O tym czym jest przedsiębiorczość i jakie kompetencje powinna rozwijać uczelnia wyższa rozmawiali uczestnicy debaty „Uniwersytet szkołą przedsiębiorczości?”. Spotkanie odbyło się w ramach Strefy Młodych 12. Forum Rozwoju Mazowsza.
– W ostatnich latach obserwujemy dynamiczną zmianę na rynku pracy. Wpływ na to miała nie tylko pandemia COVID-19 czy kryzys ekonomiczny, ale także wojna na Ukrainie. Dziś pracodawcy szczególnie poszukują wykwalifikowanych specjalistów, o bogatym doświadczeniu – podkreślił Tomasz Sieradz, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.
Wskazał, że w tym kontekście najważniejsze dla studenta i uczelni, to dbanie o najlepsze wykształcenie i kluczowe kwalifikacje, bez których trudno funkcjonować na rynku pracy. – Jeżeli uczelnia nie nauczy nas kreatywności i samodzielności, to wszystko co będziemy potem robili, będzie jedynie odtwórcze – powiedział Tomasz Sieradz.
Zdaniem przewodniczącej Forum Uniwersytetów Polskich Ewy Staruch uczelnie muszą rozpoznawać indywidualne potrzeby swoich studentów i z nimi współpracować. – Trzeba przyznać, że nie wszyscy studenci chcą nabyć kompetencje związane z przedsiębiorczością. Dlatego jednym z celów działalności uczelni jest wyszukiwanie i inspirowanie studentów, aby odkryć w nich nie tylko pasję studiowania, ale przygotować ich lepiej do życia po studiach – podkreśliła przewodnicząca Forum Uniwersytetów Polskich.
Perspektywę młodego przedsiębiorcy i badacza zaprezentował dr inż. Piotr Kwaśnik, zastępca dyrektora ds. naukowych Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego UKSW.
– Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z wieloma różnymi problemami i kryzysami. Dlatego jedną ze szczególnych cech młodego przedsiębiorcy to kreatywność i samodyscyplina. Otwierając naszym studentom drzwi do centrum w Dziekanowie Leśnym chcemy pokazywać, jak realnie wygląda przedsiębiorczość badawcza. To najlepszy bodziec do podejmowania przez nich samodzielnych inicjatyw badawczych i przedsiębiorczych – zaznaczył dr inż. Piotr Kwaśnik.
Do podejmowania inicjatyw organizowanych przez uczelniane biura karier i inkubatory przedsiębiorczości zachęcił uczestniczących w spotkaniu studentów moderator debaty dr hab. Mariusz Szyrski, dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości UKSW.
Forum Rozwoju Mazowsza to inicjatywa Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, w ramach której przedstawiciele różnych sektorów mogą dzielić się doświadczeniami i inspiracjami na rzecz rozwoju regionu. Po raz pierwszy na forum zorganizowana została Strefa Młodych, gdzie uczniowie, studenci i absolwenci, mogli wziąć udział m.in. w debacie o przedsiębiorczości, a także odwiedzić uczelniane stoisko.
Nasz uniwersytet był obecny nie tylko w Strefie Młodych. W Strefie Rozwoju Mazowsza stoisko przygotowało Multidyscyplinarne Centrum Badawcze UKSW, zaś w Strefie Zdrowia eksperci, prof. dr hab. n. med. Ewa Barcz, prodziekan ds. naukowych Wydziału Medycznego. Collegium Medicum oraz dr Tomasz Rowiński, zastępca dyrektora Instytutu Psychologii, prezes Ezra Sp. z o.o., uczestniczyli w panelach dyskusyjnych poświęconych profilaktyce zdrowia.