W Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, 10 października, odbył się wernisaż prac Studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży EZRA UKSW.
Studenci ASP przygotowali prace inspirowane Modelem EZRA UKSW i tematyką zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Projekty powstały pod kierunkiem dr Katarzyny Stanny z Pracowni Obrazowania dla Mediów Wydziału Sztuki Mediów ASP.
– Więź, która się kształtuje w wieku przedszkolnym chroni przed kryzysem psychicznym w dorosłości. Cieszę się, że spotykamy się w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, gdzie głównie pracuje się na więzi i z tym tematem przyszedłem do dr Katarzyny Stanny i do Studentów ASP – dr Tomasz Rowiński, prezes Zarządu EZRA UKSW i zastępca dyrektora Instytutu Psychologii UKSW.
W wystawie wzięli udział studenci studiów licencjackich na Wydziale Sztuki Mediów: Konrad Brasławski, Magdalena Góra, Aleksandra Lewandowska, Michalina Lewandowska, Julia Rybinkowska, Sara Stupiec, Sara Wiśniewska i Wiktoria Witkowska.
– Dr Rowiński wprowadził studentów w problem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Jestem zadowolona ze zdolnych studentów oraz że odpowiadamy na zapotrzebowanie zewnętrzne i nasze prace wychodzą poza mury ASP – dr Katarzyna Stanny, pełnomocniczka ds. studiów niestacjonarnych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
W wernisażu uczestniczył Włodzimierz Piątkowski, zastępca burmistrza Dzielnicy Bielany, prof. Sławomir Ratajski, dziekan Wydziału Sztuki Mediów ASP oraz liczne grono przyjaciół EZRA UKSW.
Goście obejrzeli również spot „Połączenia”, którego autorem tekstu jest Krzysztof Konopelski. Ma on dwie odsłony: z muzyką Irka Dregera, i śpiewem jego dzieci, Eweliny i Krystiana, oraz z muzyką Jakuba Sikory, który śpiewa zespół Ala Zastary.
EZRA UKSW jest podmiotem leczniczym, który od kilku lat z sukcesem wdraża autorski model psychologicznej opieki środowiskowej dla dzieci i młodzieży. Misją EZRA UKSW jest budowanie sieci i relacji współpracy w społecznościach lokalnych na rzecz wsparcia dzieci, młodzieży i ich rodzin, które doświadczają kryzysu psychicznego. Opracowany system wsparcia dla dzieci i rodzin, zwany „modelem EZRA”, wyróżnia się podejściem teoretyczno-praktycznym oraz uwzględnieniem sieci wsparcia społecznego, a także środowiska dzieci i młodzieży w procesie leczenia. W ramach spółki EZRA UKSW prowadzone są Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży oraz poradnie psychologiczne dla dzieci i młodzieży – m.in. w Warszawie, Piasecznie, Ożarowie Mazowieckim, Białymstoku, Piotrkowie Trybunalskim, Rzeszowie, Węgrowie, Siedlcach, Siemiatyczach i Sierpcu. Ośrodki przyjmują pacjentów w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.