Nasz profesor w Grupie Roboczej ds. Wymiaru Społecznego w Procesie Bolońskim

Ks. dr hab. Krzysztof Marcyński, prof. ucz. z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa WT UKSW przez ostatnie dwa lata był jedynym z Polski reprezentantem i delegatem MNiSW, biorącym udział w pracach Grupy Roboczej ds. Wymiaru Społecznego w Procesie Bolońskim (Working Group on Social Dimension) przy The European Higher Education Area (EHEA).

W Grupie Roboczej znaleźli się przedstawiciele Albanii, Austrii, Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Niemiec i Malty. Spotkania odbywały się regularnie kilka razy w roku w Belgii, Austrii oraz Chorwacji.

Głównym zadaniem Grupy było przygotowanie dokumentu pt. „Zasady, wytyczne i wskaźniki wzmacniające społeczny wymiar szkolnictwa wyższego w europejskim obszarze szkolnictwa wyższego („Principles, Guidelines, and Indicators to Strengthen the Social Dimension of Higher Education in the European Higher Education Area”), który został pomyślnie przyjęty podczas konferencji ministerialnej w Tiranie w dn. 29-30 maja.

Na zdjęciu ks. prof. Krzysztof Marcyński (trzeci z lewej) wśród innych członków Grupy Roboczej.

Wszystkie kluczowe dokumenty przyjęte w Tiranie są dostępne na stronie internetowej: EHEA Working Group on Social Dimension (EHEA Working Group on Social Dimension).

To m.in.: „Indicators and Descriptors for the Social Dimension”, „Raport Końcowy Grupy Roboczej za lata 2021-2024” z rekomendacjami dotyczącymi kontynuacji prac nad wymiarem społecznym w EHEA oraz wcześniejszy dokument „Principles and Guidelines for the Social Dimension”.

Dodatkowo, wspólnie z Eurydice, zainicjowano europejski system monitorowania wdrażania zasad wymiaru społecznego, który teraz jest przedstawiony w nowym Raporcie z realizacji Procesu Bolońskiego 2024: Bologna Process Implementation Report.

21 czerwca 2024