Badacze z UKSW jako pierwsi Polacy zostali uhonorowani amerykańskim odznaczeniem Flame of Liberty. W ostatnim czasie naukowcy naszej Uczelni otrzymali też granty na badania naukowe, stypendium MEN i powołanie do Rady Doskonałości Naukowej.
Dr Kama Pawlicka z katedry zarządzania w kulturze na Wydziale Nauk Humanistycznych, znalazła się w gronie stypendystów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2024, mających za zadanie upowszechnianie kultury. Dr Kama Pawlicka, której przyznano stypendium w dziedzinie teatru, zbierze i opracuje materiały do monografii naukowej, poświęconej historii sceny polskiej w Londynie, która działa w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym od 2004 roku.
Granty z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki
Prawie pół miliona złotych przeznaczyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na realizację dwóch projektów badawczych, które w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki będą prowadzili naukowcy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Dr hab. Piotr Drzewiecki, prof. ucz. z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa oraz Instytutu Nauk Teologicznych otrzymał 359 400,00 zł na projekt badawczy zatytułowany: „Bp Adam Lepa (1939-2022) – prekursor religijnej edukacji medialnej w Polsce”, zaś ks. dr hab. Przemysław Artemiuk, Instytut Nauk Teologicznych dostał 116 948,00 złza pracę nad projektem pt. „Warszawska Szkoła Apologetyczna (1956-1992). Historia – Metodologia -Wiarygodność – Dziedzictwo”.
Celem Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NRPH) jest stworzenie możliwości finansowania projektów spełniających łącznie następujące warunki: są oryginalnymi projektami o niewątpliwych walorach naukowych; mają pierwszorzędne znaczenie dla prowadzenia w przyszłości badań naukowych lub podsumowują aktualny stan badań. Przedmiotem NPRH jest finansowanie w trybie konkursowym między innymi wieloletnich projektów edycji źródeł i dokumentów, opracowań edytorskich oraz kompendiów wiedzy służących do badań nad polskim dziedzictwem kulturowym oraz monografii i studiów dotyczących zagadnień o szczególnym znaczeniu dla polskiej tożsamości narodowej.
Prestiżowa statuetka
Dr Marcin Zarzecki, kierownik Zakładu Metodologii Badań i Analiz Socjologicznych na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym oraz Michał Góras, absolwent politologii w roku 2006, na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych, jako pierwsi Polacy, zostali nagrodzeni statuetkami The Flame of Liberty VOC Award w Waszyngtonie. Wyróżnienie przyznawane jest przez fundację Kongresu USA osobom oraz organizacjom, które walcząc o dziejową sprawiedliwość, miały znaczący wkład w szerzenie prawdy o zbrodniach komunizmu oraz kultywowanie pamięci o ofiarach totalitaryzmów. Stanowi ono wyraz uznania dla współorganizacji koncepcji programowej i uczestnictwo w Radzie Programowej Victims of Communism Museum w Waszyngtonie, amerykańskiej jednostki muzealnej założonej przez USA, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Węgry i Rumunię dla upamiętnienia 100 milionów ofiar komunizmu.
Victims of Communism Memorial Foundation w Waszyngtonie to fundacja powołana aktem Kongresu USA przez prezydenta Williama J. Clintona.
Ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski, dziekan Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW, został wybrany przewodniczącym zespołu IX Nauk o Rodzinie w Radzie Doskonałości Naukowej na kadencję 2024-2027.
Rada Doskonałości Naukowej dba o zapewnienie właściwego rozwoju kadry naukowej, zwłaszcza w kwestiach dotyczących nadawania stopni naukowych, w tym prowadzenie postępowań w sprawie nadawania stopni naukowych doktora, doktora habilitowanego i tytułu profesora.