Przejdź do treści

Kierunek lekarski. W służbie potrzebującemu

– Nasi profesorowie nie poprzestają na przekazywaniu nam potrzebnej wiedzy, ale uczą nas etyki zawodowej i wspierają w prowadzeniu działalności społecznej – mówi Zuzanna Górska, studentka III roku kierunku lekarskiego na Wydziale Medycznym. Collegium Medicum UKSW

Na WMCM studiuje się bardzo dobrze. Studentów jest u nas mniej niż na innych wydziałach medycznych, co sprzyja miłej atmosferze. Nasi wykładowcy starają się, abyśmy nie tyle zapamiętali, ale zrozumieli to, czego się uczymy, dlatego zachęcają nas do zadawania pytań. Dużym atutem są małe grupy kliniczne tj. mała ilość osób odbywających jednocześnie praktykę szpitalną. Nasza Uczelnia nawiązała kontakt z wieloma warszawskimi szpitalami, m. in. szpitalem MSWiA, Centrum Zdrowia Dziecka, Wojewódzkim Szpitalem Zakaźnym i Międzyleskim Szpitalem Specjalistycznym. Począwszy od trzeciego roku studiów, odbywamy w nich zajęcia kliniczne. 

Nasze wydziałowe sale zajęciowe i laboratoria są bardzo dobrze wyposażone. Wśród nowoczesnych pomocy mamy do dyspozycji liczne fantomy, w tym elektroniczne, jak również sale do ćwiczeń przedmiotów przedklinicznych. Dotyczy to zajęć z parazytologii, histologii, biologii molekularnej czy biochemii. Przed rozpoczęciem zajęć w szpitalach przez dwa lata bierzemy udział w zajęciach, które przygotowują nas do zajęć klinicznych.

Oprócz podstawowych, teoretycznych przedmiotów mamy również zajęcia, podczas których uczymy się, w jaki sposób rozmawiać z pacjentami i ich rodzinami, takie jak “Etyka lekarska” czy “Socjologia medycyny”. Na naszym wydziale jesteśmy szczególnie uwrażliwiani na ludzkie cierpienie i służbę potrzebującemu. Jednym z zajęć fakultatywnych jest „wspomaganie osób terminalnie chorych”. Nasi profesorowie nie poprzestają na przekazywaniu nam potrzebnej wiedzy, ale uczą nas etyki zawodowej.

Wielu z nas, zachęcanych przez naszych profesorów, angażuje się w działalność społeczną. Taką możliwość daje nam Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Na naszym wydziale działa jeden z dziewiętnastu oddziałów obecnych na największych polskich wydziałach lekarskich. Prowadzimy akcje profilaktyczne, na UKSW i poza nim, organizujemy akcje charytatywne i zajęcia powtórkowe, a także warsztaty umiejętności medycznych, w tym szycia chirurgicznego. Ifemsa pozwala nam również wyjechać na miesięczną wymianę naukową i praktyki kliniczne do niemal każdego państwa na świecie. Dodatkowo możemy brać udział w warsztatach, podczas których poznajemy studentów pozostałych wydziałów lekarskich w Polsce. 

Na Wydziale Medycznym. Collegium Medicum działa kilkadziesiąt kół naukowych, co wśród uniwersyteckich wydziałów jest rekordową liczbą. Sama należę do Koła Chorób Metabolicznych Salus Aegroti. W ramach koła już po raz drugi organizujemy konferencje naukowe, w tym roku poświęconą pracy zespołów terapeutycznych. Koła naukowe na WMCM umożliwiają nam również publikacje prac naukowych i wyjazdy na konferencje. W ramach programu Erasmus+ nasi studenci mogą odbyć część studiów w innym kraju. Wydział Medyczny. Collegium Medicum nawiązał współpracę m.in. z Hiszpanią, Włochami, Niemcami i Słowacją.

26 kwietnia 2024