Odkryj z nami przyszłość… Psyche

psyche miniaturkaPsychologia i filozofia to dwa prowadzone na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej kierunki studiów, którymi kończymy tegoroczną serię, promującą studia na UKSW. Dlaczego warto wybrać któryś z tych kierunków?

UKSW należy do grona najbardziej uznanych w kraju ośrodków studiów filozoficznych i psychologicznych, które dają możliwość doktoryzowania i habilitowania. Filozofia i psychologia na UKSW to nie tylko nietuzinkowe badania naukowe. To także liczne projekty interdyscyplinarne, inicjatywy edukacyjne, kampanie i medialne, a także świetnie rozwijająca się sieć Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży.

psyche miniaturka

Filozofia

Filozofia na UKSW to nie tylko nauka, ale przede wszystkim intelektualna przygoda, szansa na zmianę postrzegania i myślenia o świecie, i samym sobie. Studenci zdobywają wiedzę w zakresie historii filozofii, logiki, filozofii przyrody i etyki. Poznają także inne dyscypliny filozoficzne – ich tradycje i szczegółowe zagadnienia. Zyskują również umiejętność logicznego i analitycznego myślenia, interpretowania danych oraz rozwiązywania sytuacji problemowych.

– Mamy bardzo dobrze przygotowaną kadrę naukowo-dydaktyczną. To nie są tylko wykładowcy, a również badacze, którzy publikują książki, a także uczestniczą we współczesnych debatach – mówi dziekan Wydziału ks. dr hab. Maciej Bała, prof. ucz. – Nasza kadra jest dobrze przygotowana, żeby pokazać, czemu służy filozofia. Oprócz tego mamy dobre zaplecze wykładowe, sale i warsztaty.

W rankingu Perspektyw 2021 kierunku filozofia na UKSW zajął 5 miejsce na 20 ocenionych studiów filozoficznych z całej Polski. Kierunek posiada także pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz certyfikat Studiów z Przyszłością. Dyscyplina filozofia na UKSW zaliczona jest także do najlepszej kategorii naukowej – A.

Wykładowcy, doktoranci oraz studenci Instytutu Filozofii prowadzą platformę filozoficzne.pl. Jej celem jest ukazanie potrzeby refleksji filozoficznej w dzisiejszych czasach, kiedy coraz trudniej jest o rzetelny przekaz. Instytut organizuje także liczne webinaria filozoficzne dla młodzieży. W ramach Instytutu Filozoficznego działa również radio internetowe Sed contra, w którym studenci szkolą swój warsztat dyskusyjny, radiowy oraz tworzą podcasty filozoficzne.

Psychologia

Kierunek psychologia każdego roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia. Kierunek psychologia na UKSW dają szansę studiowania w oparciu o nowoczesny program kształcenia, dostosowany do europejskich standardów nauczania. Studia psychologii na UKSW posiadają pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej, uzyskały Europejski Certyfikat Psychologa, a także są rekomendowane przez Komitet Psychologii Polskiej Akademii Nauk.

Na jednolitych studiach magisterskich studenci najpierw poznają humanistyczny i społeczny kontekst psychologii, potem otrzymują solidną dawkę podstawowej wiedzy psychologicznej, a następnie wybierają jedną z czterech specjalności: Psychologię kliniczną i psychoterapię, Psychologię pracy i organizacji, Psychologię wspomagania rozwoju lub Psychologię sądową i penitencjarną. Dodatkowo w trakcie studiów istnieje możliwość nauczycielskiego przygotowania psychologiczno-pedagogicznego.

Studenci kierunku psychologia na UKSW są angażowani do wielu projektów badawczych (także w ramach prężnie działającego Koła Naukowego Studentów Psychologii UKSW), dzięki którym mogą poznawać tajniki badań psychologicznych, rozwijać się naukowo i prezentować wyniki swoich badań na konferencjach naukowych.

– W ten sposób studenci pod kierunkiem naszych naukowców, publikujących oryginalne prace w na forum międzynarodowym, uczą się badać, analizować i interpretować różne procesy i dyspozycje psychiczne: procesy poznawcze, inteligencję, temperament, osobowość, emocje i motywacje, stres i radzenie sobie z nim i wiele innych – podkreśla dr hab. Jan Cieciuch, prof. ucz., dyrektor Instytutu Psychologii UKSW.

Z kolei w ramach specjalności studenci poznają m.in. różnego rodzaju metody diagnozy, interwencji i pomocy psychologicznej (np. diagnoza zaburzeń neuropsychologicznych, psychoprofilaktyka, interwencja kryzysowa itp.) oraz podstawowe umiejętności i kompetencje, przygotowujące do pracy na stanowisku psychologa m.in. w służbie zdrowia, pomocy społecznej, poradnictwie zawodowym, placówkach wychowawczych, opiekuńczych, resocjalizacyjnych oraz wszystkich tych instytucjach, w których zachodzi potrzeba diagnozy lub profesjonalnych oddziaływań psychologicznych.

Model EZRA – model bielański

Naukowcy z Instytut Psychologii UKSW są autorami innowacyjnego modelu EZRA do leczenia osób, które doświadczają kryzysów psychicznych, nazywanego potocznie „modelem bielańskim”. Prowadzona przez Uniwersytet spółka EZRA UKSW wspiera procesy zdrowienia rodzin, dzieci i młodzieży w ramach  Ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej oraz Centrów Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Zatrudnia ponad 250 specjalistów, w tym absolwentów kierunku psychologia UKSW.

Misją tej instytucji jest współpraca z rodzinami i podmiotami, wspierającymi proces leczenia osób, które doświadczają kryzysów psychicznych. Ważną rolę odgrywają terapeuci środowiskowi dzieci i młodzieży, których zadaniem jest wspieranie procesu leczenia w naturalnym środowisku dziecka, na które składają się dom, szkoła oraz „podwórka”.

21 czerwca 2022