędach państwowych. Po ukończeniu studiów magisterskich absolwenci kierunku stosunki i prawo międzynarodowe mogą przystąpić do egzaminu na aplikację dyplomatyczno-konsularną.

Prawo kanoniczne

– Naszą ofertę kierujemy do tych, którzy są zainteresowani prawem, w szczególności prawem kościelnym. Wielu naszych studentów z powodzeniem godzi studia z zakresu prawa kanonicznego ze studiami prawniczymi. Zdobyta w ten sposób kompleksowa wiedza pozwala na prowadzenie spraw z zakresu prawa państwowego i kościelnego, w tym m.in. procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa w sądach kościelnych – mówi ks. dr Rafał Kamiński, prodziekan Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW.

Studia na kierunku prawo kanoniczne kształcą przyszłych specjalistów prawa kościelnego oraz zapewniają podstawowe wykształcenie z zakresu polskiego prawa świeckiego. Studia te dają także możliwość wyjazdu w celu realizacji części programu nauczania w uczelniach partnerskich i odbycia praktyk w instytucjach zagranicznych w ramach Programu Erasmus+, aktywnego działania w kołach naukowych i organizacjach studenckich, jak również zdobycia prawniczego doświadczenia i odbycia praktyk w Studenckiej Poradni Prawnej WPK.

Niewątpliwą zaletą studiów na Wydziale Prawa Kanonicznego są zajęcia w małych grupach, co umożliwia studentom najlepszy kontakt z profesorami. Studia na kierunku prawo kanoniczne kończy rocznie w całym kraju jedynie kilkadziesiąt osób. Jednocześnie stale wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu. Sprawia to, że absolwenci tego kierunku są poszukiwani i cenieni na rynku pracy, znajdując zatrudnienie m.in. w instytucjach kościelnych, organach administracji publicznej oraz kancelariach prawnych.

06 maja 2022