Ponad czterystu pracowników i studentów naszej Uczelni spędziło cztery kolejne wieczory w gościnnych progach Teatru Ateneum.
Ateneum. Teatr im. Stefana Jaracza to jedna z najlepszych warszawskich scen. Dzięki nawiązanej współpracy między UKSW a dyrekcją Teatru ponad czterysta osób z UKSW – pracowników i studentów – mogło od czwartku, 29 czerwca, do niedzieli, 2 lipca, bezpłatnie obejrzeć wyjątkowy spektakl pt. „Zesłanie czyli anty-tragedia syberyjska” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.
Spektakl jest adaptacją XIX-wiecznych wspomnień polskiego szlachcica, muzyka Konstantego Wolickiego, który trzy lata po upadku powstania listopadowego, przypadkowo wplątany w polityczne tryby carskiej Rosji, został zesłany na Syberię. Spędził tam siedem lat, co opisał w opublikowanych w 1876 roku we Lwowie „Wspomnieniach”. Jako człowiek dobrze wykształcony, inteligent zrobił to nie tylko dobrze i mądrze, dostrzegając tragizm i groteskę sytuacji, ale także pięknym językiem, czasem poetyckim, czasem pełnym ironii. „Groza w tych wspomnieniach miesza się z wisielczym humorem, zaś opisy Rosji i Rosjan z tamtych czasów zdumiewająco zdają się pasować do czasów dzisiejszych. Przez pryzmat wojny w Ukrainie niezwykłe świadectwo sprzed półtora stulecia nabiera szczególnej wagi” – czytamy w programie.
Adaptacji wspomnień Wolickiego dokonał reżyserujący sztukę Mikołaj Grabowski, który ma na swoim koncie co najmniej kilka udanych adaptacji takich tekstów jak „Opis obyczajów” ks. Jędrzeja Kitowicza czy „Trans-Atlantyk” Witolda Gombrowicza.
Bohater „Zesłania czyli anty-tragedii syberyjskiej” Konstanty Wolicki na scenie Ateneum staje się bohaterem zbiorowym, w którego wciela się szóstka znakomitych aktorów: Maria Ciunelis, Dorota Nowakowska, Katarzyna Ucherska, Łukasz Lewandowski, Janusz Łagodziński i Jakub Pruski.
Zachęcamy do zapoznania się z repertuarem na stronie Teatru Ateneum oraz obserwowania social- mediów Teatru.