Przejdź do treści

Rozwój kształcenia ustawicznego

Rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski powołał pełnomocnika ds. projektów biomedycznych i kształcenia ustawicznego. Nominację na to stanowisko otrzymał prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Dariusz A. Kosior.

– Jednym z głównych celów mojej kolejnej kadencji jest zwiększenie oferty kształcenia ustawicznego: różnorakich kursów, szkoleń oraz studiów podyplomowych. Niezbędne jest wzmocnienie tego obszaru na UKSW. Mam nadzieję, że wykorzysta Pan Profesor swoją wiedzę i dotychczasowe doświadczenie w rozwoju oferty kształcenia naszej Uczelni – powiedział podczas wręczania nominacji ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Pełnomocnik ds. projektów biomedycznych i kształcenia ustawicznego odpowiadać będzie za realizację projektu pt. „Innowacje biomedyczne – studia MBA i studia podyplomowe dla wzmocnienia polskiego rynku ochrony zdrowia”, który już teraz prowadzony jest przy finansowaniu Agencji Badań Medycznych. Do zadań prof. Dariusza A. Kosiora należeć będzie również współpraca z poszczególnymi wydziałami przy przygotowaniu nowych, innowacyjnych programów dedykowanych kształceniu podyplomowemu.

– Moje działania w obszarze kształcenia ustawicznego na początku skupią się na realizacji bardzo dużego projektu finansowanego przez Agencję Badań Medycznych. Już niebawem otworzymy kształcenie na trzech kierunkach studiów podyplomowych: farmakologii klinicznej i farmakoterapii, zdrowia publicznego i zdrowia międzynarodowego oraz Master of Business Administration w ochronie zdrowia z modułem badania kliniczne. Cieszę się, że będziemy mogli pracować z zespołem specjalistów reprezentujących różne dyscypliny naukowe. Wszystkie te kierunki są absolutnie interdyscyplinarne, co jak w soczewce pokazuje, że nasz Uniwersytet jest w stanie kształcić w różnorodnych obszarach, posiada odpowiednią wysoko kwalifikowaną kadrę w różnych dziedzinach nauki, biznesie oraz dysponuje doskonałym zapleczem i infrastrukturą – mówił prof. Dariusz A. Kosior, nowo powołany pełnomocnik.

Kształcenie ustawiczne, zwane również edukacją permanentną to proces stałego odnawiania, rozwijania i doskonalenia kwalifikacji ogólnych i zawodowych. Stanowi element uczenia się przez całe życie (lifelong learning) zmierzającego do rozwijania zdolności, wzbogacania wiedzy, udoskonalania posiadanych kwalifikacji.

– UKSW prowadzi już kilkanaście kierunków studiów podyplomowych, ale tę ofertę należy poszerzać, bo posiadamy ku temu potencjał zarówno w wymiarze ludzkim, jak i nowoczesnego zaplecza dydaktycznego. Pełniąc funkcję prorektora w poprzedniej kadencji ks. prof. Ryszarda Czekalskiego miałem przyjemność poznać potencjał i możliwości Uczelni. Teraz w nowej roli będę miał szansę realizować kolejne wyzwania w ścisłej współpracy z władzami poszczególnych wydziałów, z innymi wiodącymi ośrodkami akademickimi w Polsce, ale także z podmiotami zagranicznymi, zapraszając do współpracy najwyższej klasy specjalistów i autorytety w danej dziedzinie zapewniając, jak najwyższy poziom oferowanego kształcenia podyplomowego. Chcę w dialogu inspirować do przygotowania ambitnej oferty dla osób pragnących prawdziwie realizować zasadę uczenia się przez całe życie – wskazuje prof. Dariusz A. Kosior.

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Dariusz A. Kosior jest lekarzem, cenionym kardiologiem i menadżerem systemu ochrony zdrowia, z wieloletnim doświadczeniem w zakresie kierowania różnymi jednostkami systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie, uznanym klinicystą i praktykiem z wieloletnim doświadczeniem akademickim i klinicznym. Współpracował z wiodącymi placówkami klinicznymi w Warszawie, w tym Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM czy Państwowym Instytutem Medycznym MSWiA. Odbył liczne kursy, staże i szkolenia zawodowe w kraju i zagranicą. Jest członkiem polskich i międzynarodowych organizacji i towarzystw naukowych m.in. Fellow of European Society of Cardiology (FESC) oraz Fellow of American College of Cardiology (FACC). Profesor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz profesor mianowany Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk. Absolwent HARVARD Postgraduate Medical School. W UKSW pełnił funkcję prodziekana ds. kształcenia i rozwoju Wydziału Medycznego. Collegium Medicum oraz prorektora ds. medycznych.

Pełna oferta studiów podyplomowych realizowanych przez UKSW znajduje się na stronie www.

04 września 2024