Wydział Medyczny. Collegium Medicum UKSW zyskał nową katedrę do prowadzenia działalności klinicznej. Katedra Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Instytutu Nauk Medycznych WM.CM UKSW została otwarta w Szpitalu Grochowskim im. dr med. Rafała Masztaka.
– Kolejny rok, już 4, przygotowujemy do wykonywania zawodu lekarza. Mam nadzieję, że za 2 lata nasi absolwenci opuszczą mury Uczelni i jako pierwsi lekarze z UKSW będą służyć polskiemu społeczeństwu. Będzie to z pewnością możliwe dzięki podjętej współpracy ze Szpitalem Grochowskim – mówił ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.
Szpital Grochowski to jeden z nielicznych podmiotów medycznych na warszawskiej Pradze Południe, gwarantuje zabezpieczenie medyczne dla okolicznych mieszańców, ale co istotne poszerzając udzielane świadczenia medyczne i budując bazę kliniczną wychodzi poza przestrzeń dzielnicy i Warszawy, oferując wysokospecjalistyczne procedury medyczne dla mieszkańców Mazowsza i innych województw.
– Na bazie oddziału szpitala otwieramy dziś Klinikę Diabetologii i Chorób Wewnętrznych. To uroczysty moment, choć kształcenie naszych studentów ma miejsce od kilku miesięcy. Jak ważne jest skupienie uwagi badaczy na współczesnych chorobach cywilizacyjnych, w szczególności cukrzycy, która dotyka wiele Polek i Polaków. Tym bardziej jestem dumny, że pracownicy WM.CM UKSW prowadzą badania bardzo szczegółowe, aby polepszać jakość opieki medycznej i wprowadzać w tej opiece innowacyjne rozwiązania – dodał Rektor UKSW.
Kierownikiem Katedry Diabetologii i Chorób Wewnętrznych został prof. dr hab. n. med. Paweł Piątkiewicz, specjalista diabetologii i chorób wewnętrznych.
– Nasz szpital jest przyjazny nie tylko dla pacjentów, ale i studentów, w których procesie kształcenia uczestniczymy już do wielu lat. Niezmiernie cieszę się, że do grona uczelni korzystających z naszej bazy leczniczej dołącza Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który od kilku lat prowadzi kształcenie w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu – powiedziała podczas uroczystości dr hab. n. med. Beata Jagielska, prezes Zarządu Szpitala Grochowskiego sp. z o. o.
Historia Szpitala Grochowskiego sięga 1957 roku. Na przestrzeni lat jednostka znacznie poszerzyła ofertę udzielanych świadczeń medycznych. Obok trzech oddziałów chorób wewnętrznych, specjalistycznych pracowni i poradni w szpitalu funkcjonuje oddział intensywnej terapii i anestezjologii, odział chirurgii ogólnej, onkologicznej i rekonstrukcyjnej, oddział kardiologii oraz oddział terapii i rehabilitacji neurologicznej. Właścicielem szpitala jest Miasto Stołeczne Warszawa. W ostatnich latach Szpital przechodzi gruntowny remont oraz za sprawą władz Miasta oraz Województwa Mazowieckiego poszerza zaplecze infrastrukturalne, co pozwala na osiąganie wyśmienitych wyników w terapii chorych.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz województwa mazowieckiego, Miasta Stołecznego Warszawy oraz dzielnicy Praga Południe. Swoją obecnością zaszczycili zgromadzonych również członkowie zarządu i rady nadzorczej szpitala. Uroczystość odbyła się przy szerokim udziale personelu szpitala: kierowników i koordynatorów oddziałów, zespołu II oddziału wewnętrznego: lekarzy i pielęgniarek, z którymi po uroczystości spotkał się ks. prof. Ryszard Czekalski i kierownik kliniki.