Przejdź do treści

O działaności EZRy w Piasecznie

28 września odbyła się zorganizowana przez EZRA UKSW konferencja “Koordynacja procesu opieki nad uczniem w zakresie zdrowia psychicznego na terenie powiatu piaseczyńskiego” 

Konferencję otworzyła Katarzyna Chmielewska – dyrektor Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego EZRA UKSW w Piasecznie. Witając wszystkich uczestników wspomniała, że dzień wydarzenia nie jest przypadkowy.

– Spotykamy się w szczególnym dniu – dniu urodzin Konfucjusza – filozofa, który nauczał, że podstawowymi cnotami są humanitaryzm, praworządność, poprawność, mądrość i lojalność, a więc te cnoty, które łączą obecnych dzisiaj przedstawicieli władz lokalnych, dyrektorów szkół i przedszkoli, nauczycieli, pedagogów, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych, kuratorów sądowych, pracowników ośrodków opieki społecznej, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, wokół wspólnego celu jakim jest dobro dziecka  – wyjaśniła.

Prezes EZRA UKSW Bogdan Andrzejewski przedstawił historię Spółki, prezentując jej rozwój w ciągu 5 lat działalności.

– Jestem pod wrażeniem tego, jak świetną pracę wykonują specjaliści z EZRA UKSW dzięki współpracy z Państwem. Tym bardziej cieszę się, że przybyli Państwo tak licznie reprezentując różne podmioty, które odgrywają kluczową rolę w kontekście koordynacji procesu opieki nad uczniem w zakresie  zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – powiedział.

Następnie głos zabrali niektórzy z zaproszonych gości. Konieczność dalszej koordynacji procesu opieki nad uczniem w zakresie zdrowia psychicznego podkreśliła Ewa Lubianiec – członek zarządu Powiatu Piaseczyńskiego przypominając uczestnikom konferencji, że po zakończeniu realizacji  projektu “Deinstytucjonalizacja szansą na dobrą zmianę – projekt zintegrowany. Powiat piaseczyński”  przez kolejne pięć lat wszystkie podmioty zaangażowane w jego realizację są zobowiązane utrzymać trwałość świadczeń pomocowych według modelu wypracowanego w projekcie.

O wadze współpracy będącej kluczem do osiągnięcia wielkich celów,  wspomniały w swoim wystąpieniu także Hanna Kułakowska-Michalak – I zastępca burmistrza Piaseczna oraz Małgorzata Strejczyk – psycholog z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piasecznie.

W pierwszej prezentacji Model EZRA przedstawiła Katarzyna Brudka – trenerka procesów psychoterapeutycznych EZRA UKSW. Zapoznała uczestników spotkania z historią, założeniami oraz filarami modelu Ezra Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży oraz rolą psychologa diagnosty w procesie diagnozy i ustalania Indywidualnego Planu Zdrowienia w ŚCZP. Drugą prelekcję wygłosiła Magdalena Szymańska – trenerka terapii środowiskowej EZRA UKSW omawiając rolę i zadania terapeuty w procesie diagnozy i ustalania IPZ w ŚCZP.

W dalszej części konferencji  omówiono procedury współpracy z pracownikami przedszkoli i szkół na terenie powiatu piaseczyńskiego  w kontekście  dalszego kontynuowania realizowanego w projekcie “Deinstytucjonalizacja szansą na dobrą zmianę” modelu EZRA. Magdalena Pach – koordynator I poziomu referencyjnego EZRA UKSW w Piasecznie oraz Hubert Nosek  – terapeuta środowiskowy z EZRA UKSW przedstawili „blaski i cienie”  dotychczasowej współpracy między jednostkami oświaty a ŚCZP w Piasecznie.

Wszyscy zebrani aktywnie wzięli udział w panelu dyskusyjny kończącym konferencję. Każdy z uczestników zabrał głos i miał okazję zadać pytania do specjalistów z EZRA UKSW, podzielić się doświadczeniem i spostrzeżeniami. Była to świetna okazja aby się nawzajem poznać i wspólnie zastanowić nad wieloma aspektami omawianego tematu.

Wśród uczestników konferencji byli dyrektorzy szkół, psycholodzy i pedagodzy ze szkół i przedszkoli  powiatu piaseczyńskiego, a także: Ewa Lubianiec – członek zarządu Powiatu Piaseczyńskiego wraz z Sylwią Wolny – naczelnikiem Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, I zastępca burmistrza Piaseczna Hanna Kułakowska-Michalak wraz z Krystyną Łęcką – dyrektorem Centrum Usług Wspólnych w Piasecznie, Iwona Pajewska-Iszczyńska – Zastępca Dyrektora Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Lesznowoli, Grażyna Osełka – inspektor ds. Oświaty Centrum Usług Wspólnych Gminy Prażmów, Bożena Małkowska-Baranowska – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piasecznie, Iwona Willa – kierownik Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Wykonującego Orzeczenia w Sprawach Rodzinnych i Nieletnich Sądu Rejonowego w Piasecznie, Małgorzata Strejczyk – koordynator z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piasecznie.

03 października 2023