Przejdź do treści

Studencie, wypełnij ankietę

ankiety usosO tym, dlaczego wypełnianie ankiet ewaluacyjnych w systemie USOS jest tak ważne i jaki wpływ na jakość prowadzonych zajęć ma opinia ich uczestników mówią studenci i pracownicy UKSW.

Od 1 do 14 czerwca wszyscy studenci naszego Uniwersytetu mogą ocenić jakość prowadzonych zajęć w systemie USOSweb. Opinia o sposobie prowadzenia wykładów i ćwiczeń oraz wykładowcach ma realny wpływ na podnoszenie jakości kształcenia w przyszłym roku akademickim. Aby dokładnie wyrazić swoją opinię studenci odpowiadają na pytania zamknięte oraz otwarte, w których szczegółowo oceniają zajęcia. Ewaluacji można dokonać dwa razy w roku (na koniec każdego semestru) w systemie USOSweb, w którym studenci mają dostęp do listy ankiet.

Tegoroczne badania zakończą się przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej. Wyniki będą dostępne we wrześniu, po zakończeniu sesji poprawkowej. Nowy wzór ankiet został opracowany przez Zespół ds. badań jakości kształcenia UKSW z uwzględnieniem opinii studentów w czasie przeprowadzonych uprzednio badań fokusowych.

– Najważniejsze jest, aby ankiety wypełniać szczerze, ponieważ osoby prowadzące zajęcia naprawdę je czytają – przekonuje studentka socjologii Agnieszka Szymańska, studentka socjologii na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym UKSW. – Kluczowe są pytania dotyczące sposobu prowadzenia zajęć oraz sekcja, w której można samemu napisać dodatkowe uwagi. Czasem nie wszystko da się zamknąć w parostopniowej skali. Ważnym jest to, aby studenci mieli możliwość oceny i weryfikacji prowadzonych zajęć, ponieważ przychodzą na uczelnię po wiedzę i umiejętności, zaś osoby prowadzące zajęcia mają przekazywać tę wiedzę. Jeśli ten system można jakoś ulepszyć, to warto to zrobić, a nikt inny nie wskaże lepiej elementów wymagających poprawy niż student – odbiorca zajęć – dodaje.

Wypełnione ankiety to cenne źródło wiedzy szczególnie dla wykładowców. Z opinii studentów dowiadują się m.in. jak uatrakcyjnić swoje zajęcia, a także czym je wzbogacić, by były odpowiedzią na potrzeby uczestników.

Ankiety są w pełni anonimowe – dane o tożsamości osób, które wypełniają ankietę są oddzielone od informacji, jakich odpowiedzi udzielili. Wykładowca nie ma informacji, kto i w jaki sposób oceniał prowadzone przez niego zajęcia. Otrzymuje tylko wgląd w ocenę zbiorczą na swoim profilu w USOSweb wraz z listą wystawionych komentarzy.

Taki sposób oceniania jest – zdaniem Łukasza Sitkowskiego, studenta prawa na WPiA UKSW – wielkim atutem w systemie poprawiania jakości kształcenia przez prowadzących zajęcia. — Student może wyrazić swoje zdanie odnośnie przestrzegania warunków zaliczenia i jakości przedstawianego materiału bez niepotrzebnych obaw o negatywne tego konsekwencje – wyjaśnia.

Ankiety są dostępne na stronie: https://usosweb.uksw.edu.pl

06 czerwca 2022