Przejdź do treści

Nowe władze Wydziału Nauk Historycznych UKSW

Rozwój różnorodnych obszarów merytorycznych to przyszłość wydziału, którego władze na kadencję 2024-2028 powołał rektor UKSW, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

– Spotykamy się w pierwszym, roboczym dniu nowej kadencji, która formalnie zaczęła się 1 września. Cieszę się, że akurat dziś mogę powołać nowe władze wydziału, który jest wpisany w strukturę naszego Uniwersytetu niemalże od początku jego istnienia. Wydział Nauk Historycznych, jest dla nas ogromnie ważny i tym bardziej cieszę się, że zechcieliście Państwo przyjąć powołania. Ufam, że będziecie Państwo prowadzić i rozwijać wydział w wielu obszarach merytorycznych, zarówno jeśli chodzi o kształcenie, jak i prowadzone badania naukowe – powiedział do zgromadzonych rektor UKSW.

Na zdjęciu od lewej dr Rafał Solecki; prof. Jakub Lewicki; ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz.; ks. prof. Ryszard Czekalski; dr Katarzyna Paduch; ks. prof. Waldemar Graczyk

Na prodziekana ds. kształcenia została powołana dr Katarzyna Paduch, która będzie także pełnić funkcję wicedyrektora Instytutu Nauk Historycznych.

Prodziekanem ds. studenckich został ponownie wybrany dr Rafał Solecki.

Dyrektorem Instytutu Nauk Historycznych został ks. prof. dr hab. Wojciech Zawadzki, Instytutu Archeologii dr hab. Fabian Welc, prof. ucz., natomiast na dyrektora Instytutu Historii Sztuki został powołany prof. dr hab. Jakub Lewicki.

Dr Katarzyna Paduch adiunkt na WNHS UKSW i dotychczasowy kierownik kierunku historia. Jej zainteresowania badawcze to historia książki i bibliotek w XIX-XX w., towarzystwa i instytucje kultury na Mazowszu w XIX i XX w., dzieje kultury na Mazowszu w XIX i XX w. Autorka wielu artykułów naukowych.

Na zdjęciu ks. prof. Ryszard Czekalski; dr Katarzyna Paduch; ks. prof. Waldemar Graczyk

Dr Rafał Solecki dotychczasowy prodziekan ds. studenckich WNHS UKSW,specjalista w zakresie archeologicznych badań wykopaliskowych. Członek Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich (członek Zarządu SNAP, Oddział w Warszawie) oraz European Association of Archaeologists. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych. Jego zainteresowania naukowe to: metodyka i metodologia badań archeologicznych, archeologia krajobrazu, prahistoria i historia obszaru południowego wybrzeża Bałtyku, prahistoria i historia Warszawy.

Na zdjęciu ks. prof. Ryszard Czekalski; dr Rafał Solecki; ks. prof. Waldemar Graczyk

Ks. prof. dr hab. Wojciech Zawadzki dyrektor Instytutu Historii WNS UKSW od 2020 r., kierownik Katedry Historii Nowożytnej, dyrektor Archiwum Diecezji Elbląskiej. Jego zainteresowania badawcze to: historia nowożytna i współczesna, dzieje Prus XVI-XIX w., prezbiterologia, prozopografia pruska, monasteriologia pruska, archiwistyka. Autor wielu artykułów i publikacji naukowych.

Dr hab. Fabian Welc, prof. ucz., dotychczasowy dyrektor Instytutu Archeologii UKSW oraz
kierownik katedry Zarządzania Dziedzictwem Kulturowym, Archeologii Krajobrazu i Archeologii Niedestrukcyjnej. Archeolog, geolog oraz geofizyk. Ekspert w zakresie geofizyki archeologicznej (badania prowadzone metodami georadarowymi i magnetycznymi). Jest autorem i współautorem licznych opracowań z zakresu badań geoarcheologicznych realizowanych zarówno w kraju jak i za granicą. Prowadził badania na licznych stanowiskach m. in. w Polsce, Włoszech, Litwie, Chorwacji oraz Egipcie.

Prof. dr hab. Jakub Lewicki dotychczasowy kierownik Katedry Konserwacji Zabytków i Ochrony Krajobrazu w Instytucie Historii Sztuki WNHS UKSW. W latach 2017 – 2024 Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Specjalista z zakresu architektury i historii sztuki. Autor książek i ponad 140 artykułów naukowych w wydawnictwach i periodykach międzynarodowych i ogólnopolskich oraz blisko 100 niepublikowanych opracowań konserwatorskich i z historii architektury opartych na wynikach badań terenowych.

Na zdjęciu ks. prof. Ryszard Czekalski; prof. Jakub Lewicki; ks. prof. Waldemar Graczyk
30 sierpnia 2024