XX Spotkanie Niepełnosprawnych Dzieci w Zielonce jak co roku odbyło się pod hasłem „Wszystkie anioły małej Ani”. I jak co roku jak co roku zakończył je apel niepełnosprawnych dzieci do kierowców, skierowany z miejsca, w którym 21 lat temu zginęła inicjatorka Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci Ania Szałata.
Spotkanie na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczęła msza św., której przewodniczył ks. prof. Jan Przybyłowski. W swoim kazaniu przypomniał postać Ani Szałaty, patronki spotkań, z których wyrosło Misyjne Apostolstwo Niepełnosprawnych Dzieci. Nawiązując do słów znanej Ewangelii św. Mateusza, w której padają słowa, „Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga”, opowiedział historię ojca, który do końca życia ukrywał przed swoimi dziećmi zawartość tajemniczego kufra. Spodziewając się, że jest tam skarb, dzieci kolejno pilnowały kufra zapewniając w ten sposób swoją stałą obecność przy ojcu. Kiedy okazało się, że w kufrze nie ma domniemanego skarbu, tylko mała kartka z przykazaniem: „czcij ojca swego i matkę swoją”, początkowo byli zawiedzeni, ale wkrótce uświadomili sobie, że odkryli prawdziwy skarb – nieustanną relację z ojcem, który potrzebował obecności bliskich.
– Każdy ma w sobie taki kuferek złudzeń, który utrudnia nam poznanie tego, co naprawdę ważne – mówił ks. prof. Jan Przybyłowski. – Pieniądze, o których była mowa w Ewangelii nie należą do nas, ale możemy zrobić z nich dobry użytek, na przykład wspierając dzieła misyjne. Ks. prof. Jan Przybyłowski podkreślił, że również doroczne zloty w Zielonce poprzez dziecięcą modlitwę służą misjom świętym. Zaapelował do dzieci, by zgodnie z czwartym przykazaniem kochały i szanowały swoich rodziców, wychowawców i opiekunów.
Ks. prof. Jan Przybyłowski przypomniał także zorganizowaną przez dr. Kazimierza Szałatę wielką akcję pomocy ofiarom wojny na Ukrainie przeprowadzoną we współpracy z Uniwersytetami w Łucku, Kijowie i Chmielnickim. Przekazano ponad 400 ton żywności, środków medycznych i innych artykułów pierwszej potrzeby.
Doroczne spotkania misyjne niepełnosprawnych dzieci są organizowane Uniwersytet Otwarty UKSW, kierowany przed dr. Kazimierza Szałatę we współpracy z Fundacją Polską Raoula Follereau i Komisją Episkopatu Polski do spraw Misji.