Nowe władze Wydziału Teologicznego UKSW

W związku z rozpoczęciem kolejnej kadencji, rektor UKSW, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski powołał nowe władze Wydziału Teologicznego. Spotkanie, w którym udział wzięli także członkowie kolegium rektorskiego było okazją do podsumowania dotychczasowych działań oraz nakreślenia planów na przyszłość.

W spotkaniu uczestniczył także nowy dziekan wydziału, ks. dr hab. Rafał Bednarczyk, prof. ucz., który swoją nominację odebrał wraz z innymi dziekanami w lipcu br.

Na zdjęciu kolegium rektorskie i nowe władze Wydziału Teologicznego UKSW

Prodziekanem ds. kształcenia i jednocześnie wicedyrektorem Instytutu Nauk Teologicznych została dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. ucz.

Prodziekanem ds. studenckich i kształcenia ustawicznego został ks. dr Jarosław Sobkowiak zaś prodziekanem ds. kształcenia ks. dr hab. Rafał Leśniczak, prof. ucz., który będzie pełnić także funkcję wicedyrektora Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW.

Dyrektorem Instytutu Nauk Teologicznych został ks. dr hab. Wojciech Kluj, prof. ucz., natomiast dyrektorem Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa, ks. dr hab. Krzysztof Stępniak, prof. ucz.

Wręczając nominacje nowym władzom Wydziału Teologicznego rektor UKSW zapewnił o wsparciu, na które mogą liczyć: – My, jako kolegium rektorskie jesteśmy po to, aby Państwa wspierać – powiedział ks. prof. Ryszard Czekalski.

Zaznaczył także, że nominacje są podyktowane troską o wysoki poziom kształcenia: – W nowo rozpoczynającej się kadencji chcemy jeszcze mocniej postawić na jakość kształcenia. Musimy na nowo „uczyć się nauczać” oraz odbudowywać relację „uczeń-mistrz”, która przez kształcenie on-line, spowodowane pandemią, została mocno nadszarpnięta.

Zapewniając wysoką jakość kształcenia wraz z jednoczesną troską o naukę, prodziekani ds. kształcenia będą odpowiedzialni za kierunki prowadzone na wydziale.

Ks. prof. Ryszard Czekalski podczas uroczystości zwrócił także uwagę na specyfikę i niezwykle ważną rolę Wydziału Teologicznego, który prowadzi tak różnorodne kierunki studiów, jak teologia i dziennikarstwo: – Musimy być kreatywni i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, proponować nowe rozwiązania, metody i kierunki kształcenia. Dziękuję za Państwa pracę oraz liczę na wsparcie, rozwagę i rozsądek w kwestii kierowania wydziałem – podsumował ks. rektor.

Prof. Barbara Strzałkowska zabierając głos w imieniu powołanych, podziękowała rektorowi UKSW i odniosła się do dzisiejszego patrona, św. Augustyna przytaczając jego słowa: -„Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, wtedy wszystko jest na właściwym miejscu”.

Dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. ucz. to wieloletni wykładowca i popularyzator Pisma Świętego w różnych miejscach w Polsce. W latach 2008-2013 sekretarz Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Autorka i redaktor naukowy książek biblijnych oraz artykułów naukowych. Ceniony przewodnik pielgrzymek po Ziemi Świętej i krajach biblijnych.

Na zdjęciu ks. prof. Ryszard Czekalski; dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. ucz.; ks. dr hab. Rafał Bednarczyk, prof. ucz.

Ks. dr Jarosław Sobkowiak, marianin, teolog–moralista, pracownik naukowo-dydaktycznym WT UKSW, redaktor naczelny „Studia Theologica Varsaviensia”, członek i sekretarz Stowarzyszenia Teologów Moralistów w Polsce. Autor wielu artykułów naukowych i popularno-naukowych oraz recenzji, współredaktor kilku pozycji książkowych, a także felietonista oraz autor audycji radiowych.

Na zdjęciu ks. prof. Ryszard Czekalski; ks. dr Jarosław Sobkowiak; ks. dr hab. Rafał Bednarczyk, prof. ucz.

Ks. dr hab. Rafał Leśniczak, prof. ucz. to dotychczasowy kierownik Katedry Komunikacji Społecznej, Public Relations i Nowych Mediów a także kierownik kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na WT UKSW. Jego zainteresowania badawcze to przede wszystkim mediatyzacja polityki i religii, public relations, komunikowanie polityczne i etyka mediów.

Na zdjęciu ks. prof. Ryszard Czekalski; ks. dr hab. Rafał Leśniczak, prof. ucz; ks. dr hab. Rafał Bednarczyk, prof. ucz.

Ks. dr hab. Wojciech Kluj, prof. ucz. to członek Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI), teolog, wykładowca, specjalista w zakresie misjologii, historii misji w Azji i Oceanii, teologii Azji i Oceanii. Od 2001 zasiada w Komitecie ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, który wchodzi w skład Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski. W 2007 r. został członkiem International Association of Catholic Missiologists, a w 2008 r. International Association for Mission Studies.

Na zdjęciu ks. prof. Ryszard Czekalski; ks. dr hab. Wojciech Kluj, prof. ucz.; ks. dr hab. Rafał Bednarczyk, prof. ucz.

Ks. dr hab. Krzysztof Stępniak, prof. ucz. dotychczasowy dyrektor Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa WT UKSW oraz kierownik Katedry Komunikacji Religijnej, Marketingu i Reklamy. Autor wielu publikacji naukowych a także tekstów publicystycznych.

Na zdjęciu ks. prof. Ryszard Czekalski; ks. dr hab. Krzysztof Stępniak, prof. ucz.; ks. dr hab. Rafał Bednarczyk, prof. ucz.
28 sierpnia 2024