Przejdź do treści

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pod okiem fachowców

– Jestem wdzięczny mojej Uczelni, bo dzięki niej dostałem staż w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim. Przyszedłem na miesięczną praktykę, a pracuję tu już dwa lata – mówi Bartosz Smółka, student II roku studiów II stopnia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Teologicznym

Do UKSW mam sentyment, czuję się tu jak u siebie w domu. Trzy lata studiów licencjackich minęły bardzo szybko i w świetnej atmosferze, były doskonałym połączeniem teorii z praktyką pod okiem prawdziwych fachowców.  Wykładowcom nie przeszkodził nawet okres nauki zdalnej. Podczas zajęć poświęconych gatunkom dziennikarstwa nauczyłem się podstaw zawodu. Jak najlepiej wspominam zajęcia ze stylistyki języka dziennikarskiego, analizy bieżących wydarzeń w Polsce i na świecie, a także specjalizację radiowo-telewizyjną, która wybrałem. Bardzo przydały mi się zajęcia z logopedii medialnej. Dowiedziałem się w jaki sposób czytać teksty i jak pracować nad swoim głosem.

Na UKSW do studenta podchodzi się indywidualnie. Na wszystkich zajęciach spotkałem się z wyjątkową życzliwością, zrozumieniem i otwartością. Wykładowcy swoją pasją i zaangażowaniem zarażają studentów. 

Chcąc nadal doskonalić warsztat, utrwalać i uzupełnić zdobytą wiedzę, bez wahania zdecydowałem się na studia magisterskie. Z mijającego roku akademickiego szczególne zapamiętałem praktyczne i użyteczne ćwiczenia z prezentacji i wypowiedzi publicznych – retoryki i erystyki dziennikarskiej, prowadzone przez ks. prof. Krzysztofa Marcyńskiego. Miałem możliwość szkolenia prezenterskiego warsztatu pod okiem wybitnego profesjonalisty i wystąpienia przed większego audytorium. Podczas zajęć zwracaliśmy uwagę m.in. na pracę nad głosem, dykcją, intonacją, gestykulacją, a także poznawaliśmy techniki radzenia sobie ze stresem podczas prelekcji przed dużą widownią. Przed dwoma miesiącami miałem szansę poprowadzenia Dni Otwartych UKSW, co było dla mnie wielką nobilitacją.

W zdobyciu pierwszych zawodowych szlifów pomogło mi Radio UKSW i Internetowa Telewizja Akademicka Panda TV, które stwarzają możliwość prowadzenia audycji tematycznych zgodnych z własnymi zainteresowaniami i zapraszania rozmówców. To dla wielu z nas pierwsza okazja do zetknięcia z radiem i telewizją, przed dokonaniem wyboru specjalizacji i dalszej zawodowej drogi. Jestem wdzięczny mojej Uczelni, bo dzięki niej dostałem staż w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim. Przyszedłem na miesięczną praktykę, a pracuję tu już dwa lata. 

14 czerwca 2024