Nowa siedziba Samorządu UKSW otwarta

Na kampusie Wóycickiego studenci i doktoranci zyskali wspaniałą, nowocześnie wyposażoną przestrzeń do pracy i wypoczynku. W budynku Auditorium Maximum powstała nowa siedziba Samorządu Studentów i Doktorantów UKSW.

– Dołożyliśmy wszelkich starań, aby Samorząd Studentów i Doktorantów miał godne warunki urzędowania, bo studenci i doktoranci są dla nas najważniejsi – mówił podczas otwarcia siedziby ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW. – Mam nadzieję na dobrą współpracę z samorządem. Mogą Państwo liczyć na wsparcie zarówno moje, jak prof. dr hab. Anny Fidelus, prorektor ds. studenckich. Jesteśmy otwarci na Państwa inicjatywy. Życzę, abyście czuli się tutaj jak najlepiej, mieli wspaniałe pomysły, które porwą do działania środowisko studenckie i doktoranckie – zakończył Rektor UKSW, przekazując przewodniczącym obu samorządów odlany z brązu medal z wizerunkiem kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Środki na inwestycję – projekt „Fundusz Młodzieżowy”, pozyskał Rektor UKSW w ramach Fundacji Pro Polonia z Narodowego Instytutu Wolności.

Seledynowe kanapy i kącik gier

Nowa siedziba Samorządu jest okazała. Została zaprojektowana inteligentnie i ze smakiem. Wszystko zostało tu przemyślane w najdrobniejszych szczegółach. Ze stumetrowej przestrzeni zostały wydzielone trzy pomieszczenia. Pierwsze, jasne, dobrze doświetlone i przestronne, ma służyć studentom w przerwach między zajęciami. Są więc trzy stanowiska komputerowe z dostępem do internetu. Dalej – wygodne seledynowe kanapy z stolikiem klubowym i kącikiem gier planszowych, wśród których nie zabrakło „Monopolu” i „Mafii”. Jest aneks kuchenny z lodówką i kuchenką mikrofalową. Wreszcie przytwierdzony do ściany pokaźnych rozmiarów telewizor. Z salą typu open space sąsiaduje, wyposażona w projektor, sala konferencyjna. To tu samorząd będzie spotykał się z partnerami, sponsorami, a także organizował warsztaty i szkolenia. Trzecie, najmniejsze pomieszczenie tzw. cichej pracy, ma służyć przede wszystkim zarządom samorządów.

Co najważniejsze, dzięki praktycznemu rozkładowi pomieszczeń, także podczas odbywających się konferencji czy posiedzeń zarządu, w największej sali bez przeszkód mogą przebywać inni i prowadzić rozmowy. Sala konferencyjna jest bowiem wygłuszona.

Wspólna siedziba stwarza szansę

Aleksandra Radwańska, przewodnicząca zarządu Samorządu Studentów UKSW, studentka III roku kierunku lekarskiego Wydziału Medycznego. Collegium Medicum, podkreśliła, że „to miejsce nie tylko dla osób zaangażowanych w działalność samorządową, ale dla wszystkich studentów i doktorantów”.

od lewej: Aleksandra Radwańska, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, Mariola Pirek

– Wszyscy cieszymy nasze oczy przestronnym, nowym biurem, które już niebawem będzie przestrzenią wymiany myśli i snucia samorządowych planów – mówiła Mariola Pirek, przewodnicząca zarządu Samorządu Doktorantów UKSW, doktorantka prawa kanonicznego Szkoły Doktorskiej UKSW. – I choć niejednokrotnie zabiega się o to, by oddzielać przestrzeń doktorancką od studenckiej, nas niezwykle cieszy konsolidacja tych dwóch środowisk. Nie będzie bowiem dobrego samorządu doktorantów w przyszłości bez dobrego samorządu studentów dzisiaj. Działania tych dwóch samorządów są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ta wspólna siedziba jest ogromna wartością. Nie jest to zwykła przestrzeń biurowa, ale miejsce realnej szansy na podejmowanie współpracy naukowej i organizacyjnej. Jestem przekonana, że nowa siedziba będzie miejscem twórczej pracy wielu przyszłych zarządów, i stanie się przestrzenią inicjującą coraz ciekawsze projekty.

Michał Nowakowski, koordynator projektu nowej siedziby, wiceprzewodniczący zarządu Samorządu Studentów UKSW, student II roku kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne mówił, że „nowa siedziba ma być przede wszystkim miejscem spotkań studentów”. Przywołując starania zarządu Samorządu Studentów UKSW poprzedniej kadencji o stworzenie nowej siedziby, opowiadał o tym miejscu z dumą, radością i wdzięcznością dla wsparcia Rektora UKSW.

– To w siedzibie samorządu wszystkie nasze projekty mają swój początek – mówił. – To nasza kuźnia pomysłów.

27 marca 2023
Autor: Joanna Herman