Przejdź do treści

Biologia i inżynieria środowiska. W laboratorium i w terenie

– Na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku uczą profesorowie z pasją, czasami czuję się jakbym oglądał film Davida Attenborough’a – mówi Mikołaj Świątek, student V roku biologii i I roku studów II stopnia na kierunku inżynieria środowiska.

Wybrałem biologię na UKSW, ponieważ w trakcie rozmów ze studentami dowiedziałem się, że nauczają tutaj profesorowie z pasją. Po rozpoczęciu studiów przekonałem się, że to co mówili było prawdą. Przede wszystkim mamy możliwość obserwacji zarówno żywych stworzeń podczas zajęć terenowych jak też preparatów w czasie zajęć laboratoryjnych. Wykładowcy przekazują wiedzę w sposób przystępny, momentami można poczuć się jakby oglądało się film słynnego popularyzatora wiedzy przyrodniczej sir Davida Attenborough’a. Są też wyjazdy przyrodnicze nad jezioro Wigry z naszą kadrą naukową, podczas których obcując z naturą – poznajemy ją. Nabywamy tam umiejętności związane z hydrologią, zoologią, entomologią i botaniką. Z wyjazdów do kamieniołomów z dr. Nieczują-Dwojacką przywozimy prehistoryczne skamieniałości.

Właściwie wszystkie zajęcia są dla mnie szalenie ciekawe. Każdy profesor przekazuje nam wiedzę w swojej dziedzinie. Dlatego podczas studiów I stopnia możemy odkryć to, co nas najbardziej interesuje. Na przykład ja sam podczas zajęć z ekologii nietoperzy odkryłem, jak bardzo podobają mi się te owiane tajemnicą latające ssaki, które zaciekawiły mnie tak bardzo, że stały się tematem mojej pracy magisterskiej.

Oprócz studiowania, na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku można należeć do kół naukowych i rozwijać swoje umiejętności i wiedzę. Na naszym wydziale są cztery koła naukowe: Koło Biologów Terenowych, Koło Biologów Molekularnych, Koło Biologów Człowieka oraz Koło Naukowe „Zielone Wilki”. Koło Biologów Terenowych prowadzi w roku szkolnym zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i średnich, m.in. podczas „Nocy Biologów”. Przyjeżdżamy wówczas do szkół, bądź uczniowie odwiedzają nasze laboratoria. Opowiadamy im o zwierzętach, roślinach i ich przystosowaniu do życia, także w zurbanizowanym środowisku takim jak Warszawa, jak również organizujemy powtórki maturalne. Podczas naszych wyjazdów związanych z działalnością Koła, prowadzimy badania terenowe. Zajmujemy się ssakami wodnymi i ziemnymi. Przyglądaliśmy się pracom przy przekopie mierzei. Przy okazji dokonaliśmy spisu ssaków, płazów i roślin inwazyjnych obcego pochodzenia. Badaliśmy i nadal badamy obecność mikroplastiku w wodzie z Zalewu Wiślanego. Pobieramy próbki i badamy w naszym laboratorium.

W tym roku akademickim zdecydowałem się na inżynierię środowiska – studia drugiego stopnia na moim macierzystym wydziale ze względu na zainteresowanie nowoczesnymi technologiami z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Mamy mnóstwo praktycznych zajęć związanych z projektowaniem oraz przystosowaniem rewitalizowanych budynków do współczesnych wymogów energetycznych.

Dzięki tym studiom zyskuję nowe umiejętności, jak choćby w dziedzinie projektowania farm wiatrowych, stosowania paneli fotowoltaicznych czy udoskonalonego recyklingu.

26 kwietnia 2024