57 osób odebrało dyplomy magisterskie, zaś 162 osoby – dyplomy licencjackie podczas uroczystej graduacji absolwentów Wydziału Społeczno-Ekonomicznego UKSW.
„Uroczystym przypieczętowaniem wielkiego sukcesu” nazwała dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor ds. studenckich i kształcenia, graduację, która odbyła się w Auli Schumana na kampusie Wóycickiego naszej Uczelni.
Bądźcie ambasadorami UKSW
Dyplomy odebrali absolwenci kierunków: bezpieczeństwo wewnętrzne I i II stopnia, ekonomii I stopnia, ekonomii menedżerskiej II stopnia, politologii I i II stopnia, pracy socjalnej I stopnia i socjologii I i II stopnia.
– Trud studiowania zakończony. Bieg jednak rozpoczęty i trwa – mówiła dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. – Być może wybierzecie kolejne studia, do czego serdecznie zachęcam. Otwarta jest przed Wami ścieżka kariery naukowej w Szkole Doktorskiej UKSW. Znaczna większość z Was wychodzi z UKSW z dyplomem w świat. Gdziekolwiek będziecie, pamiętajcie, skąd przyszliście. Zakończenie kształcenia, nie wyłącza Was ze wspólnoty naszej Uczelni. Nadal jesteście jej członkami jako absolwenci. Bądźcie ambasadorami UKSW. Sławcie jej imię, bądźcie z niej dumni i wspierajcie jej dalszy rozwój – mówiła dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., zwracając się do absolwentów.
Prorektor do spraw studenckich i kształcenia zaapelowała, by mieli oni we wdzięcznej pamięci wszystkich tych, którzy przez cały okres studiowania troszczyli się o przekazanie im wiedzy i umiejętności, niezbędnych na rynku pracy, a także w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i świadomego tożsamości Narodu. Przywołała wartość uniwersalnego etosu chrześcijańskiego, który nauczyciele akademiccy naszej Uczelni starali się „głosić w działalności badawczej i dydaktycznej”, aby ukształtować ludzi odpowiedzialnych za losy państwa i Kościoła. Prosiła również, by absolwenci UKSW pamiętali także o pracownikach administracyjnych, którzy swą pracą i oddaniem wspierali proces kształcenia.
Dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. podkreśliła, że uroczystość graduacji jest właściwym momentem, by podziękować w imieniu ks. prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW i całego Kolegium Rektorskiego, wszystkim nauczycielom akademickim i pracownikom administracyjnym Wydziału Społeczno-Ekonomicznego UKSW za ich codzienny trud i zaangażowanie, także w tworzeniu nowych kierunków studiów.
Przywołując zakończony właśnie proces rekrutacji, prorektor ds. studenckich i kształcenia zaznaczyła, że nasz Uniwersytet jest coraz częściej wskazywany jako uczelnia pierwszego wyboru, zaś oferowany od nowego roku akademickiego kierunek studiów, prowadzony przez Wydział Społeczno-Ekonomiczny UKSW – Big data w analityce społecznej, cieszy się dużą popularnością wśród kandydatów.
W uroczystości wziął udział również prof. dr hab. Konrad Raczkowski, prorektor ds. finansowych UKSW związany z Wydziałem Społeczno-Ekonomicznym, który wskazał, że pracodawcy cenią absolwentów naszej Uczelni, ponieważ mają oni, oprócz odpowiednich kwalifikacji i umiejętności, również kręgosłup moralny.
Logika daru kontra logika sukcesu
Rytuałem przejścia, symboliczną cezurą zamykającą etap beztroskiego życia studenckiego, nazwał moment wręczenia dyplomów, dziekan Wydziału Społeczno-Ekonomicznego, dr hab. Michał Gierycz, prof. ucz.
– Magister to ktoś, kto był uczniem, a teraz staje się mistrzem, biegłym w pewnej umiejętności – mówił Dziekan Wydziału Społeczno-Ekonomicznego. – Ktoś, od kogo można się czegoś nauczyć, na kim można polegać. To piękna i zobowiązująca sytuacja – dodał.
Jak zaznaczył, współczesne społeczeństwo opanowane jest pragnieniem sukcesu, rozumianym jako zdobycie „umiejętności, wiedzy sławy, majątku, pozycji, a więc głęboko naznaczone egoizmem”.
– Chrześcijaństwo rządzi się inną logiką – mówił Dziekan WSE. – Nasze szczęście polega nie tylko na naszej samorealizacji, ale zależy od tego, co dajemy innym. Dla Was, jako absolwentów UKSW, liczy się nie tylko logika sukcesu, ale także logika daru. Nie tylko satysfakcja płynąca z realizacji doraźnego celu, ale z też z czynienia dobra, służby drugiemu człowiekowi.
– Życzę Wam, byście umieli cieszyć się dobrem i pięknem, które jest z pewnością ukryte w kolejnych etapach waszego życia, by każdy z etapów był najpiękniejszy – zakończył Dziekan WSE.
Przed uroczystością graduacji, w kościele pw. św. Józefa została odprawiona Msza święta w intencji absolwentów. W wygłoszonej homilii ks. prof. dr hab. Janusz Węgrzewski życzył im, by, wzorem benedyktynów, szukali w życiu tego, co najważniejsze i potrafili oddzielić to, co istotne od tego, co bezwartościowe.