Przejdź do treści

Studiuj chrześcijańską turystykę religijną

Barbara Strzałkowska, chrześcijańska turystyka religijna, UKSW Nowy kierunek studiów na UKSW dla zainteresowanych podróżami, wiedzą biblijną i uzyskaniem certyfikatu pilota wycieczek.

Co wyróżnia kierunek chrześcijańska turystyka religijna i do kogo jest skierowany?

Dr hab. Barbara Strzałkowska: To jedyne w Polsce trzyletnie licencjackie studia, które łączą wiedzę biblijną i teologiczną z przygotowaniem do wykonywania dwóch zawodów – organizatora ruchu turystycznego i pielgrzymkowego oraz profesjonalnego pilota wycieczek z certyfikatem. Na chrześcijańską turystykę religijną zapraszamy wszystkich, którzy lubią podróżować, zarówno tegorocznych maturzystów, jak i osoby pracujące w branży turystycznej w celu pogłębienia wiedzy i uzyskania potrzebnego wykształcenia.

Dużo będziemy mówić o turystyce w wymiarze pielgrzymkowym. Polska religijność jest fenomenem na skalę europejską.  Statystyki podają, że pielgrzymuje rocznie 7 milionów Polaków na różne sposoby – indywidualnie, grupowo, na rowerze, a nawet na rolkach. Pątnicze szlaki wiodą np. do Częstochowy, Wadowic śladami Jana Pawła II, ale i do Santiago de Compostela w Hiszpanii, Rzymu, Ziemi Świętej. To jest rynek, który wciąż potrzebuje nowych pracowników.

Pielgrzymowanie cieszy się dużą popularnością i wymaga wykwalifikowanej kadry organizatorów ruchu pielgrzymkowego, jak i później odpowiedniej obsługi. Chcemy studentów odpowiednio przygotować, dając im pakiet wartości chrześcijańskich, jak i stworzyć im możliwość wyspecjalizowanej zawodowej przyszłości.

Nasi wykładowcy są też wieloletnimi praktykami. Ja sama od 17 lat towarzyszę grupom pielgrzymkowym do krajów biblijnych m.in. do Ziemi Świętej, na Cypr, do Włoch, Turcji, Libanu, Jordanii. Bardzo cenię sobie czas spędzony na szlaku, to dla mnie niezwykłe przeżycie. Zauważam, że w XXI wieku jesteśmy ludźmi, którzy lubią doświadczać. Chcemy dotknąć, zobaczyć i wtedy przeszłość staje się bardziej realna. To też dotyczy świata biblijnego. Bardzo często pielgrzymi po raz pierwszy właśnie na pielgrzymkach sięgają po Pismo Święte, bo znaleźli się w opisanym miejscu, widzą, że dane wydarzenia mają konkretne realia historii i geografii odzwierciedlone na kartach Biblii.

Jakie kompetencje zdobędą studenci?

Bardzo zależy nam, aby przygotować ich do dobrego towarzyszenia duchowego podczas  pielgrzymek, jak i merytorycznego, dlatego stawiamy m.in. na umiejętności językowe. Oprócz języków współczesnych, angielskiego i włoskiego, będzie też hebrajski, grecki, a nawet podstawy języka arabskiego – wprowadzenie do Islamu.  Nowy kierunek jest rozszerzeniem turystyki krajów biblijnych, którą mieliśmy na Uczelni, gdyż chcemy też pokazać możliwość pracy na wielu innych szlakach pielgrzymkowych. Będziemy m.in. poznawać korzenie chrześcijańskiej Europy i szlaki maryjne, nawiązując do zdania Goethe’ego, który mówił „Europa zrodziła się z pielgrzymowania, a jej językiem ojczystym jest chrześcijaństwo”. Chcemy przygotować studentów do krzewienia kultury chrześcijańskiej, o której można pięknie i przystępnie opowiadać. Nasi absolwenci bardzo dobrze radzą sobie na rynku pracy turystycznej i pielgrzymkowej w Polsce i za granicą.

Gdzie studenci będą odbywać praktyki?

Przede wszystkim w biurach podróży oraz instytucjach związanych z organizacją i obsługą ruchu turystycznego. Szczególnym wymiarem odbycia praktyk będą wyjazdy na terenie Polski i za granicę. Na pierwszym roku pojedziemy do Miechowa – polskiej Jerozolimy oraz do Rzymu na szlaki apostolskie Piotra i Pawła. Studenci nie tylko posłuchają o tych miejscach, ale będą w praktyce uczyli się zawodu pod okiem doświadczonej kadry, w tym przewodników miejscowych. Drugi rok przewidziany jest na Ziemię Świętą i Jordanię, a trzeci na inne europejskie szlaki. Chcemy, żeby dla najlepszych studentów takie wyjazdy były gratis jako nagroda za ich trud i zaangażowanie w naukę. W ramach programu Erasmus studenci będą mogli zrealizować też praktyki zagraniczne.

Jakie jeszcze interaktywne zajęcia są przewidziane w programie studiów?

Bardzo ciekawym elementem jest wyprawa na lotnisko Chopina w Warszawie. Przejdziemy od strony obsługi ścieżkę pasażera na odlotach i przylotach. Nasz wydział współpracuje również z Biurem Celnym, ze Strażą Graniczną, więc chcemy pokazać, jak „od kuchni” wygląda podróżowanie. Na lotnisku ma miejsce szkolenie z tzw. Konwencji waszyngtońskiej, CITES, z zakresu przepisów celnych i dewizowych oraz współpracy z kapelanami lotniskowymi w obsłudze ruchu pielgrzymkowego.

Mamy też w planie szkolenia oprogramowania obsługi turystycznej i innych aspektów pracy biurowej.

Nasz kierunek skupia się na wymiarze chrześcijańskim, ale pracę pilota wycieczek można wykonywać niekoniecznie tylko w obszarze pielgrzymowania, ale też szeroko pojętej turystyki. Absolwenci  UKSW pracują także w biurach turystycznych, nie tylko pielgrzymkowych.

Część zajęć planujemy z kultury języka, emisji głosu, a nawet savoir vivre’u, aby studenci znali etykietę, oprowadzając poszczególne grupy.

Będzie również cały cykl wykładów o Santiago de Compostela i szlakach jakubowych. Każdy rok  zakończy się wyjazdem poprzedzonym serią wykładów o specyfice, położeniu danego miejsca np. Rzymu.

Jakie są perspektywy zawodowe po ukończeniu chrześcijańskiej turystyki religijnej?

Nasi absolwenci z powodzeniem mogą pracować jako przewodnicy, w biurach i centrach turystycznych, w instytucjach i mediach, które promują pielgrzymki, turystykę, dziedzictwo chrześcijańskie oraz wszędzie tam, gdzie można podzielić się wiedzą i pasją do pielgrzymowania.

Myślę, że trzy lata licencjatu miną bardzo szybko. To czas przygotowania zawodowego, a zarazem możliwość poznania w  miłej atmosferze ciekawego środowiska akademickiego. Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich, którzy lubią podróże, kontakt z ludźmi i cenią wartości chrześcijańskie.

Dr hab. Barbara Strzałkowska zaprasza na kierunek chrześcijańska turystyka religijna:

 

 

Rozmawiała Maria Górczyńska

 Barbara Strzałkowska , chrześcijańska turystyka religijna, UKSW

Dr hab. Barbara Strzałkowska – prof. ucz., kierownik Katedry Egzegezy Starego Testamentu Wydziału Teologicznego, biblistka, badaczka Pisma Świętego, w latach 2008-2013 sekretarz Stowarzyszenia Biblistów Polskich, autorka i redaktor naukowy książek biblijnych oraz artykułów naukowych, ceniony przewodnik pielgrzymek po Ziemi Świętej i krajach biblijnych.

12 maja 2022