Czas podziękowań. Podsumowanie kadencji 2020-2024 z Senatem UKSW

27 czerwca 2024 r. odbyło się ostatnie posiedzenie Senatu UKSW w kadencji 2020-2024. W trakcie roboczego posiedzenia organu kolegialnego Uniwersytetu rektor ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski podziękował prorektorom, dziekanom i senatorom za pracę i zaangażowanie.

– Dziękuję wszystkim Państwu za doskonałą współpracę w kończącej się kadencji. Cieszę się, że nasza praca przyczyniła się do rozwoju UKSW. Senat to najważniejszy organ, który poprzez demokratyczne wybory reprezentuje wszystkie grupy tworzące społeczność akademicką: nauczycieli akademickich, pracowników administracji, doktorantów i studentów – powiedział rektor ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski podczas ostatniego posiedzenia Senatu UKSW w kadencji 2020-2024.

Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski

Dziękując prorektorom, dziekanom i senatorom, rektor wyraził nadzieję, że przyszła kadencja przyniesie wiele dobrych i ważnych rozwiązań dla naszej społeczności akademickiej i rozwoju UKSW.

Podsumowując mijającą kadencję Senatu UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski wskazał, że Senat obradował podczas 41 posiedzeń w trakcie których podjęto prawie 800 uchwał.

– Najważniejsze decyzje dotyczące funkcjonowania UKSW zapadają na Senacie. Obejmują one kształcenie, sprawy pracownicze, badania naukowe i wiele innych spraw. Obok standardowych działań podjęliśmy szereg uchwał, które miały bardzo istotny wpływ na cały Uniwersytet, jak opinie dotyczące powoływania nowych jednostek badawczych, nadanie doktoratu honorowego prof. Henrykowi Skarżyńskiemu. Jedna z naszych pierwszych uchwał dotyczyła wniosku o ustanowienie przez Parlament RP roku 2021 rokiem bł. Stefana Wyszyńskiego – podsumował ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski wraz z senatorami

W podjętych uchwałach Senat UKSW zajmował stanowisko między innymi w sprawach wyboru członków komisji senackich, powołano członków Rady Uczelni oraz opiniowano powstanie ogólnoakademickich jednostek badawczych: Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej, Centrum Gospodarki Światowej, Centrum Badań Bezpieczeństwa, Centrum Myśli Bł. Stefana Wyszyńskiego, Centrum Badań nad Starością i Starzeniem się Społeczeństwa. Referencyjny Ośrodek Badawczy, jak również Narodowego Centrum Polityki Zdrowotnej i Badań nad Nierównościami w Zdrowiu.  Za zgodą Senatu rektor UKSW powołał Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Senat zajmował również stanowisko w zakresie opinii dotyczącej przejęcia przez UKSW w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej położonej na kampusie przy ul. Wóycickiego 1/3 wraz z przygotowaniem terenu pod przyszłe inwestycje oraz w sprawie wyrażenia opinii o utworzeniu Filii UKSW z siedzibą w Dziekanowie Leśnym. W zakresie nauki najważniejszą uchwałą była ta, dotyczące opinii o utworzeniu Instytutu Nauk o Rodzinie na Wydziale Studiów nad Rodziną, w związku z powołaniem nowej dziedziny nauki w polskiej klasyfikacji dziedzin i dyscyplin.  Senat UKSW uchwałą pozytywnie zaopiniował projekt dotyczący budowy Centrum Symulacji Medycznych i Collegium Anatomicum wraz z rozbiórką budynku nr 16, położonego na kampusie przy ul. Wóycickiego 1/3.

Członkowie Senatu UKSW

– Podsumowując mijającą kadencję pragnę wyrazić wszystkim Państwu swoją wdzięczność za oddanie sprawom naszego Uniwersytetu. Bez Państwa pracy i zaangażowania, bez poczucia współodpowiedzialności za to miejsce, i tę społeczność nie możemy stawiać dalszych kroków w rozwoju UKSW. Rozwój jest zależny od nas wszystkich. Zachęcam do dalszego zaangażowania – podsumował rektor UKSW.

Obrady Senatu UKSW

Senat jest centralnym organem kolegialnym UKSW. Do jego zadań należy w szczególności stanowienie przepisów oraz współdziałanie z rektorem w sprawach, które dotyczą kierowania Uczelnią, jej organizacji, rozwoju, a także dydaktyki i nauki. Do kompetencji Senatu należy też uchwalanie strategii Uczelni oraz zatwierdzanie sprawozdań z toku jej realizacji, powoływanie i odwoływanie członków Rady Uczelni, wydawanie opinii kandydatów na rektora oraz nadawanie tytułu doktora honoris causa. W kończącej się kadencji w skład senatu wchodziło 50 senatorów, na czele z przewodniczącym senatu ks. prof. Ryszardem Czekalskim, rektorem UKSW. W posiedzeniach Senatu uczestniczyło również 17 osób z głosem doradczym oraz zaproszeni goście pełniący zadania w centralnej administracji uczelni.

Członkowie Senatu UKSW

Podczas ostatniego posiedzenia Senatu ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski wręczył podziękowania prorektorom, dziekanom, senatorom oraz uczestnikom posiedzeń Senatu z głosem doradczym. Poniżej przedstawiamy listę wszystkich, którzy otrzymali listy gratulacyjne.

Prorektorzy UKSW

dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. – prorektor ds. studenckich i kształcenia

ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz. – prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej

prof. dr hab. Konrad Raczkowski – prorektor ds. finansowych