Collegium Anatomicum UKSW coraz bliżej

Collegium Anatomicum jako pierwszy moduł nowoczesnego Centrum Symulacji Medycznych powstanie na miejscu dawnej „szesnastki” na kampusie Wóycickiego.

– Przystępujemy dziś do realizacji kolejnego etapu planu zamierzonego na ten rok. Pierwszym etapem było pozyskanie terenu, na którym znajdował się tzw. MarcPol a potem zburzenie rozpadającego się budynku. W tej chwili teren jest już oczyszczony. Drugi etap to zburzenie dotychczasowej „szesnastki” będącej kiedyś magazynem Uczelni – powiedział UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Na zdjęciu ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski

Dzisiejsze wydarzenie wpisuje się w plan modernizacji i rozbudowy kampusu przy ul. Wóycickiego zapoczątkowany w listopadzie 2022. Wtedy, po ponad 20 latach starań władze miasta stołecznego Warszawy przekazały UKSW w użytkowanie wieczyste centralną część kampusu Wóycickiego o powierzchni blisko hektara. Dzięki temu 31 marca rozpoczęła się rozbiórka hali MarcPolu, która od lat szpeciła kampus. Dziś rozpoczęto wyburzanie kolejnego nieczynnego budynku. Na jego miejscu powstanie nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych, będące zapleczem badawczym i dydaktycznym Wydziału Medycznego. Collegium Medicum UKSW.

Na zdjęciu od lewej ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz.; ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski; dr inż. Krzysztof Dziedzic; Piotr Cieślikowski

– Dotychczas nie mieliśmy takiej przestrzeni, którą moglibyśmy w jakikolwiek sposób zagospodarować. Nie mogliśmy nawet myśleć o rozbudowie kampusu. Najpierw trzeba było pozyskać teren, uporządkować go i dziś jesteśmy właścicielami prawie hektara ziemi na Wóycickiego. Tu, na miejscu dawnej „szesnastki” powstanie Collegium Anatomicum. Będzie to pierwszy moduł Centrum Symulacji Medycznych – dodał Rektor UKSW.

Budowa Centrum Symulacji Medycznych i Collegium Anatomicum będzie podzielona na cztery etapy. Termin realizacji inwestycji planowany jest na pierwszy kwartał 2025 roku.

Na zdjęciu rozbiórka budynku nr 16
10 maja 2023