W 42. rocznicę śmierci bł. Stefana Wyszyńskiego o dary Ducha Świętego dla całej społeczności UKSW modliliśmy się w kościele Św. Krzyża w Warszawie podczas Mszy św., którą koncelebrował ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor.
W tym roku rocznica śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego – 28 maja, przypadła w święto Zesłania Ducha Świętego, dlatego Msza św. w kościele Św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, emitowana przez Polskie Radio, była wyjątkowo uroczysta. Przybyli na nią władze naszego Uniwersytetu, przedstawiciele Senatu, nauczycieli akademickich, studentów i doktorantów. Był poczet sztandarowy UKSW, gwardia uniwersytecka, w prezbiterium ustawiono portret bł. Stefana Wyszyńskiego.
W homilii rektor ks. prof. Ryszard Czekalski nawiązując do modlitwy Jana Pawła II do Ducha Świętego w czerwcu 1979 roku, która odmieniła oblicze naszej ziemi, prosił, by Duch Święty odmieniał nas i dzisiaj.
– Duchu Święty, który pozwalasz nam żyć w tych niezwykłych, ciekawych, ale i niełatwych czasach wspieraj nas, abyśmy nie zagubili się, nie pobłądzili i potrafili nade wszystko odróżnić prawdę od fałszu; abyśmy wyzwolili w sobie chęć współpracy z Duchem Świętym w poszukiwaniu nade wszystko Prawdy – mówił w homilii Rektor UKSW, podkreślając, że kluczową dzisiaj kwestią jest wołanie o Prawdę: „Duchu Prawdy przyjdź! Duchu Prawdy przyjdź!”
Rektor ks. prof. Czekalski przypomniał niedawną próbę dyskredytacji św. Jana Pawła II, która była także atakiem „na Kościół i wartości, które reprezentuje i któremu Naród i państwo tak wiele zawdzięcza”. Nie wolno zapomnieć – mówił – ile w kształtowanie moralności i odpowiedzialności za wychowanie pokoleń Polaków wniósł Kościół katolicki, w tym uczelnie katolickie lub uczelnie publiczne, które wpisane mają w swoją misję wartości katolickie i chrześcijańskie. – Wśród nich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nie jest to uczelnia imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego, ale jest to Uczelnia Wyszyńskiego. To jest Jego Uczelnia, Jego żywy pomnik – stwierdził Rektor, podkreślając, że UKSW stara się kształtować nie tylko umysły, ale i serca młodych ludzi tak, by „otrzymali solidne wykształcenie, jak i odpowiednią formację ludzką, chrześcijańską i obywatelską”. Rektor UKSW zaprosił maturzystów, którzy wsłuchują się w głos Ducha Świętego, „aby idąc odważnie za tym głosem wybrali studia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie”.
W czasie Mszy św. śpiewał chór UKSW pod dyrekcją prof. Michała Sławeckiego. Po zakończeniu liturgii przedstawiciele naszej społeczności akademickiej złożyli kwiaty pod pomnikiem prymasa Stefana Wyszyńskiego przy Krakowskim Przedmieściu.
Po południu w kościele Św. Krzyża została otwarta kaplica bł. Stefana Wyszyńskiego, który w tym kościele – ważnym dla polskiej historii i kultury – w połowie lat 70. ubiegłego wieku głosił słynne tzw. kazania świętokrzyskie na tematy społeczne i obywatelskie.