Nowa dyrektor Biblioteki UKSW

Jolanta Białkowska, dotychczasowa wicedyrektor Biblioteki UKSW, została powołana przez rektora ks. prof. Ryszarda Czekalskiego na dyrektora tej jednostki.

Podczas uroczystości ksiądz rektor wskazał, że biblioteka to serce uniwersytetu i miejsce, gdzie łączy się tradycja z nowoczesnością. – Jestem przekonany, że pod kierownictwem Pani dyrektor biblioteka stanie się jeszcze bardziej inspirującym miejscem, prawdziwą kopalnią wiedzy dla studentów i pracowników UKSW. Wierzę, że nowe pomysły i podejmowane działania przyczynią się do rozwoju naszej społeczności akademickiej – powiedział rektor ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Na zdjęciu ks. prof. Ryszard Czekalski, Jolanta Białkowska oraz ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz.

Nowa dyrektor Biblioteki UKSW ukończyła studia na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej na kierunku socjologia. W roku 2008 ukończyła studia podyplomowe z Zarządzania Informacją i Technologii Informacyjnej na Uniwersytecie Warszawskim. Odbyła również praktyki naukowe w Bibliotece Głównej  SGGW (2007) i Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego oraz centrum NUKAT (2009)

Pracę w Bibliotece UKSW rozpoczęła w 1999 r. w Czytelni Głównej Biblioteki. Następnie od stycznia 2000 rozpoczęła pracę w Dziale Wymiany Krajowej i Zagranicznej. Do jej zadań należało nawiązywanie współpracy z bibliotekami w Polsce i zagranicą. W 2014 roku ówczesna dyrektor Katarzyna Materska powierzyła jej obowiązki z zakresu informacji naukowej i obsługi Czytelni Czasopism Bieżących. Następnie od grudnia 2016 powierzono jej funkcję kierownika Działu Udostępniania i Przechowywania Zbiorów BUKSW. Do jej głównych zadań należała organizacja pracy w dziale, nadzór nad skontrum oraz  współpraca z Kwesturą w zakresie raportowania należności użytkowników.

Na zdjęciu pracownicy Biblioteki UKSW

Nowa dyrektor Biblioteki UKSW pełni także funkcje w komisjach uczelnianych m.in.: Komisji Inwentaryzacyjnej, Komisji Socjalnej, Komisji ds. Regulaminu Pracy, Komisji ds. Regulaminu Wynagradzania.

Na zdjęciu Jolanta Białkowska

Publikacje:

Białkowska J.Popularyzatorska aktywność bibliotekarza w Głosie Ostrowa jako jedna z form pracy w samorządowej bibliotece publicznej w Ostrowie Lubelskim, Biuletyn Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES nr 1 (2019), s. 113-124.

Białkowska J.Problemy cyfryzacji zasobów muzeów, bibliotek i archiwówSprawozdanie z konferencji (Warszawa, 19 października 2011 r.), Biuletyn Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES, nr 1 (2012), s. 197-201.

Białkowska J.Sprawozdanie z XVII Targów Wydawców Katolickich, „Bibliotheca Nostra” nr 2 (24) (2011), s. 157-161.

Białkowska J.Targi wydawców katolickich jako forma promocji książki, Biuletyn Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES nr 1-2 (2011), s. 196-213.

Białkowska J., Kowalski J. M.Prymas Stefan Wyszyński w zbiorach bibliotecznych UKSW, [w:] Kardynał Stefan Wyszyński: Droga życia i posługi pasterskiej, Warszawa 2021, s. 695-707.

Białkowska J., Kowalski J. M.Wybrane kolekcje specjalne wchodzące w skład księgozbioru Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, „Bibliotheca Nostra”, nr  2 (60) (2020), str. 10-31.

Białkowska J.Kowalski J. M., Wierzbicka J.Sposoby i metody udostępniania zbiorów na przykładzie Wypożyczalni i Filii Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Biuletyn Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES nr 2 (2019), s. 193-212.

Białkowska J.Kowalski J. M., † Winiarski T., W Bibliotece, [w:] UKSW. Dwadzieścia lat uniwersytetu. Wspomnienia i rozmowy, red. Tomasz Chachulski, Warszawa 2023, s. 281-304.

Białkowska J., Wspomnienie o śp. Tomaszu Winiarskim (1967-2024), Biuletyn Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES(w druku).

02 lipca 2024